Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.
Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl
Tropikalna plaża jest pod wieloma względami lepszym miejscem niż gabinet zabiegowy w Klinice Onkologii. Aby małym pacjentom łatwiej było znosić nieprzyjemności związane z leczeniem, Fundacja K.I.D.S. wyposażyła Centrum Zdrowia Dziecka w okulary rzeczywistości wirtualnej (VR).
Polscy diagności laboratoryjni szkolą personel medyczny i diagnostyczny w szpitalu w Bagandou, w Republice Środkowoafrykańskiej. To jeden z najbiedniejszych regionów świata. Rocznie z usług diagnostycznych placówki korzysta ponad 3 tys. pacjentów.
Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że w ciągu ostatnich czterech lat wsparciem psychologicznym i psychiatrycznym objęto ponad dwukrotne więcej młodych osób. Liczby pokazują, że problem narasta. Jak rozpoznać kryzys psychiczny i gdzie szukać pomocy? Dorosły przede wszystkim powinien być uważny; rozmawiać i słuchać, a wspierając stosować zasadę czterech zet - zaznacza dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
Na świecie wykonano już ponad 50 przeszczepów twarzy i większość z nich można uznać za sukces. Choć to nadal ogromne wyzwanie dla medycyny, to specjaliści pracują już nad standardami, dzięki którym takie zabiegi miałyby być bardziej dostępne.
Jak na koniec września temperatura wciąż jest całkiem wysoka, jednak poranki i wieczory nie pozostawiają wątpliwości jaką mamy porę roku. Przy takiej pogodzie nie trudno o przeziębienie. Po przejrzeniu wielu badań dotyczących skuteczności leków specjaliści dzielą się swoimi spostrzeżeniami jak leczyć przeziębienie.
Kawa i papieros to częsty duet, po który sięgamy dla relaksu. Tymczasem to nie jest dobre połączenie. Nie dość, że zarówno nikotyna, jak i kofeina są środkami pobudzającymi, więc z relaksu nici, to jeszcze łącząc je, stwarzamy dodatkowe ryzyko dla zdrowia.
To fakt – zanieczyszczenie powietrza obniża płodność. Jak wskazują badania, może ono zaburzyć pracę hormonów czy też na różne sposoby uszkadzać komórki płciowe. Negatywne działanie zanieczyszczeń dotyczy także zapłodnienia pozaustrojowego.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na nasz głos wpływają nie tylko choroby i uszkodzenia krtani, ale też inne czynniki: chociażby zbyt długie siedzenie przy komputerze czy przyjmowanie nieodpowiedniej postawy, a nawet… codzienny stres.
Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, a co gorsza - stają się oporne na antybiotyki. To właśnie te drobnoustroje doprowadzają m.in. do zapalenia płuc. A można się zaszczepić i zyskać dobrą ochronę.
Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.