Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.
Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl
Rak piersi nie dotyczy wyłącznie kobiet powyżej 50. roku życia. Istnieje niemała grupa młodszych pacjentek, dla których leczenie ma dodatkowy aspekt – jest zagrożeniem dla planów prokreacyjnych. Ale są dobre wieści.Przerwa od leków obniżających poziom hormonów, by zajść w ciążę nie wydaje się zwiększać ryzyka nawrotu choroby - wynika z badania POSITIVE.
Wszystkie osoby, które korzystają z przepisu ustawy covidowej dotyczącej przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności na czas pandemii, powinny zacząć starania o wydanie nowego dokumentu. Mają na to czas do 1 czerwca 2023 roku – wynika z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Podczas zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia dorocznej Konferencji Noworocznej rozstrzygnięty został, organizowany od 15 lat, Konkurs na Dziennikarza Medycznego Roku.
Nasza dziennikarka Beata Igielska zajęła II miejsce w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2022 w kategorii Internet. Popularność tej ścieżki przekazu treści potwierdza rekordowa liczba zgłoszeń - 711 artykułów.
Od stycznia 2023 r. pacjenci I Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. L. Gieca, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ul. Ziołowa 45-47, 40-635 Katowice – Ochojec, mogą korzystać z nowo doposażonych stacji Enzymatycznej Terapii Zastępczej (ETZ).
Z wadami postawy jest tak, że jak pojawia się jeden problem, to pociąga za sobą kolejny. Paradoksalny efekt? Często to... ortodonci kierują dzieci do fizjoterapeutów, bo podejrzewają, że wada zgryzu bierze się z jakiegoś problemu niżej w sylwetce ciała. Wady postawy może mieć ma aż 90 proc. dzieci. Ministerstwo Zdrowia chce pilotażu badań stóp. Tylko czy to wystarczy?
Przyczyn szumów usznych należy szukać nie tylko w układzie słuchowym, ale też badając parametry krwi, które dostarczają informacji o funkcjonowaniu całego organizmu – mówi dr hab. n. med. Danuta Raj-Koziak, otorynolaryngolog z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Opowiada o przyczynach i możliwościach terapii tej przykrej dolegliwości.
Bez względu na to czy zmagamy się z chorobą przewlekłą, czy cieszymy się świetnym zdrowiem, nie możemy bagatelizować znaczenia apteczki pierwszej pomocy. Wypadek może zdarzyć się dosłownie wszędzie i zagraża każdemu z nas. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa osoby poszkodowanej.
Rak endometrium, najpowszechniejszy spośród wszystkich nowotworów ginekologicznych, zbiera w Polsce śmiertelne żniwo — różnica wskaźnika 5-letnich przeżyć pomiędzy naszym krajem a państwami Europy Zachodniej sięga nawet 20 procent. Sytuację polskich pacjentek zdecydowanie mógłby poprawić dostęp do refundowanej immunoterapii.
Prezentacja wstępnych wyników programu pilotażowego przeglądów lekowych, który jest obecnie realizowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia to temat konferencji prasowej, która odbędzie się 27 stycznia br. o godz. 14.00 w Centrum Prasowym PAP. Zapraszamy na jej transmisję na portalu Serwisu Zdrowie.
Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.