Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
02.06.2023 , 15:31 Aktualizacja: 02.06.2023, 15:39

Szczepienie przeciw HPV: kiedy i dla kogo bezpłatne?

Klaudia Torchała

Jeśli możliwość ochrony przed rakiem szyjki macicy i innymi nowotworami związanymi z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) można uznać za prezent dla dzieci, to otrzymały go w Dzień Dziecka. Od 1 czerwca rozpoczął się powszechny program szczepień przeciw HPV. Na razie dla dwóch roczników dziewcząt i chłopców – 2010 i 2011.

Fot. PAP/P. Werewka Fot. PAP/P. Werewka

- Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14 r.ż. i może być zakończone po dacie 15 urodzin (z zachowaniem 2-dawkowego schematu) – napisano na stronie szczepienia.pzh.gov.pl.

W przypadku, gdy dziecko zostało już zaszczepione wcześniej pierwszą dawką, to w ramach programu może przyjąć drugą dawkę. Odstęp powinien wynieść 6 miesięcy, ale nie więcej niż 12 miesięcy. 

Program przewiduje szczepienie dwoma preparatami:

  • Cervarix dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals S.A.)
  • Gardasil 9 dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).

Na szczepienie można umówić się poprzez Internetowe Konto Pacjenta albo dzwoniąc na infolinię pod numer 989 (czynna codziennie od godz. 7.00 do 20.00). 

W Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 przyjętej przez rząd w lutym 2020 roku założono, że do końca 2028 r. zaszczepionych przeciwko HPV będzie przynajmniej 60 proc. dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:
Informacja NIZP-PZH na temat realizacji szczepień:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/zalecenia-mz-dotyczace-realizacji-powszechnego-programu-szczepien-przeciw-hpv/
Zalecenia Ministerstwa Zdrowia:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2023/05/Zalecenia_MZ_w_zakresie_realizacji_szczepien_HPV_MMM-6.pdf
Uchwała RM o przyjęciu uchwały ws. NSO:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20200000189/O/M20200189.pdf
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3172

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.