E-recepta - czym jest i jak działa?
Od kilku lat na popularności zyskują e-recepty. Pacjenci nie muszą już osobiście stawiać się po dokument u lekarza. Pozwala to zaoszczędzić czas, a czasem i ochronić zdrowie, unikając wizyty w zatłoczonej przychodni. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza, kiedy potrzeba jedynie powtórzyć receptę na lek, który już został wcześniej przepisany. Jak uzyskać e-receptę i w jaki sposób pacjent może ją zrealizować?
E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej recepty papierowej, wydawanej na specjalnym druku. Zamiast właśnie takiego dokumentu, pacjent otrzymuje e-receptę w postaci 4 cyfrowego kodu. Lekarz podaje go osobiście - jeśli jest to wizyta fizyczna u lekarza lub przez telefon w przypadku teleporady. Przychodnia również wysyła pacjentowi SMS z kodem. Nie trzeba martwić się o nieprawidłowe zapamiętanie przekazanej informacji.
Obecnie jest to duże udogodnienie dla pacjentów. Fizyczna wizyta u lekarza, powodowana jedynie wydaniem recepty, nie jest już konieczna. Wystarczy telefon do odpowiedniej placówki i e-receptę 24h można uzyskać od ręki. Odpowiednie instytucje realizują tę usługę nawet 24 godziny na dobę. Po wystawieniu e-recepty, pacjent otrzyma kod w ciągu zaledwie kilku minut. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które nie korzystają z Narodowego Funduszu Zdrowia. Oczywiście technologia e-recept dotyczy też NFZ.
E-recepta 24h - jakie są jej zalety?
E-recepta 24h gwarantuje przede wszystkim oszczędność czasu. Nie trzeba już czekać w kolejkach, aby otrzymać dokument potrzebny do wykupienia z apteki odpowiednich leków. Pacjent nie popełni też błędu przy odczytywaniu recepty, co często bywało kłopotliwe i mogło prowadzić nawet do wydania nieodpowiedniego preparatu. E-recepta (https://e-lekarz24h.pl/) to 4 cyfrowy kod, do którego przypisane są leki zalecone przez lekarza. Znajdują się w systemie, więc nie ma obawy przed pomyłką. Kod e-recepty 24h dostępny jest na IKP - Internetowym Koncie Pacjenta. Tutaj znaleźć można także informacje o dawkowaniu leku. Dodatkowym plusem jest brak kolejnego zmartwienia - obawy przed zgubieniem recepty. Wszystko jest zapisane w telefonie pacjenta w postaci SMS i na IKP. E-recepta 24h jest wygodnym i korzystnym rozwiązaniem pod każdym względem.
E-recepta - co należy wiedzieć o sposobie jej zrealizowania?
Aby zrealizować e-receptę 24h konieczne jest udanie się do apteki stacjonarnej. Tak, jak i w przypadku recepty papierowej, nie ma możliwości zrealizowania jej online. W obydwu sytuacjach pacjent ma możliwość jedynie zarezerwowania online danego leku w aptece. Na tym etapie nie wykorzystuje się e-recepty. Następuje to dopiero podczas fizycznej wizyty w aptece.
Nie można zrealizować e-recepty przez internet, ponieważ nie funkcjonują apteki online. Dają one pacjentowi możliwość rezerwacji leku i wykupienia go stacjonarnie. Sprzedaż leków przez internet jest nielegalna.
Czas na realizację e-recepty 24h wynosi 30 dni. Inaczej jest w przypadku antybiotyków - pacjent ma 7 dni na zrealizowanie e-recepty. Wydłużony czas jest przewidziany dla leków immunologicznych - aż do 120 dni.
E-receptę można zrealizować pokazując w aptece wydrukowany kod QR albo posłużyć się 4 cyfrowym kodem razem z numerem PESEL. Można również zrobić to za pomocą pakietu e-recept.
Źródło informacji: e-lekarz24h.pl
Więcej na: https://e-lekarz24h.pl