Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
14.12.2016 , 15:01 Aktualizacja: 03.02.2017, 16:28

Starzenie się nie powinno boleć

Ból to fizjologiczna i naturalna reakcja na bodźce czuciowe. Wbrew powszechnym przekonaniom samo starzenie się nie jest obarczone bólem. Jeśli seniora coś boli, należy tę dolegliwość leczyć.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Ból przewlekły, niestety częste doświadczenie polskich seniorów, wynika z ich schorzeń. Niezależnie od przyczyn, i schorzenie, i ból, należy leczyć.

Dlaczego warto leczyć przewlekły ból

Co zyskuje senior, lecząc ból przewlekły:

  • nie cierpi, poprawia sobie jakość życia;
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji;
  • poprawia sprawność funkcjonalną;
  • zmniejsza ryzyko niesprawności;
  • zmniejsza ryzyko popadnięcia w uzależnienie od osób trzecich.

Ból przewlekły u osób starszych najczęściej spowodowany jest problemami układu kostno-stawowego, chorobami krążenia, powikłaniami cukrzycy.

41 proc. seniorów skarżyło się na przewlekły ból

W badaniu PolSenior na ból przewlekły uskarżało się ponad 41 proc. osób w wieku 65-89 lat. Co ciekawe, osoby cierpiących z powodu tych dolegliwości było mniej w badanej grupie powyżej 89. r. ż. – ok. 37 proc. W obu grupach częściej na ból przewlekły uskarżały się kobiety niż mężczyźni. Najczęściej boli okolica krzyżowa kręgosłupa, nogi oraz kolana. Jednak co druga osoba zgłaszała dolegliwości bólowe w co najmniej trzech miejscach.

Badanie wykazało, że osoby cierpiące z powodu bólu przewlekłego przyjmują więcej leków, także tych dostępnych bez recepty, przez co zwiększają ryzyko wystąpienia interakcji. Bardzo rzadko natomiast korzystały z rehabilitacji i fizjoterapii.

W cytowanych badaniach wzięło udział 2875 mężczyzn i 2776 kobiet.

Co robić w razie bólu?

Jest wiele metod łagodzenia bólu przewlekłego – farmakoterapia (zawsze pod kontrolą lekarza!), fizykoterapia, rehabilitacja, a czasem także akupunktura. W kilku miastach są ośrodki leczenia bólu, do których można zwrócić się o pomoc. Każdy pacjent ma zaś dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje do właściwego specjalisty.

Trzeba jednak pamiętać, by o dolegliwościach bólowych, ich lokalizacji, natężeniu bólu i czasie jego występowania, informować lekarza.

Źródło: E. Kozak-Szkopek, M. Mossakowska, P. Ślusarczyk, K. Broczek, A. Szybalska, K. Wieczorowska-Tobis: „Analiza występowania bólu przewlekłego u osób starszych w Polsce” w: Monografia projektu PolSenior

Justyna Wojteczek

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 50

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.