Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
14.03.2024 , 09:22 Aktualizacja: 15.03.2024, 14:46

Wiceminister zdrowia o refundacji

Klaudia Torchała

W tym roku mamy plan, by zmniejszyć dopłaty pacjentów do leków w aptece. Będą też spore zmiany w programach lekowych – zapowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

fot. PAP fot. PAP

– To jest zmniejszenie odpłatności od 10 proc. bądź 15 proc. dla pacjentów, którzy płacili – powiedział wiceminister zdrowia.

Równocześnie przypomniał, że większość leków dla osób powyżej 65 lat oraz niepełnoletnich pacjentów jest już bezpłatnych, natomiast dla tych, którzy muszą za leki płacić będą one nieco tańsze, bo zmniejszy się odpłatność za nie.

Ponadto na nowej liście refundacyjnej pojawić się ma się lek na mięśniaki macicy. Nastąpią też zmiany w refundacji programów dotyczących wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna.

Pacjenci, w zależności od przysługujących im uprawnień mogą otrzymać lek w pełni refundowany lub w ryczałcie albo też za częściową odpłatnością na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Aby lek był refundowany musi znajdować się w wykazie ogłaszanym co trzy miesiące przez ministra zdrowia. Szef resortu decyduje również o kwalifikacji leku do odpowiedniej odpłatności.

Poniżej obowiązujące poziomy odpłatności:

  • bezpłatny – do wysokości limitu;
  • ryczałtowy – kwota 3,20 zł do wysokości limitu;
  • 50 proc. – do wysokości limitu;
  • 30 proc. – do wysokości limitu.

Limit to górna granica kwoty, która jest refundowana za dany lek. Jeśli cena detaliczna leku przekracza ustalony limit, to pacjent musi dopłacić różnice między ceną leku a limitem.

Przykład:

Cena detaliczna leku wydawanego z 50% odpłatnością wynosi 25 zł, a jego limit 20 zł.

Pacjent zapłaci za lek 15 zł, bo różnica między ceną detaliczną a limitem wynosi 5 zł plus odpłatność 50 proc. z limitu 20 zł to 10 zł.


Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Ogólne zasady odpłatności za leki

Odpłatność za leki

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3755

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.