Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
30.01.2023 , 16:17 Aktualizacja: 31.01.2023, 20:26

Pora starać się o nowe orzeczenie o niepełnosprawności. Przepisy covidowe przestają obowiązywać!

Klaudia Torchała

Wszystkie osoby, które korzystają z przepisu ustawy covidowej dotyczącej przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności na czas pandemii, powinny zacząć starania o wydanie nowego dokumentu. Mają na to czas do 1 czerwca 2023 roku – wynika z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. 

Fot.PAP/P.Werewka Fot.PAP/P.Werewka


Sejm 13 stycznia 2023 roku uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Trafiła ona teraz do Senatu. Jeśli senatorowie zgłoszą poprawki, to regulacja wróci do Sejmu, który zmiany przyjmie lub odrzuci. Następnie trafi do podpisu prezydenta.

Oczywiście nowelizacja dotyczy głównie zagadnień związanych z przemocą domową, ale w czasie prac w komisji sejmowej pojawił się nowy przepis (art.13) uchylający rozwiązanie, z którego korzystały osoby niepełnosprawne najpierw w trakcie trwania stanu epidemii, a potem stanu zagrożenia epidemicznego, który de facto obowiązuje nadal. Dzięki niemu mogły one korzystać z ulg i uprawnień im przysługującym, chociażby karty parkingowej, pobierać świadczenia i zachować ważność orzeczeń, które traciły ją po 8 marca 2020 roku bez konieczności stawiania się w trakcie trwania pandemii przed komisją.

- To było wielkie udogodnienie, bo pomimo tego, że orzeczenie o niepełnosprawności dla córki otrzymałam na rok, to było ono ważne przez kolejne miesiące trwania stanu zagrożenia epidemicznego. Oszczędziło to wiele stresu i czasu. Nie musiałyśmy stawiać się przed komisją orzekającą o niepełnosprawności po raz kolejny i to w środku trwania epidemii, prosić lekarza o wystawienie kolejnego zaświadczenia, że córka nadal ma nieuleczalną chorobę – cukrzycę typu 1. Niezbędne jest ono do tego, by ubiegać się o orzeczenie. Ważne jest ono 30 dni i to jest zastanawiające, bo sama choroba potrwa niestety nieco dłużej – do końca życia córki, a ważność zaświadczenia lekarskiego wygasa po miesiącu, orzeczenia zazwyczaj po roku – mówi mama dziecka z insulinozależnością. 

Zgodnie z zapisami ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (zwanej potocznie ustawą covidową) orzeczenia, które traciłyby moc w czasie epidemii byłyby ważne jeszcze przez 60 dni od momentu zniesienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, jednak z jednym zastrzeżeniem. Gdyby osobie z niepełnosprawnością udało się otrzymać nowe orzeczenie, to stare traciło by oczywiście swą moc z dniem wydania nowego dokumentu.  

Stan epidemii wprowadzono w Polsce 20 marca 2020 roku. Natomiast 16 maja 2022 roku zastąpiono go stanem zagrożenia epidemicznego, który przedłużono pod koniec ubiegłego roku kolejny raz. Tym razem do 31 marca 2023 roku.

Źródło:
Senat: https://www.senat.gov.pl/prace/druki/page,2.html
Sejm: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=AA34F2FC0A535AA2C12589050033EA59

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2876

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.