Tag:
  • Adobe Stock

    Recepta transgraniczna – brać czy nie brać?

    Czy jeśli chorujemy przewlekle, przed wyjazdem powinniśmy poprosić lekarza o wypisanie recepty transgranicznej? Warto tu rozważyć kilka spraw – np. nie w każdym kraju można ją zrealizować. Poza tym nawet za refundowany w Polsce lek trzeba zapłacić pełną kwotę – choć po powrocie można się ubiegać o zwrot kosztów. Ważne jest też odklikanie zgody w Internetowym Koncie Pacjenta.

    2 minuty czytania
  • Fot. M. Kmieciński

    Polską e-receptę zrealizujesz już w sześciu krajach. Są jednak warunki z jej skorzystania

    Portugalia to szósty europejski kraj po Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach oraz prawie całej Hiszpanii, w którym można wykupić receptę wystawioną w Polsce. Już wkrótce do tej grupy państw dołączą także Grecja i Cypr. Poinformowało o tym Centrum e-Zdrowia, rządowa agenda zajmująca się m.in. systemami informatycznymi w ochronie zdrowia.

    3 minuty czytania
  • Fot. M. Kmieciński

    Czy dług zdrowotny można spłacić?

    Mimo że o długu zdrowotnym mówi się od czasu pandemii, nie powstał on jedynie w tamtym czasie. Pandemia go nasiliła, narastał zaś przez co najmniej dwie dekady. Czy sposobem na jego spłatę może okazać się rozwój e - zdrowia? Chodzi o e - usługi, e - wizyty, rozwój aplikacji medycznych m.in przypominających o regularnym zażywaniu leków. Ważna też byłaby zmiana roli farmaceuty, który nie tylko ma sprzedawać leki w aptece, ale też wspierać lekarza na pierwszej linii kontaktu z pacjentem. 

    5 minut czytania
  • Fot. Envato Elements

    E-recepta - czym jest i jak działa?

    Od kilku lat na popularności zyskują e-recepty. Pacjenci nie muszą już osobiście stawiać się po dokument u lekarza. Pozwala to zaoszczędzić czas, a czasem i ochronić zdrowie, unikając wizyty w zatłoczonej przychodni. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza, kiedy potrzeba jedynie powtórzyć receptę na lek, który już został wcześniej przepisany. Jak uzyskać e-receptę i w jaki sposób pacjent może ją zrealizować?

    3 minuty czytania
  • Fot. e-doktorzy.pl

    Jak działa recepta online?

    E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej, papierowej recepty. Od początku 2022 roku lekarze są zobowiązani do wystawiania elektronicznych recept w pierwszej kolejności. Te papierowe mogą być wydawane jedynie w wyjątkowych przypadkach.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Wkrótce e-receptę zrealizujesz też za granicą

    Najpóźniej za kilka miesięcy Polska dołączy do tej grupy krajów UE, których obywatele mogą realizować e-receptę w innym niż macierzysty kraju członkowskim. To kolejna odsłona rozwoju cyfryzacji ochrony zdrowia na poziomie Wspólnoty. A zmian będzie więcej, o czym mówili w studio Serwisu Zdrowie zaproszeni eksperci.

    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/halfpoint

    Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

    Cukrzyca, którą zdiagnozowano u ponad 3 mln Polaków to choroba, która nieprawidłowo leczona daje wiele wielonarządowych powikłań. Dlatego nowoczesne terapie, choć kosztowne, trzeba traktować jako inwestycję z wysoką stopą zwrotu. I choć w diabetologii mamy ogromny postęp, to brakuje kilku ważnych rozwiązań, by za pięć lat leczyć ją na światowym poziomie. Dyskutowali o nich uczestnicy VI Forum Liderów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?