Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

20.02.2019 , 16:47 Aktualizacja: 21.02.2019, 08:51

Ból gardła może być oznaką połknięcia baterii?

To FAKT! Ból przełyku, gardła, kaszel mogą być objawami połknięcia przez dziecko baterii od zegarka. Jeśli mamy podejrzenie, że doszło do takiego incydentu, niezwłocznie należy udać się do szpitala.

Małe okrągłe baterie, tzw. baterie pastylkowe, mogą mieć różną średnicę. Można je spotkać w zegarkach, aparatach słuchowych, kalkulatorach, wagach oraz innych sprzętach domowych. Połknięte stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy utkwią w przełyku.

Część z nich to baterie zasadowe, zawierają roztwór elektrolitów – sodu lub potasu. Wyciekanie tego roztworu może spowodować nadżerki i martwicę tkanek. Z kolei baterie nie zawierające elektrolitów, np. litowe, pod wpływem wilgoci wytwarzają prąd elektryczny o niewielkim natężeniu, co także prowadzi do poparzeń. W efekcie pojawia się gorączka i krwawienie z przełyku. 

Dlatego też takie połkniętą baterię należy bezzwłocznie usunąć za pomocą endoskopu. Jeśli dostała się ona do żołądka – rokowania są lepsze. Dziecko należy obserwować i jeśli nie ma żadnych objawów poczekać aż ów drobny przedmiot zostanie wydalony w sposób naturalny. 

Apio

Źródło: https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/367/original/47-55.pdf?1473252040 
 

Id materiału: 1121

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.