E-recepta - czym jest i jak działa?

Od kilku lat na popularności zyskują e-recepty. Pacjenci nie muszą już osobiście stawiać się po dokument u lekarza. Pozwala to zaoszczędzić czas, a czasem i ochronić zdrowie, unikając wizyty w zatłoczonej przychodni. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza, kiedy potrzeba jedynie powtórzyć receptę na lek, który już został wcześniej przepisany. Jak uzyskać e-receptę i w jaki sposób pacjent może ją zrealizować?

Fot. Envato Elements
Fot. Envato Elements

E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej recepty papierowej, wydawanej na specjalnym druku. Zamiast właśnie takiego dokumentu, pacjent otrzymuje e-receptę w postaci 4 cyfrowego kodu. Lekarz podaje go osobiście - jeśli jest to wizyta fizyczna u lekarza lub przez telefon w przypadku teleporady. Przychodnia również wysyła pacjentowi SMS z kodem. Nie trzeba martwić się o nieprawidłowe zapamiętanie przekazanej informacji.

Obecnie jest to duże udogodnienie dla pacjentów. Fizyczna wizyta u lekarza, powodowana jedynie wydaniem recepty, nie jest już konieczna. Wystarczy telefon do odpowiedniej placówki i e-receptę 24h można uzyskać od ręki. Odpowiednie instytucje realizują tę usługę nawet 24 godziny na dobę. Po wystawieniu e-recepty, pacjent otrzyma kod w ciągu zaledwie kilku minut. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które nie korzystają z Narodowego Funduszu Zdrowia. Oczywiście technologia e-recept dotyczy też NFZ.

E-recepta 24h - jakie są jej zalety?

E-recepta 24h gwarantuje przede wszystkim oszczędność czasu. Nie trzeba już czekać w kolejkach, aby otrzymać dokument potrzebny do wykupienia z apteki odpowiednich leków. Pacjent nie popełni też błędu przy odczytywaniu recepty, co często bywało kłopotliwe i mogło prowadzić nawet do wydania nieodpowiedniego preparatu. E-recepta (https://e-lekarz24h.pl/) to 4 cyfrowy kod, do którego przypisane są leki zalecone przez lekarza. Znajdują się w systemie, więc nie ma obawy przed pomyłką. Kod e-recepty 24h dostępny jest na IKP - Internetowym Koncie Pacjenta. Tutaj znaleźć można także informacje o dawkowaniu leku. Dodatkowym plusem jest brak kolejnego zmartwienia - obawy przed zgubieniem recepty. Wszystko jest zapisane w telefonie pacjenta w postaci SMS i na IKP. E-recepta 24h jest wygodnym i korzystnym rozwiązaniem pod każdym względem.

E-recepta - co należy wiedzieć o sposobie jej zrealizowania?

Aby zrealizować e-receptę 24h konieczne jest udanie się do apteki stacjonarnej. Tak, jak i w przypadku recepty papierowej, nie ma możliwości zrealizowania jej online. W obydwu sytuacjach pacjent ma możliwość jedynie zarezerwowania online danego leku w aptece. Na tym etapie nie wykorzystuje się e-recepty. Następuje to dopiero podczas fizycznej wizyty w aptece.

Nie można zrealizować e-recepty przez internet, ponieważ nie funkcjonują apteki online. Dają one pacjentowi możliwość rezerwacji leku i wykupienia go stacjonarnie. Sprzedaż leków przez internet jest nielegalna.

Czas na realizację e-recepty 24h wynosi 30 dni. Inaczej jest w przypadku antybiotyków - pacjent ma 7 dni na zrealizowanie e-recepty. Wydłużony czas jest przewidziany dla leków immunologicznych - aż do 120 dni.

E-receptę można zrealizować pokazując w aptece wydrukowany kod QR albo posłużyć się 4 cyfrowym kodem razem z numerem PESEL. Można również zrobić to za pomocą pakietu e-recept.

Źródło informacji: e-lekarz24h.pl

Więcej na: https://e-lekarz24h.pl 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Czy ludzkość pokona próchnicę?

    Próchnica zębów – choroba, która towarzyszy nam od zarania dziejów – wciąż pozostaje najbardziej rozpowszechnionym niezakaźnym schorzeniem na świecie. Czy możliwy jest świat, w którym dziury w zębach należą do przeszłości? Naukowcy nie przestają szukać uniwersalnego „lekarstwa na próchnice”.

  • Kwasy omega pomagają zadbać o kondycję naszego organizmu

  • Otyłość – zła matka wielu chorób

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Ciężka błonica u niezaszczepionego dziecka

  • Lekarze rodzinni i testy HIV

  • Adobe Stock/ARAMYAN

    Plan finansowy NFZ pisany na serwetce

    Wydatki NFZ z roku na rok mają coraz mniejsze pokrycie w składce zdrowotnej, a plan finansowy zmieniany jest kilka razy w roku. Dziurę zasypywano do tej pory z funduszu zapasowego, ale w tym roku to się nie uda. Zdrowie będzie musiało konkurować o pieniądze z edukacją, kulturą czy obronnością, tym bardziej, że od 2027 roku* taryfy ulgowej nie będzie, bo NFZ został objęty wiążącą częścią reguły wydatkowej – ostrzega dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

  • Opryszczka może być groźna dla mózgu

  • Dlaczego ludzie tracą wzrok?