Leki i słońce to może być kiepskie połączenie

Jeśli zażywasz leki, pamiętaj że mogą one wchodzić w interakcję ze słońcem i powodować groźne powikłania. Niektóre leki zawierają cząsteczki, które reagują na promieniowanie UV, zmieniając swoją strukturę i stając się potencjalnie alergenami lub substancjami toksycznymi.

AdobeStock
AdobeStock

Promieniowanie słoneczne daje nam wiele korzyści – poprawia nastrój, wspiera naturalną syntezę witaminy D, reguluje rytm dobowy. Jednak w połączeniu z konkretnymi lekami może prowadzić do poważnych powikłań. Dzieje się tak, ponieważ niektóre substancje czynne obecne w lekach – zarówno stosowanych doustnie, jak i miejscowo (np. w maściach czy żelach) – wchodzą w reakcję z promieniowaniem UV, wywołując nadmierną, często nieprzewidywalną reakcję organizmu.

Najczęściej występują dwa rodzaje reakcji skórnych (tzw. fotodermatozy):

Fototoksyczność – bezpośrednie uszkodzenie komórek skóry wywołane przez aktywację leku pod wpływem słońca. Objawy są zazwyczaj szybkie, nasilone i przypominają ostre poparzenie słoneczne: skóra staje się zaczerwieniona, bolesna, może pojawić się obrzęk lub pęcherze.

Fotoalergia – znacznie rzadsza, ale bardziej złożona immunologicznie. W tym przypadku organizm reaguje alergicznie na lek zmieniony przez promienie UV. Objawy mogą pojawić się nawet po kilku dniach i często przypominają wyprysk kontaktowy: z nasilonym świądem, grudkami, a nawet zmianami rozsianymi poza miejsca narażone na światło.

Warto wiedzieć, że tego typu reakcje nie muszą wystąpić od razu po rozpoczęciu terapii – organizm może zareagować dopiero po kilku dniach ekspozycji na słońce lub przy kumulacji leku w organizmie.

Nasilenie objawów zależy m. in. od rodzaju przyjmowanego leku, jego dawki, czasu stosowania, indywidualnej wrażliwości skóry, a także długości i intensywności ekspozycji na promieniowanie UV.

Leki zwiększające wrażliwość na słońce

Pamiętaj, że w połączeniu ze słońcem zaszkodzić mogą także leki brane doraźnie, np. przeciwbólowo, przeciwtrądzikowo. Nawet pozornie „niewinne” preparaty dostępne bez recepty mogą zwiększać ryzyko niepożądanych reakcji na słońce. 

Fot. PAP/Kamiński

Jak chronić oczy przed słońcem

Słońce jest nam niezbędne – choćby w aspekcie syntezy witaminy D3. Jednak ma też działanie destruktywne – nie tylko na skórę, ale i oczy. Latem warto nosić porządne okulary przeciwsłoneczne także w pochmurny dzień! Dowiedz się, dlaczego i jak skutecznie chronić oczy.

Inną grupą leków, których zażywanie w połączeniu z nadmierną ekspozycją na słońce mogą doprowadzić do zapaleń skóry, są antybiotyki z grupy fluorochinolonów. To cyprofloksacyna, ofloksacyna, pefloksacyna. Stosuje się je m.in. w leczeniu zakażeń układu moczowego, a także po ekstrakcji zęba czy przy zapaleniu oskrzeli. Ponadto do fotodermatoz mogą prowadzić antybiotyki tetracyklinowe, w tym np. doksycyklina stosowana często po pogryzieniu przez kleszcze jako profilaktyka zakażenia boreliozą.

Na liście leków fotouczulających znajdują się m.in.:

- antybiotyki tetracyklinowe (np. doksycyklina),
- niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane przy bólach krzyża, stawów (np. ketoprofen),
-diuretyki tiazydowe stosowane przy niewydolności serca (np. hydrochlorotiazyd),
-retinoidy stosowane w leczeniu trądziku (np. izotretynoina),
-niektóre leki przeciwdepresyjne i neuroleptyki.

Zaburzenia elektrolitowe szczególnie groźne dla seniorów

Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, które często przyjmują kilka leków jednocześnie – w tym moczopędne, na nadciśnienie i przeciwcukrzycowe. Połączenie takich terapii z upałem może prowadzić nie tylko do reakcji skórnych, ale i do odwodnienia oraz zaburzeń elektrolitowych, takich jak niedobór sodu czy potasu.

Fot. Jacek Turczyk/PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Jak uniknąć odwodnienia i przewodnienia

Upały to czas, kiedy można szybko się odwodnić, zwłaszcza wtedy, gdy uprawia się sport. Dowiedz się, jak poznać odwodnienie i jak zdrowo się nawadniać, by uniknąć tego zagrażającego życiu stanu zdrowia.

– W czasie gorących letnich miesięcy w sposób naturalny więcej wypacamy wody, a i zdarzają się biegunki, bo pacjenci częściej jedzą np. niedokładnie umyte owoce. Jeżeli mamy biegunkę, intensywnie się pocimy i do tego są stosowane leki moczopędne, zaczyna pacjentowi brakować wody w organizmie. I to może prowadzić do reakcji hipotensyjnej, czyli nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego – ostrzega prof. Bogusław Okopień z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej, Katedry Farmakologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Po czym poznać, że w organizmie brakuje sodu? Objawem bywa stan splątania, zwłaszcza u ludzi starszych, którzy mają też zaawansowaną miażdżycę. Tracą orientację co do miejsca i czasu, w którym się znajdują.

Dlatego u osób w podeszłym wieku każdy dzień upału powinien wiązać się z kontrolą nawodnienia. 

– Nawet niewielkie odwodnienie może nasilać działanie leków, a w połączeniu z ekspozycją na słońce prowadzić do osłabienia, zawrotów głowy, omdleń czy ostrej niewydolności nerek. Warto pamiętać o regularnym piciu wody i uzupełnianiu elektrolitów, zwłaszcza jeśli pojawia się wzmożona potliwość lub przyjmujemy leki moczopędne – dodaje lek. Anna Osowska, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Jeżeli pacjent cierpi z powodu choroby niedokrwiennej serca, arytmii komorowej czy nadkomorowej i jeszcze spadnie mu stężenie potasu, może odczuwać przyspieszone, nierówne bicie serca. Można sobie z tym poradzić, najlepiej wypijając w ramach obowiązkowych 2,5 litra płynów sok pomidorowy czy wielowarzywny, które zawierają potas.

Wakacje na słońcu? Uwaga na zioła

Nie tylko leki, ale i zioła mogą wywoływać reakcje fototoksyczne, uwrażliwiają bowiem komórki skóry na światło słoneczne. Takie działanie ma m.in. wyciąg z dziurawca, stosowany w terapii depresji czy wspomaganiu wątroby. 

– Dziurawiec zawiera alkaloid, hyperycynę, która może powodować fotodermatozy, uczulenie na światło słoneczne. W najlżejszym przypadku nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do wyprysku, a w najgorszych do złuszczającego zapalenia skóry. Te fotodermatozy mogą wymagać nawet leczenia szpitalnego – ostrzega prof. Okopień.

Fot. PAP

Nadmiar herbat ziołowych nie sprzyja zdrowiu

Jak chronić skórę podczas terapii?

W przypadku leków fotouczulających nawet krótka ekspozycja na słońce może prowadzić do silnych i bolesnych reakcji skórnych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka codzienna, szczególnie latem.

– Pacjenci przyjmujący leki zwiększające wrażliwość na słońce powinni szczególnie dbać o ochronę przeciwsłoneczną. Rekomenduję stosowanie kremów z filtrem SPF 50, ubrań z filtrem UV, kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych. A przede wszystkim unikanie słońca w godzinach 10:00–16:00 – zaleca lek. Anna Osowska. 

Kremy z wysokim filtrem (SPF 50 lub wyższym) należy nakładać na wszystkie odsłonięte partie ciała, co najmniej 20–30 minut przed wyjściem z domu, a następnie powtarzać aplikację co 2 godziny oraz po każdej kąpieli lub intensywnym spoceniu się.

Nie można zapominać też o ochronie tzw. „niewidocznych miejsc” czyli: uszach, karku, stopach, dłoniach czy skórze głowy. Warto również stosować balsamy z filtrem UV na usta.

– Czasem pacjentom wydaje się, że przebywanie w cieniu wystarczy. Niestety, nawet tam promieniowanie UVA i UVB dociera – ostrzega ekspertka. – Dlatego nie można rezygnować z ochrony nawet w pochmurny dzień czy pod parasolem plażowym.
 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Polacy wciąż boją się wazektomii

    Wazektomia. Choć rocznie wykonuje się w Polsce ok. 5 tys. zabiegów, wciąż jest ona tematem tabu. Powszechnie – mylnie – wiąże się ją z utratą męskości, poczuciem niepełnego życia lub upośledzeniem funkcji seksualnych.

  • AdobeStock/bartsadowski

    Oczy nie lubią gorąca

    Wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na oczy, powodując podrażnienie i zwiększoną wrażliwość na światło. Szybsze parowanie łez powoduje suchość oczu, a zwiększona ekspozycja na światło słoneczne i odblaski może męczyć oczy, powodując bóle głowy i niewyraźne widzenie.

  • Adobe Stock

    Zasady zdrowia intymnego

    Wydalanie to intymne sprawy, o których nie myślimy, nie mówimy. Biegamy do toalety za często, wypróżniamy się w pośpiechu albo siedzimy za długo. Utrwalamy w dzieciach nieprawidłowe nawyki, które potem odbijają się na zdrowiu – opowiada mgr Katarzyna Grodzicka, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Adobe

    Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

    Latem szczególnie łatwo o zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu tych drobnoustrojów w żywności, zwłaszcza gdy nie jest ona właściwie przechowywana. W efekcie salmonelloza – infekcja pokarmowa spowodowana przez pałeczki Salmonella – staje się w wakacje częstym problemem zdrowotnym. 

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Ile pije statystyczny Polak

    Najwięcej w Polsce alkoholu wypijają mężczyźni w wieku 40-59 lat, a im gorsza sytuacja materialna, tym większe spożycie alkoholu. Od lat w tendencjach i strukturze picia się niewiele się zmienia. Polak średnio w ciągu ostatnich lat wypijał nawet 200 kufli piwa rocznie, 6 butelek wina i 3 butelki litrowe wyrobów spirytusowych.

  • Ruch zmniejsza ryzyko zgonu w raku jelita grubego

  • Oczy nie lubią gorąca

  • Cholera – groźna choroba układu pokarmowego

  • Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

  • AdobeStock

    Polacy wciąż boją się wazektomii

    Wazektomia. Choć rocznie wykonuje się w Polsce ok. 5 tys. zabiegów, wciąż jest ona tematem tabu. Powszechnie – mylnie – wiąże się ją z utratą męskości, poczuciem niepełnego życia lub upośledzeniem funkcji seksualnych.

  • Rak jajnika potrafi rozsiać się błyskawicznie

  • Zasady zdrowia intymnego

Serwisy ogólnodostępne PAP