Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
14.01.2017 , 13:46 Aktualizacja: 03.02.2017, 16:34

Uwaga na depresję u seniorów!

Rozpoznawanie depresji jest u osób starszych utrudnione. Czasem trudno ocenić, czy objawy wynikają z depresji czy zaburzeń otępiennych. Niezwykle niebezpieczne jest też dość powszechne przekonanie społeczne, że starość łączy się z przygnębieniem i smutkiem.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsze wyniki leczenia depresji uzyskuje się łącząc farmakoterapię z psychoterapią. Tymczasem badania wskazują, że w Polsce leczenie depresji u osób starszych niedomaga.

Z grupy osób badanych przez naukowców biorących udział w projekcie PolSenior niewiele ponad połowa seniorów z rozpoznaną depresją przyjmowała leki antydepresyjne pomimo tego, że w trakcie badania wykazano, iż objawy depresji utrzymywały się u ponad połowy z nich.

Nie bać się antydepresantów

Dlaczego należy leczyć depresję u osób starszych?

  • ponieważ przysparza im dużo cierpienia;
  • ponieważ cierpiący na depresję senior może unikać wykonywania pewnych czynności i zadań, co wpływa na jego sprawność i możliwość normalnego życia;
  • ponieważ przebieg choroby somatycznej, a nawet jej przyczyny, mogą być uwarunkowane depresją;
  • ponieważ skuteczne leczenie depresji wpływa u osób starszych nie tylko na poprawę ich stanu psychicznego, ale i fizycznego.

Dobrze by było, gdyby osoby starsze i ich bliscy mieli świadomość pozytywnych skutków leczenia depresji. Może się okazać, że spowolnienie, kłopoty z pamięcią czy niechęć do wykonywania pewnych czynności bynajmniej nie są spowodowane otępieniem, a depresją.

Depresja mylona z otępieniem 

Naukowcy biorący udział w projekcie PolSenior wskazują, że depresja bywa fałszywie rozpoznawana jako otępienie, a źródłem problemów poznawczych osoby starszej może być nie postępujący proces neurodegeneracyjny, a depresja. Udowodnione jest przecież, że pacjenci z depresją (w każdym wieku) mają kłopoty z funkcjami poznawczymi oraz pamięcią. U osób starszych depresja może być też jednym ze zwiastunów zaburzeń poznawczych.

Źródło: K. Broczek, M. Mossakowska, A. Szybalska, E. Kozak-Szkopek, P. Ślusarczyk, K. Wieczorowska-Tobis, T. Parnowski: „Występowanie objawów depresyjnych u osób starszych” w: Monografia projektu PolSenior

Justyna Wojteczek

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 46

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.