Karta EKUZ – zdrowotny paszport

Wybierając się za granicę np. na stoki narciarskie, warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. Bez EKUZ za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a cena transportu karetką czy leczenia w szpitalu mogą iść w tysiące euro – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Adobe Stock
Adobe Stock

W 2024 roku kartę EKUZ wyrobiły sobie 3 mln osób. Dlaczego warto mieć ją przy sobie w czasie zagranicznych podróży? Umożliwia ona skorzystanie z opieki zdrowotnej w przypadku urazu, choroby czy konieczności kupienia niezbędnych leków na zasadach obowiązujących w kraju, w którym przebywamy. 

To uprawnienie dotyczy nie tylko krajów Unii Europejskiej, ale również Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii. Ale uwaga! Karta nie obejmuje kosztów ratownictwa górskiego (jeśli w danym państwie jest ono dodatkowo płatne) ani transportu medycznego do Polski. Pokrywa jedynie koszty niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego kraju.

„W krajach popularnych wśród miłośników sportów zimowych, takich jak np. Austria, Szwajcaria czy Słowacja, za transport medyczny często trzeba częściowo zapłacić samemu, nawet będąc ubezpieczonym” – przypomina NFZ.

Karta EKUZ – niemalże od ręki

Wyrobienie karty nie zajmuje dużo czasu, a ponadto nic nie kosztuje. Można to zrobić osobiście – w oddziale wojewódzkim NFZ, po złożeniu wniosku na miejscu. Dokument w takim przypadku otrzymuje się od ręki. O wydanie EKUZ można także wnioskować pocztą tradycyjną lub wystąpić o to przez internet: za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, Internetowego Konta Pacjenta albo mailowo (w przypadku elektronicznych wniosków pracowniczych). Jest to też możliwe w punkcie obsługi klienta na warszawskim Lotnisku Chopina. 

Image
Infografika PAP
Infografika PAP

Dla kogo EKUZ?

EKUZ mogą otrzymać osoby ubezpieczone (emeryci, pracownicy), ale i nieubezpieczone – pod warunkiem, że mają prawo do leczenia (np. dzieci do 18. roku życia zgłoszone przez rodzica lub dziadka do ubezpieczenia). Karta wydawana jest dla każdego członka rodziny oddzielnie. 


 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Postanowienie noworoczne: z przyjemnością o siebie zadbam

    Będę się więcej ruszać, lepiej odżywiać, mniej denerwować, porzucę nałogi – to najczęstsze postanowienia noworoczne Polaków. Co zrobić, żeby tym razem udało się nam wytrwać w postanowieniu? Trzeba zadbać, by ich realizacja dawała nam satysfakcję, sprawiała przyjemność.

  • AdobeStock

    8 rzeczy, które przydadzą Ci się na siłownię

    Materiał promocyjny

    Zajęcia na siłowni to świetny sposób na dążenie do wymarzonej sylwetki czy poprawianie swoich wyników sportowych. Warto jednak we właściwy sposób przygotować się do każdego treningu. Oto lista rzeczy, które zawsze powinieneś mieć przy sobie!

  • Adobe Stock

    Znikną białe plamy na mapie rehabilitacji domowej

    Rehabilitacja domowa dostępna będzie w każdym powiecie – zapewnia Anna Miszczak, dyrektorka Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodaje, że zapowiadane od pół roku zmiany mają rozdzielić fizjoterapię domową od ambulatoryjnej. W ośmiu województwach rozpisano dodatkowe konkursy, które uzupełnią sieć podmiotów prowadzących rehabilitację domową w ramach NFZ.

  • Adobe Stock

    Niewiadoma w rehabilitacji domowej

    Zmiany w rehabilitacji domowej wywołują emocje. Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że chce uporządkować świadczenia. Ambulatoria je realizujące ostrzegają, że wielu pacjentów już od początku 2025 roku praktycznie straci możliwość rehabilitacji w domu, a taka usługa zostanie zmonopolizowana. Czy gra toczy się faktycznie o dobro pacjenta?

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Hazard jak kokaina

  • Badanie wzroku wpisane w bilans

  • Bliznowce – bunt kolagenu i fibroblastów

  • Bądź blisko – to jedyny sposób, by wyłapać, że dziecko wpada w nałóg

  • Indeks sytości i gęstość odżywcza – klucze do zdrowego i smacznego odżywiania

    Jeśli kolejne podejście do zmiany modelu odżywiania na zdrowszy i mniej kaloryczny zakończyło się niepowodzeniem, może nie uwzględniliśmy dwóch ważnych czynników: indeksu sytości i gęstości odżywczej produktów. 

  • Somnifobia – lęk przed snem 

  • Uważaj na zimno