Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
14.12.2016 , 15:30 Aktualizacja: 06.02.2017, 11:58

Jak rzucić palenie? Gumy, plastry, leki, grupy wsparcia, hipnoza

Uzależnienie od tytoniu jest bardzo silne i nie ma jednego sposobu na zaprzestanie palenia. Palacz, najlepiej z pomocą specjalisty, może dobrać najlepszą dla siebie metodę.

Nikotynowa terapia zastępcza

Nikotyna jest uważana za substancję uzależniającą silniej niż alkohol. Terapia zastępcza uznawana jest za metodę, która najlepiej działa na osoby fizjologicznie uzależnione. Podawanie tabletek, żucie gumy, przyklejanie plastrów z nikotyną pomaga łagodzić objawy głodu nikotynowego po całkowitym odstawieniu papierosów. Dawka nikotyny powinna być stopniowo zmniejszana, aż do całkowitego wyeliminowania.

- Nie można porównywać szkodliwości samej nikotyny ze szkodliwością tego kompleksu czterech tysięcy związków chemicznych, jakie są w papierosie. Każdy rozsądny lekarz na jakiś przejściowy okres jest gotowy zaakceptować podawanie sobie przez pacjenta nikotyny z innego źródła, żeby stworzyć warunki do całkowitego rzucenia palenia tytoniu – wyjaśnia kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie prof. Witold Zatoński.

Skuteczność tej terapii? Od 20 do 30 proc. pacjentów zaprzestaje palenia na co najmniej rok.

Warto wiedzieć:

70 proc. ogółu palaczy chce całkowicie rzucić palenie, a 46 proc. każdego roku stara się to uczynić.
90 proc. prób odzwyczajenia się od palenia odbywa się bez dodatkowego wsparcia i wiąże się z niewielką skutecznością: 3-5 proc.

Leki - "konkurują" z nikotyną o receptory 

Są takie, które pacjent może kupić bez recepty i wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, by nie narażać się na ryzyko powikłań. Niektóre leki działają na ośrodkowy układ mózgowy, inne – „konkurują” z nikotyną o receptory i przy stopniowym ograniczaniu nikotyny „wygrywają”.

Skuteczność farmakologii? W przypadku leków działających na ośrodkowy układ nerwowy wykazano, że ok. 23-30 proc. palaczy zaprzestaje palenia na co najmniej rok. Niektórzy lekarze sugerują połączenie niektórych z tych leków z nikotynową terapią zastępczą w drugim okresie abstynencji.

Hipnoza 

Pacjentowi w zmienionym stanie świadomości przekazuje się szereg negatywnych komunikatów na temat palenia. Jej skuteczność nie jest udowodniona naukowo, ale działa u niektórych osób.

Akupunktura 

Podczas tych zabiegów nakłuwane są miejsca (np. na małżowinie usznej), które mają odpowiadać za przepływ energii do miejsc związanych z uzależnieniem, jak jama ustna czy układ oddechowy. Są różne dane na temat skuteczności tej metody.

Psychoterapia, grupy wsparcia, terapia behawioralno-poznawcza

Czasem stosowana jako jedyna metoda, częściej – z lepszą skutecznością – jako metoda wspomagająca. Niektórzy badacze sugerują, że ponieważ po roku abstynencji palacze wracają do nałogu wskutek zaistnienia sytuacji stresowych w ich życiu, należy w trakcie rzucania palenia podjąć trening radzenia sobie ze stresem.

Więcej informacji o metodach rzucania palenia można znaleźć na stronie www.jakrzucićpalenie.pl 

Źródła:

M.Gołecki i wsp.: „Leczenie uzależnienia od nikotyny w oparciu o bupropion SR i program edukacyjny – obserwacja roczna i analiza przyczyn powrotu do nałogu” w: Pneumonology, 2004,

Czy e-papierosy szkodzą tak samo jak tradycyjne?

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 53

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.