Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
13.03.2024 , 09:00 Aktualizacja: 15.03.2024, 14:46

Refundowany przegląd leków–tak, ale trzeba nad tym jeszcze popracować

Klaudia Torchała

Pilotaż dotyczący przeglądu leków w aptece pokazał, że trzeba jeszcze kilka spraw poprawić. Co konkretnie – opowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

fot.PAP fot.PAP

Pilotaż przeglądu lekowego rozpoczął się w czerwcu 2022 roku w 75 aptekach w całej Polsce. Wzięło w nim udział 850 osób. Byli to pacjenci z wieloma chorobami zażywający na co dzień nie mniej niż pięć leków przepisanych przez lekarza (pacjenci w wieku 18-60 lat) lub nie mniej niż 10 leków (powyżej 60 lat). Wśród tych leków musiały się znaleźć co najmniej dwa leki zaordynowane z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Uczestnicy pilotażu otrzymali możliwość skonsultowania z farmaceutą swojego leczenia oraz indywidualny plan opieki farmaceutycznej.

Prof. Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator ministerialnego pilotażu przeglądów lekowych, w rozmowie z Serwisem Zdrowie zwróciła uwagę, że u 85 proc. uczestników udało się uzyskać poprawę samopoczucia w porównaniu do sytuacji zdrowotnej przed przeglądem. 94 proc. pacjentów stwierdziło, że dzięki przeglądowi zwiększyła się ich wiedza na temat przyjmowanych leków i ich działania. W przypadku 60 proc. wyeliminowano niewłaściwe interakcje występujące między lekami.

W grudniu 2023 roku Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) po przeanalizowaniu pilotażu wydała negatywną opinię. Zdaniem wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego nie oznacza to, że nie ma uzasadnienia dla wprowadzenia tego typu świadczenia gwarantowanego, ale należy jeszcze pewne kwestie dopracować.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3744

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.