Materiał promocyjny

Ból zębów? To może być skutek uboczny interakcji leków

Czy wiesz, że wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, jest wynikiem niewłaściwego stosowania leków? Niezależnie od tego, czy chodzi o zaniedbanie terapii, czy jej nieświadome odstawianie, skutki mogą okazać się poważne – od bólu zębów, aż po powikłania zagrażające życiu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne są ściśle powiązane z lekami, które zażywają.

rys. Henryk Sawka
rys. Henryk Sawka

Właśnie dlatego portal DOZ.pl rozpoczął kampanię „DOZkonała Lekcja Zdrowia” - mówi mgr farm. Bożena Szymańska - w ramach tej kampanii między innymi została uruchomiona infolinia 800 110 110, gdzie można bezpłatnie skonsultować się z farmaceutami.

Brak przestrzegania zaleceń wpływa na skuteczność leczenia

Jak podkreśla dr n. farm. Adrian Bryła, farmaceuta kliniczny, problemem jest nie tylko niewłaściwe stosowanie leków, ale także brak wiedzy i świadomości wśród pacjentów. Wielu pacjentów nie realizuje zaleceń lekarza, pomija dawkowanie, opóźnia rozpoczęcie terapii lub kończy ją przed czasem, wierząc, że już „jest lepiej”. Taka postawa nie tylko obniża skuteczność leczenia, ale także może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

WHO szacuje, że rocznie z powodu nieprzestrzegania zaleceń umiera około 200 tysięcy pacjentów, a koszty tej sytuacji sięgają nawet 125 miliardów euro - z tego aż 6 miliardów złotych w Polsce. Statystyki pokazują, że aż 60 proc pacjentów z nadciśnieniem nie stosuje się do terapii, co zwiększa ryzyko poważnych zdarzeń tętniczo-naczyniowych. W przypadku cukrzycy odsetek nieprzestrzegających zaleceń sięga 40proc.

Kłopotliwa rzeczywistość seniorów

Według badań Polsenior 2, polski senior przyjmuje średnio około 5 leków dostępnych na receptę, a blisko 40 proc. z nich sięga dodatkowo po suplementy diety, które mają uzupełniać niezbilansowaną dietę. Niestety, taka wielolekowa terapia często prowadzi do interakcji, które mogą powodować poważne skutki uboczne, w tym objawiać się bólami zębów.

Ból zębów - skutek nieświadomego zaniedbania

Dr n. farm. Adrian Bryła zwraca uwagę, że istnieje wiele leków, które mogą (jako działanie niepożądane) powodować ból zębów lub pogarszać ich stan.

Wielu pacjentów trafia do dentysty z powodu dolegliwości, które mogą być skutkiem interakcji leków i ich działań niepożądanych, a nie chirurgicznych czy infekcyjnych problemów - podkreśla dr Adrian Bryła - Niewłaściwe rozpoznanie prowadzi do niepotrzebnej antybiotykoterapii i niestety, do  ekstrakcji uzębienia, a przyczyna tkwi w lekach, nie w samej chorobie jamy ustnej.

Przedwczesne kończenie terapii i jego konsekwencje

„Odmówione” lub „przerywane” leczenie, oparte na własnej intuicji, powoduje poważne powikłania. Przykładami są np. antybiotyki, które nie są stosowane zgodnie z zaleceniami - terapie kończone po kilku dniach mimo braku pełnego wyleczenia. To przyczynia się do rozwoju oporności na leki, a także pogarsza stan zdrowia.

Dlaczego pacjenci odstawiają leki?

Z badań wynika, że powody są różne: zapominanie o przyjęciu dawki, przekonanie, że lek jest nieskuteczny lub za drogi, a także działania uboczne. Często, mimo dawki, pacjenci próbują „pomóc sobie” poprzez zwiększenie dawek, co może prowadzić do jeszcze poważniejszych interakcji i działań niepożądanych.

Ważna rola farmaceuty

Dr n. farm. Adrian Bryła zaznacza, że farmaceuci odgrywają kluczową rolę w edukacji pacjentów, na temat właściwego stosowania leków. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest przestrzeganie zaleceń, a także jakie potencjalne zagrożenia niesie ze sobą samoleczenie, pomijanie dawek czy odstawianie leków na własną rękę.

Farmaceuci mogą pełnić funkcję pośrednika między lekarzem a pacjentem, przypominając o konieczności przestrzegania terminów i dawkowania, a także informując o ewentualnych interakcjach między lekami i suplementami diety. Szczególnie u seniorów, którzy często przyjmują kilka preparatów jednocześnie, taka opieka jest nieoceniona w zapobieganiu powikłaniom.

Co powinniśmy zapamiętać?

Ważne jest, aby każdy z nas, niezależnie od wieku, uświadomił sobie, że terapia to nie tylko obowiązek, ale także narzędzie do poprawy jakości życia.

Adherencja, czyli przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, to klucz do skutecznego leczenia, uniknięcia poważnych powikłań, a w końcu - do zachowania zdrowia i sprawności na dłużej - podkreśla mgr farm. Bożena Szymańska i apeluje:

„Drodzy pacjenci,

- nie kruszcie tabletek bez porady lekarza lub farmaceuty, jeśli w ulotce nie ma na ten temat informacji. Nie zmieniajcie formy leku na własną rękę - to może Wam zaszkodzić.

- najlepiej leki popijajcie dużą ilością wody

- czytajcie ulotkę dołączoną do leku. Informacje w niej zawarte pomogą korzystać z leków bezpiecznie i skutecznie”

Dbajmy o siebie, rozmawiajmy ze specjalistami i nie ignorujmy żadnych sygnałów. Bo zdrowie to najcenniejszy skarb, o który trzeba dbać każdego dnia.

Źródło informacji: Media dla Zdrowia
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

    Sytuacja polskich pacjentów diabetologicznych

    Materiał promocyjny

    Wedle wyliczeń ekspertów już co 12. mieszkaniec Polski żyje z cukrzycą, a ok. milion Polaków ma niezdiagnozowaną chorobę lub stan przedcukrzycowy. W Unii Europejskiej z cukrzycą żyje ponad 32 miliony dorosłych i 170 tys. dzieci. Chorych przybywa, szczególnie wśród dzieci i młodych dorosłych, u których wykrywana jest cukrzyca typu 1. Okazją do przypomnienia wyzwań, przeglądu nowości diabetologicznych i oczekiwań refundacyjnych był zakończony w minioną sobotę Ogólnopolski Dzień Diabetyka, organizowany od lat przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków (PSD).

  • Adobe

    Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

    Bruceloza – bakteryjna choroba zwierząt znana od ponad 130 lat – wciąż zagraża ludziom, choć większość kojarzy ją co najwyżej z hodowlą bydła. Czym jest ta choroba, gdzie występuje i jaki jest jej przebieg u człowieka?

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP