Monika Grzegorowska
Materiały Autorki
-
Opłaca się schudnąć w średnim wieku
Utrata wagi w wieku średnim, bez interwencji chirurgicznej lub farmakologicznej, może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych na starość – sugerują badania fińskich naukowców.
2 minuty czytania -
Bądź ciałozmienna
Macierzyństwo zmienia kobietę na wiele sposobów. Zmienia się psychika, podejście do życia, ale też ciało: kształt piersi, szerokość bioder, rozmiar ubrań. W czasach kultu szczupłości bywa to źródłem udręki. 26 maja rusza kampania „Ciałozmienna”, która powstała, by to zmienić.
5 minut czytania -
Pierwsza szczepionka na rzeżączkę od sierpnia w Anglii
W Europie rośnie liczba zakażeń przenoszonych drogą płciową. W Anglii w 2023 roku odnotowano ponad 85 tys. zachorowań na rzeżączkę – najwięcej od 1918 roku. W obliczu tak gwałtownego wzrostu liczby zakażeń kraj jako pierwszy na świecie zdecydował się wprowadzić szczepionkę przeciwko tej chorobie wenerycznej.
3 minuty czytania -
Choroby są demokratyczne - na raka może zachorować nawet prezydent
Publiczne ogłoszenie diagnozy raka prostaty u prezydenta Joe Bidena zwraca uwagę na ten rodzaj nowotworu. Zazwyczaj występuje on u mężczyzn w starszym wieku. Wcześnie wykryty ma dobre rokowania, ale długo nie daje objawów – dlatego tak ważne jest, aby regularnie się badać.
4 minuty czytania -
Pozbądź się presji, ruszaj się dla przyjemności
Jest dobra wiadomość - nie musimy codziennie robić 10 tys. kroków i „zaliczać” kilka treningów w tygodniu, aby być zdrowym. Specjaliści obalają ten popularny mit i przekonują, że każda forma aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na zdrowie, niezależnie od wieku i aktualnej kondycji.
4 minuty czytania -
Leczenie nadciśnienia zaraz po diagnozie daje większe szanse na zdrowie
Dorośli z nadciśnieniem mają mniej zdarzeń sercowo-naczyniowych, jeśli są kontrolowani w ciągu pierwszych 6 miesięcy od diagnozy – wynika z opublikowanego w kwietniowym numerze Hypertension badania amerykańskich naukowców.
2 minuty czytania -
VR - nowe narzędzie do leczenia fobii
Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.
6 minut czytania -
Zespół cieśni nadgarstka niedocenianą cechą RZS
Zespół cieśni nadgarstka (CTS) może zwiastować reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Z badań amerykańskich naukowców wynika, że przypadłość ta zdarza się dwukrotnie częściej u osób, które w późniejszym czasie słyszą diagnozę RZS.
2 minuty czytania -
W leczeniu astmy są możliwości, zawodzi system
Mamy świetne leki do leczenia astmy, ale gorzej jest z edukacją i to zarówno pacjentów, jak i lekarzy, przez co chorzy przerywają terapie, albo nadużywają leków ratunkowych, co ma dla nich poważne konsekwencje zdrowotne. Szwankuje też program leczenia biologicznego, który jest niezwykle skutecznym, ale nieoptymalnie wykorzystywanym narzędziem w leczeniu astmy ciężkiej – uważa prof. Maciej Kupczyk, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego kadencji 2021–2024.
7 minut czytania -
Nicnierobienie ma wiele korzyści
Coraz więcej osób wybiera w wolnym czasie samotny relaks, podróże i zwyczajne „nicnierobienie” – pokazują dane z raportu Human Answer Institute i Zymetrii.
3 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Świat nie siedzi w cieniu – a powinien
Co trzeci diagnozowany nowotwór na świecie to rak skóry. Można jednak minimalizować ryzyko wystąpienia choroby, stosując kremy z filtrem czy ograniczając ekspozycję na słońce, szczególnie w porze, gdy promieniowanie jest najmocniejsze. Jak wygląda przestrzeganie tych zasad na pięciu kontynentach, opisuje badanie opublikowane w „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology”.
-
Zdrowie w parze
-
Trening w ciąży
-
Pierwsza szczepionka na rzeżączkę od sierpnia w Anglii
-
Kryzys wieku średniego – prawda czy mit?