Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
13.07.2023 , 15:55 Aktualizacja: 14.07.2023, 11:22

Wyższa składka zdrowotna? Tak, ale…

Justyna Wojteczek

Przez szereg lat w mediach ekonomicznych, a także z ust niektórych polityków padały słowa, że Polacy nie chcą podwyższenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak to często bywa, kwestia jest bardziej skomplikowana. Z ostatniego badania na ten temat wynika, że jedynie 1/3 respondentów jest przeciwko wyższej składce zdrowotnej, a większa część respondentów zgadza się na wyższą składkę, ale pod pewnym warunkiem.

Fot. PAP Fot. PAP

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Federacji Przedsiębiorców Polskich przez SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowych SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1026 ankiet na reprezentatywnej grupie mieszkańców Polski obu płci w dniach 14-26 czerwca.

Jest to przy tym kolejne badanie, które potwierdza, że zdecydowana większość respondentów nie jest zadowolona z ochrony zdrowia (nieco ponad 73 proc.). Nadto aż 80 proc. badanych zadeklarowało, że ich zdaniem do systemu powinno wpływać więcej pieniędzy na leczenie pacjentów (pytanie brzmiało: „Czy polski system ochrony zdrowia powinien otrzymywać więcej pieniędzy na leczenie pacjentów, czy też nie powinien?”).

Badanie pośrednio ujawnia małe zaufanie badanych do zarządzających polskim systemem opieki zdrowotnej. Na pytanie: „Czy zgadza się Pan/i z twierdzeniem, że polska ochrona zdrowia działałaby lepiej, gdyby składka zdrowotna była wyższa?”, ponad 53 proc. ankietowanych odpowiedziało „Nie”, jedynie 23,5 proc. – "tak", a 28 proc. nie miało zdania na ten temat („Nie wiem/Trudno powiedzieć”).

Niemniej jednak 49 proc. respondentów zadeklarowało, że zgodziłoby się płacić wyższą składkę zdrowotną w zamian za poprawę w konkretnym obszarze – skrócenie kolejek czy lepszy dostęp do specjalistów. Przy czym najważniejszą kwestią do poprawy według większości badanych jest lepszy dostęp do specjalistów (tak twierdzi 80 proc. badanych).

W poprzednim tego rodzaju badaniu, także zleconym przez Federację Przedsiębiorców Polskich, ale wykonanym przez pracownię Ibris w kwietniu 2021 roku respondenci niemal tak samo źle oceniali system opieki zdrowotnej i widzieli potrzebę jego dofinansowania. Wówczas 50 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć dopłacenia do składki zdrowotnej (średnio 50 zł), jeśli wiązałoby się to z konkretnym celem.

Warto w kontekście tych badań pamiętać, że mieszkańcy Polski często korzystają z opieki zdrowotnej, przy czym częściej udają się po pomoc medyczną osoby lepiej wykształcone, z większych miast, częściej kobiety niż mężczyźni. Jeśli chodzi o grupy wiekowe, to najczęściej z opieki zdrowotnej korzystają najstarsi (65 +) oraz młodzi dorośli (25-44 lata). Tak wynika z sondażu CBOS z 2020 roku, przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie pełnoletnich mieszkańców Polski w ramach procedury mixed-mode.
Najczęściej respondenci deklarowali korzystanie z opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

oprac. jw, zdrowie.pap.pl

Źródło: Badanie CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia” (361): https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2020/K_098_20.PDF

Komunikat FPP nt. badania Ibris: https://federacjaprzedsiebiorcow.pl/2021/05/28/polacy-sklonni-doplacic-30-zl-miesiecznie-do-skladki-zdrowotnej/

Raport z badania SW Research "Ochrona Zdrowia w Polsce" wykonanego na zlecenie FPP, czerwiec 2023 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3266

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.