Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
16.03.2023 , 10:29 Aktualizacja: 16.03.2023, 17:12

Porada diagnostyczna. Nowe świadczenie w koszyku NFZ?

Klaudia Torchała

Porada diagnostyczna to świadczenie medyczne przygotowane z myślą o pacjentach, ale też specjalistach. Diagności laboratoryjni mogliby pomagać w doborze odpowiednich badań i ich interpretacji – wyjaśniła Monika Pintal-Ślimak, prezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

-Porada diagnostyczna byłoby to świadczenie medyczne, które udzielane byłoby przez diagnostów laboratoryjnych w określonych dziedzinach, a mamy trzynaście specjalizacji z zakresu medycyny laboratoryjnej– zaznaczyła prezeska KRDL w rozmowie z Serwisem Zdrowie.

Była jedną z uczestniczek VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

W rozmowie z Serwisem Zdrowie wytłumaczyła, że porada diagnostyczna mogłaby mieć charakter dwustopniowy: mogliby z niej skorzystać zarówno pacjenci, jak i lekarze. Jeśli chodzi o pacjentów, to diagnosta laboratoryjny mógłby doradzać pacjentowi jakie badania wykonać, a po uzyskaniu wyników – zinterpretować je. Natomiast porada diagnostyczna skierowana do lekarzy specjalistów polegałaby na informacji, w jaki sposób można poszerzyć diagnostykę pacjenta.

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2974

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.