Recepta transgraniczna – brać czy nie brać?

Czy jeśli chorujemy przewlekle, przed wyjazdem powinniśmy poprosić lekarza o wypisanie recepty transgranicznej? Warto tu rozważyć kilka spraw – np. nie w każdym kraju można ją zrealizować. Poza tym nawet za refundowany w Polsce lek trzeba zapłacić pełną kwotę – choć po powrocie można się ubiegać o zwrot kosztów. Ważne jest też odklikanie zgody w Internetowym Koncie Pacjenta.

Adobe Stock
Adobe Stock

Recepta transgraniczna umożliwia polskiemu pacjentowi zrealizowanie e-recepty za granicą, a obcokrajowcom w polskiej aptece. Są jednak dwa warunki – dana osoba musi mieć ukończone 18 lat (dziecko otrzymuje papierową receptę) oraz posiadać Internetowe Konto Pacjenta. 

Dlaczego jest to konieczne? Bo na swoim koncie (w zakładce „Uprawnienia”) wybiera opcję wyrażenia zgody na obsługę e-recept za granicą, a następnie kraj, który ją interesuje. 

Gdzie i na jakich zasadach zrealizujemy receptę transgraniczną?

Niestety nawet z receptą transgraniczną nie wszędzie będzie można wykupić lek. Na tej liście znajduje się jedynie 9 krajów (UE i EFTA): Estonia, Finlandia, Czechy, Chorwacja, Portugalia, Grecja, Hiszpania (apteki z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Kastylii i León, Andaluzji, Wspólnoty Walencji oraz Kantabrii) oraz Łotwa i Litwa.

Co ważne, recepta transgraniczna podlega zasadom, które obowiązują w kraju, w którym lek jest kupowany. Farmaceuta może więc wydać inną ilość dawek niż na recepcie zaznaczono. Również termin jej realizacji może odbiegać od tego obowiązującego w naszym kraju. Co do zasady w Polsce pacjent ma 30 dni na wykupienie leku, a w przypadku antybiotyków 7 dni.

Na niektóre substancje w ogóle nie można wypisać e-recepty transgranicznej. Zakaz ten dotyczy: leków recepturowych, psychotropowych, odurzających oraz leków o dostępności "Rpz", czyli wydawanych z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania, jak również środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Adobe Stock

Karta EKUZ – zdrowotny paszport

Wybierając się za granicę np. na stoki narciarskie, warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. Bez EKUZ za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a cena transportu karetką czy leczenia w szpitalu mogą iść w tysiące euro – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy jest możliwość refundacji e-recepty transgranicznej? 

Często osoby chorujące przewlekle kupują w Polsce leki refundowane. Jeśli poproszą o wypisanie recepty transgranicznej, muszą się liczyć z koniecznością zapłaty. Jednak po powrocie mogą wnioskować do NFZ o zwrot kosztów

Należy pamiętać jednak, że leki refundowane w Polsce w ramach programów lekowych nie podlegają takiemu zwrotowi, bo sam zakup nie jest świadczeniem gwarantowanym. Jest nim natomiast „cały pakiet” – w tym przypadku to badania kwalifikujące pacjenta do programu, podanie leku, opieka nad pacjentem po podaniu leku oraz monitorowanie postępów leczenia. 

 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • Media dla Zdrowia

    Edukacja z humorem i troską o zdrowie

    Materiał promocyjny

    Ruszyła nowa kampania społeczno-edukacyjna „DOZkonała LEKCJA ZDROWIA”, którą organizuje portal DOZ.pl. Cel kampanii? Pokazać Polakom, jak ważne jest odpowiedzialne i świadome podejście do przyjmowania leków i suplementów, a przy tym - ucząc się - bawić!

  • AdobeStock/Andrzej Tokarski

    Polpharma wspiera działania UE na rzecz zapewnienia dostępu do leków

    Materiał promocyjny

    Grupa Polpharma, wiodąca europejska firma farmaceutyczna, jest jednym z członków Medicines for Europe, którzy podpisali list otwarty skierowany do premierów i ministrów zdrowia wszystkich 27 państw członkowskich UE. List wzywa do podjęcia pilnych działań politycznych w celu przyjęcia ukierunkowanego planu działania farmaceutycznego, który zapewni pacjentom dostęp do leków i wesprze konkurencyjny, zrównoważony przemysł farmaceutyczny w Europie.

  • Medycyna podróży - wymóg współczesności

    Materiał promocyjny

    O medycynie podróży rozmawiamy z prof. Krzysztofem Korzeniewskim, kierownikiem Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej w Gdyni, profesorem Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

NAJNOWSZE

  • Archiwum prywatne

    Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

    Dr n. med. Maciej Michalak został uznany za jednego ze 100 najlepszych lekarzy na świecie. Tytuł ten otrzymał za znaczący wkład w rozwój stomatologii i szeroko rozumianej medycyny oraz inspirowanie innych wzorową postawą lekarza.

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

  • Czy rak szyjki macicy przejdzie do historii?

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Adobe

    Choroba Zalewu Wiślanego – tajemniczy rozpad mięśni

    W maju 2025 roku media obiegła informacja o nowym ognisku choroby Haff, zwanej też chorobą Zalewu Wiślanego, w północnej Polsce. W województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim hospitalizowano dziesięć osób z objawami rabdomiolizy, czyli rozpadu mięśni spowodowanego spożyciem lokalnie złowionych ryb. Jeden z pacjentów wymagał nawet dializoterapii z powodu ostrej niewydolności nerek. Choroba Haff bywa śmiertelnym zagrożeniem.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP