Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
31.12.2020 , 10:55 Aktualizacja: 31.12.2020, 11:04

Wysoko funkcjonujący alkoholik długo ukrywa swój problem

Są tacy uzależnieni od alkoholu, którzy przez bardzo długi czas funkcjonują dobrze pomimo swojej choroby. O szczególnych cechach wysoko funkcjonujących alkoholików opowiada Paweł Walendziak, psychoterapeuta i terapeuta uzależnień z kliniki Patromed w Łodzi.

Zwraca uwagę, że często są to osoby o wysokim statusie społecznym i materialnym. Tę grupę alkoholików, która wcale nie jest mała, bo stanowi nawet 20 proc. uzależnionych od alkoholu, łączy wysoka inteligencja, dzięki której uzależniona osoba jest w stanie sprawnie oszukiwać zarówno siebie, jak i otoczenie. 

Dodatkowo, ponieważ wysoko funkcjonujący alkoholicy często mają wysoki status materialny i kapitał w postaci wykształcenia, potrafią się dobrze odżywiać i/lub zażywać odpowiednie suplementy diety, które powodują, że fizyczne skutki nadużywania alkoholu są rozciągnięte w czasie.
 

jw, zdrowie.pap.pl

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1940

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.