Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.
Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl
„Całkowicie naturalnie można wyleczyć wzrok w ciągu zaledwie kilku tygodni i wyrzucić okulary do kosza” - to MIT! Stwierdzenie niebezpieczne, nieprawdziwe i stanowiące nadużycie.
Wiele osób, gdy zaczyna mieć kłopoty z ciśnieniem sięga po reklamowane leki bez recepty lub suplementy. To błąd! Nie powinno się ich brać na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem, bo można sobie zaszkodzić, wiele z nich wchodzi bowiem w interakcje z lekami lub zmienia ich działanie.
Zmiany klimatu sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych przez kleszcze - ubiegły rok był rekordowym w kwestii zachorowań na kleszczowe zakażenie mózgu (KZM). To niepokojące w świetle najnowszych doniesień: wirus może także przenosić się na niemowlę z mlekiem matki. Szczepienie przed zajściem w ciążę je przed tym uchroni.
Jak pokazują naukowe badania, śpiew, taniec, a nawet uważne słuchanie muzyki może pomagać w zachowaniu lepszego stanu mózgu na starość i wyraźnie poprawia stan osób z demencją. Może podnieść ich nastrój, usprawnić myślenie i wspierać kontakty z innymi ludźmi.
Zbilansowana dieta, odpowiednia dawka ruchu, skuteczna regeneracja – sposobów na polepszenie zdrowia jest dużo, jednak jak skutecznie wdrożyć je w życie? Temu zagadnieniu poświęcona jest wiosenna akcja edukacyjna #ZdrowaKariera, którą PZU Zdrowie prowadzi w swoich mediach społecznościowych.
Każdy, kto chce śledzić zmiany w refundacji leków w Polsce, może to zrobić za pomocą nowego, interaktywnego narzędzia dostępnego na stronie Polskiego Radaru Refundacyjnego. Tam znajdzie najbardziej aktualne dane, które będą zmieniać się co dwa miesiące wraz z nowo pojawiającymi się obwieszczeniami refundacyjnymi Ministerstwa Zdrowia.
Jeśli możliwość ochrony przed rakiem szyjki macicy i innymi nowotworami związanymi z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) można uznać za prezent dla dzieci, to otrzymały go w Dzień Dziecka. Od 1 czerwca rozpoczął się powszechny program szczepień przeciw HPV. Na razie dla dwóch roczników dziewcząt i chłopców – 2010 i 2011.
Międzynarodowa grupa ekspertów postuluje, by zamiast powszechnie oznaczać PSA w celu wczesnego wykrycia raka prostaty, zlecać test tylko w ściśle określonych sytuacjach w modelu opartym na ryzyku. W przeciwnym razie mężczyźni – uważają eksperci - często przechodzą niepotrzebne inwazyjne procedury diagnostyczne i terapeutyczne, które stwarzają większe ryzyko niż tzw. rak niemy klinicznie.
2. czerwca startuje popierana przez przywódców z całej Europy inicjatywa wzywająca do przeciwdziałania skutkom Miastenii.
Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.