Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
07.04.2017 , 12:25 Aktualizacja: 07.04.2017, 12:44

Raport NIZP-PZH: żyjemy coraz dłużej

Polacy żyją coraz dłużej i rzadziej umierają na choroby krążenia, a ponadto systematycznie spada w Polsce umieralność noworodków – takie pozytywne obserwacje przytaczają autorzy najnowszego raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”, sporządzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Są też złe informacje: zbyt wiele osób w Polsce wciąż pali papierosy i nie odnotowujemy dużych postępów w zakresie wyleczalności nowotworów.

Raporty o sytuacji zdrowotnej ludności Polski NIPZ-PZH opracowuje od lat 70. (ubiegłego wieku). Takie sprawozdania publikowane są co cztery lata. Pozwalają one monitorować sytuację zdrowotną w kraju i oceniać skuteczność realizacji polityki zdrowotnej. Tegoroczny raport był finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 i będzie stanowił jedno z najważniejszych narzędzi do wyznaczania priorytetów państwa w zakresie ochrony zdrowia obywateli.

- Stan zdrowia społeczeństwa polskiego systematycznie się poprawia na przestrzeni ostatnich lat. Wciąż jednak nie możemy dogonić Europy Zachodniej. Ma na to wpływ fakt, że w transformację wchodziliśmy w bardzo kiepskiej sytuacji zdrowotnej. Poprawa następuje jednak zbyt wolno – ocenia redaktor pracy prof. Bogdan Wojtyniak.

Zaznacza, że w raporcie widoczne są silne uwarunkowania czynników społecznych na zachowania prozdrowotne i stan zdrowia. W Polsce najistotniejszym jest poziom wykształcenia.

- Jeśli chodzi o osoby wysoko wykształcone, to one praktycznie są już w Europie: ich stan zdrowia nieznacznie tylko odbiega od stanu zdrowia takich osób z Zachodu. Niestety, przepaść pod tym względem dzieli osoby z niższym wykształceniem od ich rówieśników w Europie Zachodniej – dodaje profesor.

Anna Piotrowska

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 216

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.