Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
02.12.2020 , 16:26 Aktualizacja: 05.01.2021, 16:33

Otyłość i wady postawy u dzieci – nie zwlekajmy z interwencją!

Coraz dłuższy czas spędzany przed ekranami komputerów i smartfonów, zbyt mała ilość ruchu oraz nieodpowiednia dieta sprawiają, że coraz więcej dzieci i nastolatków ma problemy z nadwagą, otyłością czy wadami postawy. Specjaliści apelują, żeby w takich przypadkach nie zwlekać z podjęciem odpowiedniej profilaktyki, leczenia czy rehabilitacji, bo z wiekiem coraz trudniej jest pokonać wymienione problemy.

Otyłość i wady postawy nabyte w młodym wieku nie tylko wiążą się z większym ryzykiem odniesienia kontuzji, lecz także z ryzykiem rozwoju wielu groźnych powikłań zdrowotnych i chorób przewlekłych, takich jak np. cukrzyca typu 2 czy też problemów psychologicznych i społecznych (stygmatyzacja, wykluczenie itd.).  

Dlatego lekarze, fizjoterapeuci i trenerzy sportowi apelują do dorosłych o jak najwcześniejszą interwencję u dzieci i nastolatków dotkniętych problemem otyłości czy też wadami postawy. Zwłaszcza, że związana z tym rehabilitacja jest długotrwała i trudna, a w przypadku wad postawy zwlekanie z interwencją do 14. czy 15. roku życia może w praktyce uniemożliwić ich wyleczenie czy skorygowanie. 

Od czego zacząć? Na jakie formy rehabilitacji ruchowej postawić? Czy pomocny może być w takiej sytuacji tenis? Zobacz co w tej sprawie zalecają fizjoterapeuta i trener sportowy. 

Magdalena Żuk, vik, zdrowie.pap.pl 
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1954

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.