Karta EKUZ – zdrowotny paszport

Wybierając się za granicę np. na stoki narciarskie, warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zapewnia ona pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. Bez EKUZ za leczenie trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a cena transportu karetką czy leczenia w szpitalu mogą iść w tysiące euro – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Adobe Stock
Adobe Stock

W 2024 roku kartę EKUZ wyrobiły sobie 3 mln osób. Dlaczego warto mieć ją przy sobie w czasie zagranicznych podróży? Umożliwia ona skorzystanie z opieki zdrowotnej w przypadku urazu, choroby czy konieczności kupienia niezbędnych leków na zasadach obowiązujących w kraju, w którym przebywamy. 

To uprawnienie dotyczy nie tylko krajów Unii Europejskiej, ale również Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii. Ale uwaga! Karta nie obejmuje kosztów ratownictwa górskiego (jeśli w danym państwie jest ono dodatkowo płatne) ani transportu medycznego do Polski. Pokrywa jedynie koszty niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego kraju.

„W krajach popularnych wśród miłośników sportów zimowych, takich jak np. Austria, Szwajcaria czy Słowacja, za transport medyczny często trzeba częściowo zapłacić samemu, nawet będąc ubezpieczonym” – przypomina NFZ.

Karta EKUZ – niemalże od ręki

Wyrobienie karty nie zajmuje dużo czasu, a ponadto nic nie kosztuje. Można to zrobić osobiście – w oddziale wojewódzkim NFZ, po złożeniu wniosku na miejscu. Dokument w takim przypadku otrzymuje się od ręki. O wydanie EKUZ można także wnioskować pocztą tradycyjną lub wystąpić o to przez internet: za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, Internetowego Konta Pacjenta albo mailowo (w przypadku elektronicznych wniosków pracowniczych). Jest to też możliwe w punkcie obsługi klienta na warszawskim Lotnisku Chopina. 

Image
Infografika PAP
Infografika PAP

Dla kogo EKUZ?

EKUZ mogą otrzymać osoby ubezpieczone (emeryci, pracownicy), ale i nieubezpieczone – pod warunkiem, że mają prawo do leczenia (np. dzieci do 18. roku życia zgłoszone przez rodzica lub dziadka do ubezpieczenia). Karta wydawana jest dla każdego członka rodziny oddzielnie. 


 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Roman

    Nadwaga, otyłość i szkoła

    Nadwaga i otyłość wśród uczniów to problem, który dotyka bardziej dzieci w początkach szkoły podstawowej niż nastolatki. Niemniej problem narasta u 17-latków – zauważa prof. Anna Fijałkowska, kierowniczka Zakładu Kardiologii w Instytucie Matki i Dziecka.

  • AdobeStock

    Piłka nożna – świetna na zdrowie, byle z głową

    Naukowcy twierdzą, że gra w piłkę nożną na różne sposoby pomaga zachować dobre zdrowie. Trzeba jednak grać rozsądnie, bo istnieją pewne zagrożenia związane z urazami.

  • Adobe

    Plaga niewydolności serca

    Niewydolność serca rośnie do rangi epidemii XXI wieku – problem dotyka już prawie 1,3 miliona Polaków. Chorych przybywa wraz ze starzeniem się społeczeństwa i nasileniem się chorób metabolicznych. To nie tylko kwestia medyczna, ale także ogromne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej, społeczeństwa i decydentów.

  • Adobe

    Nie musisz biegać

    Bieganie wydaje się oczywistym wyborem, gdy chcemy zadbać o zdrowie, kondycję czy schudnąć. Jednak nie każdy może, chce czy powinien biegać. Zresztą istnieje wiele alternatyw, które oferują porównywalne korzyści zdrowotne bez obciążania stawów i ryzyka kontuzji: nordic walking, slow jogging, marszobiegi czy trening funkcjonalny.

NAJNOWSZE

  • Chemioterapią nie tylko w nowotwory

    Pacjenci boją się chemioterapii i jej skutków ubocznych. Tymczasem skierowania na leczenie cytostatykami coraz częściej wystawiają reumatolodzy, neurolodzy czy dermatolodzy, i to z zupełnie innych wskazań niż nowotworowe. 

  • Onkologia i kardiologia jednym głosem o profilaktyce

  • Zespół cieśni nadgarstka niedocenianą cechą RZS

  • Test na HIV w gabinecie lekarza POZ

  • Mleko matki pamięta emocje

  • Umieranie dopełnia życie

    Umieranie to szczególny czas w życiu człowieka. Kluczem dobrej śmierci jest spełnione życie, ale jeśli takie nie było, to jest jeszcze szansa na dobre podsumowanie. Nawet żal może przerodzić się w coś pięknego – podkreśla dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Niepoczytalność - czyn z kodeksu karnego, a winy nie ma

  • Zwykle nie wiemy, że kolega z pracy ma zaburzenia psychiczne