Tag:
  • rys. Henryk Sawka

    Ból zębów? To może być skutek uboczny interakcji leków

    Materiał promocyjny

    Czy wiesz, że wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, jest wynikiem niewłaściwego stosowania leków? Niezależnie od tego, czy chodzi o zaniedbanie terapii, czy jej nieświadome odstawianie, skutki mogą okazać się poważne – od bólu zębów, aż po powikłania zagrażające życiu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne są ściśle powiązane z lekami, które zażywają.

    3 minuty czytania
  • PAP/S. Leszczyński

    ABM finansuje innowacyjne technologie biomedyczne przy wsparciu środków z KPO

    Materiał promocyjny

    Agencja Badań Medycznych (ABM) rozstrzygnęła konkurs dla przedsiębiorców na realizację badań w obszarze bezpieczeństwa lekowego, innowacyjnych terapii i leków przyszłości. Rekomendację do dofinansowania na kwotę ponad 112 mln zł otrzymały 22 przedsięwzięcia. Są wśród nich innowacyjne leki m.in.: na choroby układu oddechowego, celowana terapia przeciwnowotworowa i antytoksyna jadu żmij.

    3 minuty czytania
  • Adobe

    Nauka kontra łysienie – mecz wciąż trwa

    Mimo że przeszczepy włosów są coraz powszechniejsze, medycyna nie zapomina o łysieniu. Wciąż trwają poszukiwania nowych terapii. Najnowsze trendy to terapia komórkami macierzystymi i hodowla nowych mieszków włosowych w laboratoriach.

    5 minut czytania
  • Adobe Stock

    Każdy lekarz wypisze już dziecku i seniorowi darmowy lek

    Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która uprawnia każdego lekarza - niezależnie, czy przyjmuje pacjentów na NFZ, czy pracuje w prywatnym gabinecie - do wypisania recepty na refundowany lek dla dziecka, jak również pacjenta w wieku 65 lat i starszego. Od lat na takie ułatwienie czekali pacjenci, ale też lekarze.

    2 minuty czytania
  • zdj. AdobeStock/ Pio Si

    Nowoczesne formy podania leków zmieniają życie pacjentów

    Materiał promocyjny

    Leczenie chorób przewlekłych, takich jak nowotwory, choroby hematologiczne czy schizofrenia, to wyzwanie, które wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta – zwrócili uwagę eksperci podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię edukacyjną „Podanie ma znaczenie”.

    8 minut czytania
  • Adobe Stock

    Oszustwo „na NFZ” – apteczka za 8 zł

    Cyberprzestępcy podszywają się pod NFZ i rozsyłają mejle z ofertą otrzymania dobrze wyposażonej „darmowej apteczki”. To oszustwo oraz próba wyłudzenia danych i pieniędzy – ostrzega Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ.

    1 minuta czytania
  • PAP-kadr z filmu

    Polska musi zadbać o bezpieczeństwo lekowe

    Materiał promocyjny

    „Współpracujemy z innymi resortami, NCBiR oraz Agencją Badań Medycznych, aby wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce” – powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos podczas EFNI w Sopocie (17.10. br.) Branża nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo lekowe Polakom, ale ma też wkład w polską gospodarkę.

    2 minuty czytania
  • Fot. PAP/ M. Kmieciński

    Postępy w hematologii generują nowe potrzeby

    Materiał promocyjny

    W ostatnich kilku latach zaszły ogromne i pozytywne zmiany w leczeniu chorób hematonkologicznych, w wielu przypadkach możemy zaproponować chorym skuteczną terapię. Znakomitym przykładem są inhibitory kinazy tyrozynowej Brutona drugiej generacji, zastosowane w przypadku opornego na leczenie chłoniaka strefy brzeżnej, które w badaniach klinicznych wykazały 70 proc. skuteczności - wskazała podczas debaty Pulsu Medycyny prof. dr hab. n. med. Iwona Hus, kierownik Zakładu Transplantologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

    1 minuta czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Dlaczego dzieci sięgają po środki odurzające?

    Zaczyna się niewinnie. Boli cię głowa? Brzuszek? Zaraz dam ci lekarstwo i przejdzie. W ten sposób kształtują się nawyki i przekonanie, że problem zdrowotny można zawsze szybko rozwiązać. Nie tędy jednak droga – ostrzega mgr farm. Katarzyna Grzesiewicz, która od ponad 20 lat pracuje w aptece. Prowadzi też w szkołach program profilaktyki uzależnień pt. „Zacznijmy od dlaczego…?”.

    4 minuty czytania
  • Fot.PAP

    Eksperci postulują leczenie biologiczne dla rzadkich chorób eozynofilowych

    Materiał promocyjny

    EGPA i HES, ultrarzadkie choroby eozynofilowe, w krótkim czasie prowadzą do niepełnosprawności, a w 50 proc. przypadków do śmierci w ciągu czterach lat od postawienia diagnozy. Pacjenci – głównie młode osoby – zmagają się z przewlekłym bólem, zmęczeniem i bezsilnością wywołanymi degeneracją zaatakowanych narządów wewnętrznych. W opinii ekspertów najlepsze efekty lecznicze przynosi terapia biologiczna. Konieczne jest jednak objęcie jej refundacją.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Triada w chorobach zakaźnych

    Choroby zakaźne to pewna charakterystyczna triada. O jej elementach oraz charakterystyce tych chorób i sposobach zapobiegania opowiada prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB.

  • Dziecięca otyłość szkodzi na całe życie

  • Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

  • Czy rak szyjki macicy przejdzie do historii?

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Adobe Stock

    Zwiastuny choroby nowotworowej – pewna złota zasada

    Jeśli określone objawy utrzymują się powyżej 2-3 tygodni i nie mijają, mimo leczenia objawowego, należy pogłębić diagnostykę w kierunku chorób onkologicznych. To złota zasada – przypomina dr n. med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. Dodaje, że 70 proc. Polaków pojawia się u lekarza już w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP