Materiał promocyjny

Ból zębów? To może być skutek uboczny interakcji leków

Czy wiesz, że wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, jest wynikiem niewłaściwego stosowania leków? Niezależnie od tego, czy chodzi o zaniedbanie terapii, czy jej nieświadome odstawianie, skutki mogą okazać się poważne – od bólu zębów, aż po powikłania zagrażające życiu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne są ściśle powiązane z lekami, które zażywają.

rys. Henryk Sawka
rys. Henryk Sawka

Właśnie dlatego portal DOZ.pl rozpoczął kampanię „DOZkonała Lekcja Zdrowia” - mówi mgr farm. Bożena Szymańska - w ramach tej kampanii między innymi została uruchomiona infolinia 800 110 110, gdzie można bezpłatnie skonsultować się z farmaceutami.

Brak przestrzegania zaleceń wpływa na skuteczność leczenia

Jak podkreśla dr n. farm. Adrian Bryła, farmaceuta kliniczny, problemem jest nie tylko niewłaściwe stosowanie leków, ale także brak wiedzy i świadomości wśród pacjentów. Wielu pacjentów nie realizuje zaleceń lekarza, pomija dawkowanie, opóźnia rozpoczęcie terapii lub kończy ją przed czasem, wierząc, że już „jest lepiej”. Taka postawa nie tylko obniża skuteczność leczenia, ale także może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

WHO szacuje, że rocznie z powodu nieprzestrzegania zaleceń umiera około 200 tysięcy pacjentów, a koszty tej sytuacji sięgają nawet 125 miliardów euro - z tego aż 6 miliardów złotych w Polsce. Statystyki pokazują, że aż 60 proc pacjentów z nadciśnieniem nie stosuje się do terapii, co zwiększa ryzyko poważnych zdarzeń tętniczo-naczyniowych. W przypadku cukrzycy odsetek nieprzestrzegających zaleceń sięga 40proc.

Kłopotliwa rzeczywistość seniorów

Według badań Polsenior 2, polski senior przyjmuje średnio około 5 leków dostępnych na receptę, a blisko 40 proc. z nich sięga dodatkowo po suplementy diety, które mają uzupełniać niezbilansowaną dietę. Niestety, taka wielolekowa terapia często prowadzi do interakcji, które mogą powodować poważne skutki uboczne, w tym objawiać się bólami zębów.

Ból zębów - skutek nieświadomego zaniedbania

Dr n. farm. Adrian Bryła zwraca uwagę, że istnieje wiele leków, które mogą (jako działanie niepożądane) powodować ból zębów lub pogarszać ich stan.

Wielu pacjentów trafia do dentysty z powodu dolegliwości, które mogą być skutkiem interakcji leków i ich działań niepożądanych, a nie chirurgicznych czy infekcyjnych problemów - podkreśla dr Adrian Bryła - Niewłaściwe rozpoznanie prowadzi do niepotrzebnej antybiotykoterapii i niestety, do  ekstrakcji uzębienia, a przyczyna tkwi w lekach, nie w samej chorobie jamy ustnej.

Przedwczesne kończenie terapii i jego konsekwencje

„Odmówione” lub „przerywane” leczenie, oparte na własnej intuicji, powoduje poważne powikłania. Przykładami są np. antybiotyki, które nie są stosowane zgodnie z zaleceniami - terapie kończone po kilku dniach mimo braku pełnego wyleczenia. To przyczynia się do rozwoju oporności na leki, a także pogarsza stan zdrowia.

Dlaczego pacjenci odstawiają leki?

Z badań wynika, że powody są różne: zapominanie o przyjęciu dawki, przekonanie, że lek jest nieskuteczny lub za drogi, a także działania uboczne. Często, mimo dawki, pacjenci próbują „pomóc sobie” poprzez zwiększenie dawek, co może prowadzić do jeszcze poważniejszych interakcji i działań niepożądanych.

Ważna rola farmaceuty

Dr n. farm. Adrian Bryła zaznacza, że farmaceuci odgrywają kluczową rolę w edukacji pacjentów, na temat właściwego stosowania leków. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest przestrzeganie zaleceń, a także jakie potencjalne zagrożenia niesie ze sobą samoleczenie, pomijanie dawek czy odstawianie leków na własną rękę.

Farmaceuci mogą pełnić funkcję pośrednika między lekarzem a pacjentem, przypominając o konieczności przestrzegania terminów i dawkowania, a także informując o ewentualnych interakcjach między lekami i suplementami diety. Szczególnie u seniorów, którzy często przyjmują kilka preparatów jednocześnie, taka opieka jest nieoceniona w zapobieganiu powikłaniom.

Co powinniśmy zapamiętać?

Ważne jest, aby każdy z nas, niezależnie od wieku, uświadomił sobie, że terapia to nie tylko obowiązek, ale także narzędzie do poprawy jakości życia.

Adherencja, czyli przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, to klucz do skutecznego leczenia, uniknięcia poważnych powikłań, a w końcu - do zachowania zdrowia i sprawności na dłużej - podkreśla mgr farm. Bożena Szymańska i apeluje:

„Drodzy pacjenci,

- nie kruszcie tabletek bez porady lekarza lub farmaceuty, jeśli w ulotce nie ma na ten temat informacji. Nie zmieniajcie formy leku na własną rękę - to może Wam zaszkodzić.

- najlepiej leki popijajcie dużą ilością wody

- czytajcie ulotkę dołączoną do leku. Informacje w niej zawarte pomogą korzystać z leków bezpiecznie i skutecznie”

Dbajmy o siebie, rozmawiajmy ze specjalistami i nie ignorujmy żadnych sygnałów. Bo zdrowie to najcenniejszy skarb, o który trzeba dbać każdego dnia.

Źródło informacji: Media dla Zdrowia
 

ZOBACZ WIĘCEJ

  • AdobeStock

    Lato nie jest przeciwwskazaniem do usunięcia zaćmy

    Usunięcie zaćmy jest standardowym zabiegiem ambulatoryjnym – to jedna z najczęstszych procedur chirurgicznych. Jednak wielu pacjentów odkłada ją na później, byle nie na lato. Tymczasem długie opóźnienia mogą oznaczać znaczne pogorszenie wzroku i jakości życia.

  • Adobe Stock

    Czy ocet leczy?

    Ocet od wieków funkcjonuje w medycynie ludowej jako środek „na wszystko” – od problemów trawiennych po ukąszenia owadów. Badania kliniczne pokazują, że nie każdy ocet działa tak samo, a potencjalne korzyści zdrowotne zależą zarówno od jego rodzaju, jak i sposobu stosowania.

  • AdobeStock

    Cukrzyca i choroby uzębienia są ze sobą powiązane

    Cukrzyca może zwiększać ryzyko zapalenia przyzębia, utraty zębów i problemów z implantami. Badania wskazują zarazem, że zależność może działać także w drugą stronę – zły stan jamy ustnej wiąże się z większym ryzykiem późniejszego rozpoznania cukrzycy typu 2. Gabinet stomatologa może być także dobrym miejscem wykrywania kłopotów z glikemią.

  • PAP/Piotr Polak

    Badanie rezonansem magnetycznym m.in. z bohaterami Gwiezdnych wojen

    Badanie rezonansem magnetycznym, szczególnie dla dzieci, to stres związany koniecznością pozostawania w bezruchu przez co najmniej kwadrans na stole, który wsuwa się do aparatury, wydającej dodatkowo głośny dźwięk. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi pojawili się bohaterowie, którzy przeprowadzą przez diagnostykę obrazową, zwiększając komfort badania i jego jakość.

NAJNOWSZE

  • PAP/Darek Delmanowicz

    Zdrowie w kolorze purpury

    Na straganach i w ogrodach pojawiają się pierwsze jagody, borówki i porzeczki. To znak, że w Polsce rozpoczął się sezon na fioletowe owoce – jedne z najbogatszych naturalnych źródeł antyoksydantów, których regularne spożywanie może wspierać zdrowie na wielu poziomach.

  • Eksperci: to najlepszy moment na restrykcyjne zmiany w sprzedaży alkoholu

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Czy ocet leczy?

  • Cukrzyca i choroby uzębienia są ze sobą powiązane

  • Badanie rezonansem magnetycznym m.in. z bohaterami Gwiezdnych wojen

  • AdobeStock

    Lato nie jest przeciwwskazaniem do usunięcia zaćmy

    Usunięcie zaćmy jest standardowym zabiegiem ambulatoryjnym – to jedna z najczęstszych procedur chirurgicznych. Jednak wielu pacjentów odkłada ją na później, byle nie na lato. Tymczasem długie opóźnienia mogą oznaczać znaczne pogorszenie wzroku i jakości życia.

  • Umiejętność pływania to za mało – niezbędna jest wiedza

  • FND nie jest „urojoną chorobą”

Serwisy ogólnodostępne PAP