Tag:
  • Żródło informacji: IRSS

    Nowa lista refundacyjna - rewolucja w terapii nowotworów krwi

    Materiał promocyjny

    Hematoonkologia odnotowała w ostatnich latach znaczący postęp w zakresie rejestracji nowych terapii. Polska obecnie ma dostęp do nich na europejskim poziomie, a następna lista refundacyjna przyniesie kolejny przełom dla pacjentów.

    5 minut czytania
  • Fot. Burcu Saritas/Adobe Stock

    Refundacja w cukrzycy – wyciągnięto nas ze studni

    Chyba żadnemu diabetologowi ani osobie z cukrzycą jeszcze kilka lat temu nie śniło się, że w refundacji zmieni się tak wiele. Choć dostęp do niej mają jeszcze nie wszyscy pacjenci z cukrzycą, to różnica względem tego, co było, jest jak niebo i ziemia. O zmianach, jakie zaszły, i kwestiach, które należałoby rozwiązać, opowiada diabetolog z WUM prof. Leszek Czupryniak.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    1029 dni - od rejestracji do refundacji

    Polak czeka ponad trzy lata na refundację innowacyjnego leku, który został zarejestrowany przez unijny urząd regulacyjny. Choć wyprzedzamy pod tym względem Węgrów i gonimy Słowaków oraz Czechów, nadal w gorszym położeniu pozostają pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym cukrzycą – zaznacza Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

    Michał Byliniak, farmaceuta, dyrektor INFARMA i Klaudia Torchała
    3 minuty czytania
  • Fot. Biuro Prasowe kampanii "Zaszczep się wiedzą"

    Dlaczego na refundację nowych szczepionek tak długo czekamy?

    Materiał promocyjny

    Polska, wzorem Europy, ma Program Szczepień Ochronnych, ale na populacyjny dostęp do nowych szczepień finansowanych z budżetu publicznego czekamy prawie najdłużej ze wszystkich krajów Unii. Po wprowadzeniu na rynek szczepionki przeciwko rotawirusom czekaliśmy 12 lat, w przypadku HPV było to nawet 15 lat. Dlaczego? To tylko jedno z pytań, na które szukali odpowiedzi wybitni eksperci w trakcie debaty „Dlaczego tak długo czekamy na dostęp do nowych szczepień w PSO*.

    6 minut czytania
  • fot. PAP

    Wiceminister zdrowia o refundacji

    W tym roku mamy plan, by zmniejszyć dopłaty pacjentów do leków w aptece. Będą też spore zmiany w programach lekowych – zapowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

    2 minuty czytania
  • fot.PAP

    Refundowany przegląd leków–tak, ale trzeba nad tym jeszcze popracować

    Pilotaż dotyczący przeglądu leków w aptece pokazał, że trzeba jeszcze kilka spraw poprawić. Co konkretnie – opowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

    1 minuta czytania
  • fot.PAP

    Każdy lekarz przepisze bezpłatny lek dla dzieci i osób powyżej 65 lat?

    Pracujemy nad tym, by bezpłatne leki dla osób powyżej 65. roku życia oraz poniżej 18. r.ż. mogli przepisywać wszyscy lekarze – zaznaczył wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Obecnie takich uprawnień nie mają m.in. lekarze opieki paliatywnej czy przyjmujący prywatnie. O zmianę przepisów apelowali pacjenci, a także środowisko lekarskie.

    2 minuty czytania
  • fot. Georgina Burrows/ Adobe Stock

    Dostęp do diagnostyki dla osób z chorobami rzadkimi to palący problem

    Choroby rzadkie dotyczą nawet 3 mln osób w Polsce i choć poprawia się dostęp do innowacyjnych leków, które bywają refundowane w naszym kraju, to wciąż nie doganiamy unijnej czołówki. Pozostaje nam również ważna lekcja do odrobienia w zakresie dostępu do diagnostyki dla pacjentów z chorobami rzadkimi – uważają eksperci Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.

    4 minuty czytania
  • Fot. M. Kmieciński

    Nowe limity na refundowane leki recepturowe. Budzą kontrowersje

    Z leków recepturowych rocznie korzysta blisko 3 miliony pacjentów. Dotychczas, jeśli dany lek był refundowany, ubezpieczeni płacili za niego ryczałt ustalony na poziomie 0,5 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia krajowego – 18 zł. W przyszłym roku oprócz ryczałtu będą inne dopłaty do leków recepturowych, a producenci leków recepturowych uważają, że znacząco wyższe.

    5 minut czytania
  • Gtrafika/PAP

    Pacjenci z anemią nerkopochodną będą leczeni zgodnie z międzynarodowymi standardami

    Od 1 września pacjenci cierpiący na anemię w przebiegu przewlekłej choroby nerek zyskają dostęp do zupełnie nowej opcji leczenia. Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia na listę refundacyjną trafi lek, który jest pierwszą terapią zarejestrowaną w tym wskazaniu od prawie 30 lat, a leczenie anemii nerkopochodnej w Polsce będzie zgodne ze światowymi wytycznymi klinicznymi.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku