-
Każdy lekarz wypisze już dziecku i seniorowi darmowy lek
Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która uprawnia każdego lekarza - niezależnie, czy przyjmuje pacjentów na NFZ, czy pracuje w prywatnym gabinecie - do wypisania recepty na refundowany lek dla dziecka, jak również pacjenta w wieku 65 lat i starszego. Od lat na takie ułatwienie czekali pacjenci, ale też lekarze.
2 minuty czytania -
Recepta transgraniczna – brać czy nie brać?
Czy jeśli chorujemy przewlekle, przed wyjazdem powinniśmy poprosić lekarza o wypisanie recepty transgranicznej? Warto tu rozważyć kilka spraw – np. nie w każdym kraju można ją zrealizować. Poza tym nawet za refundowany w Polsce lek trzeba zapłacić pełną kwotę – choć po powrocie można się ubiegać o zwrot kosztów. Ważne jest też odklikanie zgody w Internetowym Koncie Pacjenta.
2 minuty czytania -
Nowa lista refundacyjna - rewolucja w terapii nowotworów krwi
Materiał promocyjnyHematoonkologia odnotowała w ostatnich latach znaczący postęp w zakresie rejestracji nowych terapii. Polska obecnie ma dostęp do nich na europejskim poziomie, a następna lista refundacyjna przyniesie kolejny przełom dla pacjentów.
5 minut czytania -
Refundacja w cukrzycy – wyciągnięto nas ze studni
Chyba żadnemu diabetologowi ani osobie z cukrzycą jeszcze kilka lat temu nie śniło się, że w refundacji zmieni się tak wiele. Choć dostęp do niej mają jeszcze nie wszyscy pacjenci z cukrzycą, to różnica względem tego, co było, jest jak niebo i ziemia. O zmianach, jakie zaszły, i kwestiach, które należałoby rozwiązać, opowiada diabetolog z WUM prof. Leszek Czupryniak.
6 minut czytania -
1029 dni - od rejestracji do refundacji
Polak czeka ponad trzy lata na refundację innowacyjnego leku, który został zarejestrowany przez unijny urząd regulacyjny. Choć wyprzedzamy pod tym względem Węgrów i gonimy Słowaków oraz Czechów, nadal w gorszym położeniu pozostają pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym cukrzycą – zaznacza Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
3 minuty czytania -
Dlaczego na refundację nowych szczepionek tak długo czekamy?
Materiał promocyjnyPolska, wzorem Europy, ma Program Szczepień Ochronnych, ale na populacyjny dostęp do nowych szczepień finansowanych z budżetu publicznego czekamy prawie najdłużej ze wszystkich krajów Unii. Po wprowadzeniu na rynek szczepionki przeciwko rotawirusom czekaliśmy 12 lat, w przypadku HPV było to nawet 15 lat. Dlaczego? To tylko jedno z pytań, na które szukali odpowiedzi wybitni eksperci w trakcie debaty „Dlaczego tak długo czekamy na dostęp do nowych szczepień w PSO*.
6 minut czytania -
Wiceminister zdrowia o refundacji
W tym roku mamy plan, by zmniejszyć dopłaty pacjentów do leków w aptece. Będą też spore zmiany w programach lekowych – zapowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
2 minuty czytania -
Refundowany przegląd leków–tak, ale trzeba nad tym jeszcze popracować
Pilotaż dotyczący przeglądu leków w aptece pokazał, że trzeba jeszcze kilka spraw poprawić. Co konkretnie – opowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
1 minuta czytania -
Każdy lekarz przepisze bezpłatny lek dla dzieci i osób powyżej 65 lat?
Pracujemy nad tym, by bezpłatne leki dla osób powyżej 65. roku życia oraz poniżej 18. r.ż. mogli przepisywać wszyscy lekarze – zaznaczył wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Obecnie takich uprawnień nie mają m.in. lekarze opieki paliatywnej czy przyjmujący prywatnie. O zmianę przepisów apelowali pacjenci, a także środowisko lekarskie.
2 minuty czytania -
Dostęp do diagnostyki dla osób z chorobami rzadkimi to palący problem
Choroby rzadkie dotyczą nawet 3 mln osób w Polsce i choć poprawia się dostęp do innowacyjnych leków, które bywają refundowane w naszym kraju, to wciąż nie doganiamy unijnej czołówki. Pozostaje nam również ważna lekcja do odrobienia w zakresie dostępu do diagnostyki dla pacjentów z chorobami rzadkimi – uważają eksperci Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.
4 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci
Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.
-
Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk
-
Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka
-
Brak apetytu może być winą nowotworu
-
Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor