-
Jakie nowości przyniesie 5. edycja kampanii „Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości”?
Materiał promocyjny19 czerwca wystartowała 5. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Najnowsza odsłona inicjatywy jest prowadzona pod hasłem „Szczerze o otyłości. Z miłości”. Kampania podkreśla kluczową rolę rodziny w profilaktyce, diagnostyce i kompleksowym leczeniu otyłości. Zwraca również uwagę na pilną potrzebę przeciwdziałania wzrostom zachorowań na otyłość wśród polskich nastolatków.
3 minuty czytania -
Otyłość to nie defekt kosmetyczny
Epidemiologia choroby otyłościowej, sytuacja chorych na otyłość w Polsce, wpływ otyłości na rozwój innych chorób, jej koszty, standardy leczenia, znaczenie zespołu terapeutycznego oraz rola mediów w przekazywaniu wiedzy nt. otyłości w oparciu o wyniki badań naukowych – o tych zagadnieniach dyskutowali eksperci w czasie konferencji z okazji Światowego Dnia Otyłości zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości.
10 minut czytania -
Otyłość dotyczy każdego z nas
Tę chorobę nosi w sobie każdy z nas, choć większość nie postrzega jej w ten sposób. Otyłość to naprawdę poważne schorzenie, które zwiększa ryzyko zgonu i ciężkich powikłań. Stereotypów na jej temat nie brakuje. Co powinniśmy wiedzieć, by nie krzywdzić chorych? Jak ich wspierać, jak rozpoznać chorobę i leczyć? – opowiada w rozmowie z Serwisem Zdrowie prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
6 minut czytania -
Co dalej z pacjentami z otyłością olbrzymią?
Dla 700 tys. Polaków chorujących na otyłość olbrzymią szansą był unikatowy na skalę światową pilotażowy program KOS-BAR oparty o opiekę skoordynowaną. Ma trwać dwa lata. Czy będzie kontynuowany? Jak po jego zakończeniu będzie wyglądać opieka nad pacjentem bariatrycznym?
6 minut czytania -
Jak skutecznie walczyć z nadwagą i otyłością u dzieci?
Już co piąte dziecko w Polsce boryka się z nadwagą lub otyłością, co stanowi ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Naukę zdrowych nawyków trzeba rozpoczynać od najmłodszych lat, zwłaszcza w szkołach – i to właśnie do nich adresowane są wnioski raportu otwarcia polskiej wersji programu Cities Changing Diabetes (CCD), zaprezentowanym podczas konferencji w Centrum Prasowym PAP.
6 minut czytania -
Otyłość u młodzieży wciąż poważnym problemem (inf. prasowa)
Wyniki programu „PoZdro!” prowadzonego przez Fundację Medicover wskazują, że otyłość pozostaje poważnym problemem polskiej młodzieży we wczesnym okresie dojrzewania. Rezultaty badań obejmujących blisko 20 tysięcy nastolatków zostały właśnie opublikowane w międzynarodowym naukowym czasopiśmie o szerokim zasięgu „Nutrients”.
5 minut czytania -
Otyłość i wady postawy u dzieci – nie zwlekajmy z interwencją!
Coraz dłuższy czas spędzany przed ekranami komputerów i smartfonów, zbyt mała ilość ruchu oraz nieodpowiednia dieta sprawiają, że coraz więcej dzieci i nastolatków ma problemy z nadwagą, otyłością czy wadami postawy. Specjaliści apelują, żeby w takich przypadkach nie zwlekać z podjęciem odpowiedniej profilaktyki, leczenia czy rehabilitacji, bo z wiekiem coraz trudniej jest pokonać wymienione problemy.
1 minuta czytania -
Reklamy śmieciowego jedzenia działają na dzieci
Małe dzieci nie odróżniają reklam od zwykłych programów, a ich przekaz biorą na serio. Nic dziwnego, że maluchy łatwo jest przekonać do smacznie wyglądającego, choć niezdrowego jedzenia. Co więcej, reklamy żywności mogą u dzieci nasilać chęć jedzenia. Naukowy zalecają - mądrze wybieraj telewizyjne kanały dla swojego dziecka.
5 minut czytania -
Zdrowsze życie dzięki Zdrowicom
Budowanie wirtualnego miasta i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych? Te dwa różne cele da się połączyć – dzięki aplikacji na smartfony, opracowanej na zlecenie Instytutu Żywności i Żywienia.
3 minuty czytania -
Jak programujesz otyłość swojego dziecka?
To, jak odżywia się matka w ciąży i czym karmi swoje dziecko w najmłodszych latach wpłynie na jego stan zdrowia, gdy będzie dorosły.
5 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów
-
"Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?