Materiał promocyjny

Ból zębów? To może być skutek uboczny interakcji leków

Czy wiesz, że wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, jest wynikiem niewłaściwego stosowania leków? Niezależnie od tego, czy chodzi o zaniedbanie terapii, czy jej nieświadome odstawianie, skutki mogą okazać się poważne – od bólu zębów, aż po powikłania zagrażające życiu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne są ściśle powiązane z lekami, które zażywają.

rys. Henryk Sawka
rys. Henryk Sawka

Właśnie dlatego portal DOZ.pl rozpoczął kampanię „DOZkonała Lekcja Zdrowia” - mówi mgr farm. Bożena Szymańska - w ramach tej kampanii między innymi została uruchomiona infolinia 800 110 110, gdzie można bezpłatnie skonsultować się z farmaceutami.

Brak przestrzegania zaleceń wpływa na skuteczność leczenia

Jak podkreśla dr n. farm. Adrian Bryła, farmaceuta kliniczny, problemem jest nie tylko niewłaściwe stosowanie leków, ale także brak wiedzy i świadomości wśród pacjentów. Wielu pacjentów nie realizuje zaleceń lekarza, pomija dawkowanie, opóźnia rozpoczęcie terapii lub kończy ją przed czasem, wierząc, że już „jest lepiej”. Taka postawa nie tylko obniża skuteczność leczenia, ale także może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

WHO szacuje, że rocznie z powodu nieprzestrzegania zaleceń umiera około 200 tysięcy pacjentów, a koszty tej sytuacji sięgają nawet 125 miliardów euro - z tego aż 6 miliardów złotych w Polsce. Statystyki pokazują, że aż 60 proc pacjentów z nadciśnieniem nie stosuje się do terapii, co zwiększa ryzyko poważnych zdarzeń tętniczo-naczyniowych. W przypadku cukrzycy odsetek nieprzestrzegających zaleceń sięga 40proc.

Kłopotliwa rzeczywistość seniorów

Według badań Polsenior 2, polski senior przyjmuje średnio około 5 leków dostępnych na receptę, a blisko 40 proc. z nich sięga dodatkowo po suplementy diety, które mają uzupełniać niezbilansowaną dietę. Niestety, taka wielolekowa terapia często prowadzi do interakcji, które mogą powodować poważne skutki uboczne, w tym objawiać się bólami zębów.

Ból zębów - skutek nieświadomego zaniedbania

Dr n. farm. Adrian Bryła zwraca uwagę, że istnieje wiele leków, które mogą (jako działanie niepożądane) powodować ból zębów lub pogarszać ich stan.

Wielu pacjentów trafia do dentysty z powodu dolegliwości, które mogą być skutkiem interakcji leków i ich działań niepożądanych, a nie chirurgicznych czy infekcyjnych problemów - podkreśla dr Adrian Bryła - Niewłaściwe rozpoznanie prowadzi do niepotrzebnej antybiotykoterapii i niestety, do  ekstrakcji uzębienia, a przyczyna tkwi w lekach, nie w samej chorobie jamy ustnej.

Przedwczesne kończenie terapii i jego konsekwencje

„Odmówione” lub „przerywane” leczenie, oparte na własnej intuicji, powoduje poważne powikłania. Przykładami są np. antybiotyki, które nie są stosowane zgodnie z zaleceniami - terapie kończone po kilku dniach mimo braku pełnego wyleczenia. To przyczynia się do rozwoju oporności na leki, a także pogarsza stan zdrowia.

Dlaczego pacjenci odstawiają leki?

Z badań wynika, że powody są różne: zapominanie o przyjęciu dawki, przekonanie, że lek jest nieskuteczny lub za drogi, a także działania uboczne. Często, mimo dawki, pacjenci próbują „pomóc sobie” poprzez zwiększenie dawek, co może prowadzić do jeszcze poważniejszych interakcji i działań niepożądanych.

Ważna rola farmaceuty

Dr n. farm. Adrian Bryła zaznacza, że farmaceuci odgrywają kluczową rolę w edukacji pacjentów, na temat właściwego stosowania leków. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest przestrzeganie zaleceń, a także jakie potencjalne zagrożenia niesie ze sobą samoleczenie, pomijanie dawek czy odstawianie leków na własną rękę.

Farmaceuci mogą pełnić funkcję pośrednika między lekarzem a pacjentem, przypominając o konieczności przestrzegania terminów i dawkowania, a także informując o ewentualnych interakcjach między lekami i suplementami diety. Szczególnie u seniorów, którzy często przyjmują kilka preparatów jednocześnie, taka opieka jest nieoceniona w zapobieganiu powikłaniom.

Co powinniśmy zapamiętać?

Ważne jest, aby każdy z nas, niezależnie od wieku, uświadomił sobie, że terapia to nie tylko obowiązek, ale także narzędzie do poprawy jakości życia.

Adherencja, czyli przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, to klucz do skutecznego leczenia, uniknięcia poważnych powikłań, a w końcu - do zachowania zdrowia i sprawności na dłużej - podkreśla mgr farm. Bożena Szymańska i apeluje:

„Drodzy pacjenci,

- nie kruszcie tabletek bez porady lekarza lub farmaceuty, jeśli w ulotce nie ma na ten temat informacji. Nie zmieniajcie formy leku na własną rękę - to może Wam zaszkodzić.

- najlepiej leki popijajcie dużą ilością wody

- czytajcie ulotkę dołączoną do leku. Informacje w niej zawarte pomogą korzystać z leków bezpiecznie i skutecznie”

Dbajmy o siebie, rozmawiajmy ze specjalistami i nie ignorujmy żadnych sygnałów. Bo zdrowie to najcenniejszy skarb, o który trzeba dbać każdego dnia.

Źródło informacji: Media dla Zdrowia
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Co warto wiedzieć o antyoksydantach

    Antyoksydanty (przeciwutleniacze) są powszechnie wychwalane jako cząsteczki chroniące organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Dla wielu osób stały się synonimem zdrowia – w końcu dieta bogata w warzywa i owoce uchodzi za receptę na długowieczność. Jednak naukowy obraz działania antyoksydantów okazuje się znacznie bardziej złożony. 

  • Expert PR

    CIDP - rzadka choroba, z którą można żyć. Od 1 lipca nowa nadzieja dla pacjentów

    Materiał promocyjny

    Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia (CIDP) to rzadka, wyniszczająca choroba neurologiczna, w której organizm atakuje własne nerwy obwodowe. Choć diagnoza zazwyczaj jest szokiem, to dzięki szybko podjętemu, nowoczesnemu leczeniu wielu pacjentów może wrócić do sprawności. Leczenie CIDP może być w Polsce realizowane w ramach programu lekowego B.67. Od 1 lipca dostępna jest w nim nowa opcja terapeutyczna - immunoglobulina podskórna z hialuronidazą, która może znacząco poprawić jakość życia pacjentów z CIDP, a także przynieść wymierne oszczędności systemowe.

  • Adobe

    Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

    Piorun to jedno z najpotężniejszych zjawisk przyrodniczych – błyskawica o napięciu sięgającym nawet 10 mln woltów i prądzie liczonym w setkach kiloamperów może osiągnąć temperaturę do kilkudziesięciu tysięcy stopni. Wystarczy ułamek sekundy, by doszło do dramatycznych zaburzeń w organizmie. 

  • Adobe

    Zachowaj chłodną głowę

    O tym, jak przeżyć lato i się nie rozchorować rozmawiamy z dr Pawłem Abramczykiem, internistą z Centrum Medyczynego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Między cukrem trzcinowym i białym znak równości

    Cukier trzcinowy to wciąż sacharoza, czyli ta sama cząsteczka, która zawarta jest w cukrze białym. Na ich tle syrop glukozowo-fruktozowy nie jawi się wcale „zdrowszą” alternatywą – wyjaśnia dr Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej z Instytutu Zrównoważonego Żywienia.

  • Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

  • Co warto wiedzieć o antyoksydantach

  • Badanie: ponad połowa mężczyzn podejrzewa u siebie problem z erekcją

  • Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

  • Adobe

    Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

    Latem szczególnie łatwo o zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu tych drobnoustrojów w żywności, zwłaszcza gdy nie jest ona właściwie przechowywana. W efekcie salmonelloza – infekcja pokarmowa spowodowana przez pałeczki Salmonella – staje się w wakacje częstym problemem zdrowotnym. 

  • Nie przedawkuj fluoru w herbacie

  • W upały pij wodę, ilekroć czujesz pragnienie

Serwisy ogólnodostępne PAP