-
Polską e-receptę zrealizujesz już w sześciu krajach. Są jednak warunki z jej skorzystania
Portugalia to szósty europejski kraj po Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach oraz prawie całej Hiszpanii, w którym można wykupić receptę wystawioną w Polsce. Już wkrótce do tej grupy państw dołączą także Grecja i Cypr. Poinformowało o tym Centrum e-Zdrowia, rządowa agenda zajmująca się m.in. systemami informatycznymi w ochronie zdrowia.
3 minuty czytania -
Czy dług zdrowotny można spłacić?
Mimo że o długu zdrowotnym mówi się od czasu pandemii, nie powstał on jedynie w tamtym czasie. Pandemia go nasiliła, narastał zaś przez co najmniej dwie dekady. Czy sposobem na jego spłatę może okazać się rozwój e - zdrowia? Chodzi o e - usługi, e - wizyty, rozwój aplikacji medycznych m.in przypominających o regularnym zażywaniu leków. Ważna też byłaby zmiana roli farmaceuty, który nie tylko ma sprzedawać leki w aptece, ale też wspierać lekarza na pierwszej linii kontaktu z pacjentem.
5 minut czytania -
E-recepta - czym jest i jak działa?
Od kilku lat na popularności zyskują e-recepty. Pacjenci nie muszą już osobiście stawiać się po dokument u lekarza. Pozwala to zaoszczędzić czas, a czasem i ochronić zdrowie, unikając wizyty w zatłoczonej przychodni. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza, kiedy potrzeba jedynie powtórzyć receptę na lek, który już został wcześniej przepisany. Jak uzyskać e-receptę i w jaki sposób pacjent może ją zrealizować?
3 minuty czytania -
Jak działa recepta online?
E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej, papierowej recepty. Od początku 2022 roku lekarze są zobowiązani do wystawiania elektronicznych recept w pierwszej kolejności. Te papierowe mogą być wydawane jedynie w wyjątkowych przypadkach.
3 minuty czytania -
Wkrótce e-receptę zrealizujesz też za granicą
Najpóźniej za kilka miesięcy Polska dołączy do tej grupy krajów UE, których obywatele mogą realizować e-receptę w innym niż macierzysty kraju członkowskim. To kolejna odsłona rozwoju cyfryzacji ochrony zdrowia na poziomie Wspólnoty. A zmian będzie więcej, o czym mówili w studio Serwisu Zdrowie zaproszeni eksperci.
5 minut czytania
NAJNOWSZE
-
Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?
Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
-
Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów
-
"Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?