Każdy lekarz wypisze już dziecku i seniorowi darmowy lek

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która uprawnia każdego lekarza - niezależnie, czy przyjmuje pacjentów na NFZ, czy pracuje w prywatnym gabinecie - do wypisania recepty na refundowany lek dla dziecka, jak również pacjenta w wieku 65 lat i starszego. Od lat na takie ułatwienie czekali pacjenci, ale też lekarze.

Adobe Stock
Adobe Stock

„Dotychczas zdarzało się, że ten sam lekarz przed południem w przychodni z kontraktem na NFZ mógł pacjentowi wypisać przysługujące mu recepty na darmowe leki dla seniora, a po południu, w gabinecie prywatnym ten sam lekarz, temu samemu pacjentowi, tych samych leków już w ten sposób wypisać nie mógł” – wyjaśnia wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Klaudiusz Komor.

Jednocześnie wiceprezes NRL zaznacza, że to długo wyczekiwana zmiana przez lekarzy, ale też jest bardzo korzystna „dla samych pacjentów, którzy będą mogli otrzymać recepty na darmowe leki niezależnie od tego, gdzie będzie przeprowadzona wizyta”.

„Refundacja leków to fundamentalne prawo pacjenta, a dotychczasowe przepisy były nieludzkie, zmuszając pacjentów do ponoszenia dodatkowych kosztów za wizytę prywatną oraz za leki, na które przysługiwała im zniżka. Nowelizacja ta jest odpowiedzią na jeden z najbardziej propacjenckich postulatów samorządu lekarskiego i stanowi kolejny krok w realizacji naszych wieloletnich dążeń na rzecz poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce” – dodaje z kolei wiceprezes NRL Mateusz Kowalczyk.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw 28 stycznia br., opublikowana została w Dzienniku Ustaw 30 stycznia. Przepisy wejdą w życie po 14 dniach od opublikowania, czyli w połowie lutego.

 

 

 

 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • Media dla Zdrowia

    Edukacja z humorem i troską o zdrowie

    Materiał promocyjny

    Ruszyła nowa kampania społeczno-edukacyjna „DOZkonała LEKCJA ZDROWIA”, którą organizuje portal DOZ.pl. Cel kampanii? Pokazać Polakom, jak ważne jest odpowiedzialne i świadome podejście do przyjmowania leków i suplementów, a przy tym - ucząc się - bawić!

  • AdobeStock/Andrzej Tokarski

    Polpharma wspiera działania UE na rzecz zapewnienia dostępu do leków

    Materiał promocyjny

    Grupa Polpharma, wiodąca europejska firma farmaceutyczna, jest jednym z członków Medicines for Europe, którzy podpisali list otwarty skierowany do premierów i ministrów zdrowia wszystkich 27 państw członkowskich UE. List wzywa do podjęcia pilnych działań politycznych w celu przyjęcia ukierunkowanego planu działania farmaceutycznego, który zapewni pacjentom dostęp do leków i wesprze konkurencyjny, zrównoważony przemysł farmaceutyczny w Europie.

  • Medycyna podróży - wymóg współczesności

    Materiał promocyjny

    O medycynie podróży rozmawiamy z prof. Krzysztofem Korzeniewskim, kierownikiem Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej w Gdyni, profesorem Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Pod powierzchnią: nurkowanie a zdrowie

    Wyobraź sobie świat ciszy i barwnych raf – nurkowanie rekreacyjne pozwala doświadczać nieważkości i odkrywać nieznane. Jednak zanim zanurzymy się w błękit, warto zadać pytanie: czy nasze zdrowie jest gotowe na takie wyzwanie? 

  • Cukrzyca to maraton

  • Szybka reakcja może uratować życie

  • Triada w chorobach zakaźnych

  • Zwiastuny choroby nowotworowej – pewna złota zasada

  • AdobeStock

    Czasem in vitro to jedyna droga do dziecka

    Kobiety, które poddają się procedurze in vitro, są świadome trudności, z jakimi to się wiąże, ale też zmotywowane. Jeśli odstąpimy od leczenia, ciąży nie będzie; in vitro jest najskuteczniejszą metodą. Właściwie na pewnym etapie jedyną – mówi ginekolog Piotr Lachowski z Kliniki Leczenia Niepłodności Invimed.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP