Tag:
  • Adobe Stock

    Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku

    Osoby pozytywnie nastawione do starości na ogół cieszą się wyższą sprawnością intelektualną i lepszym zdrowiem w późnych latach życia – sugerują badania sondażowe przeprowadzone wśród amerykańskich seniorów. Naukowcy stwierdzili, że znaczące mogą być nie tylko własne przekonania, ale też męża lub żony.

    5 minut czytania
  • PAP/P. Werewka

    Generator Innowacyjności - od pomysłu do więzi międzypokoleniowych

    Osoby starsze często twierdzą, że są już nikomu niepotrzebne. To wielki błąd, bo są skarbnicą wartości, umiejętności, które mogą przekazać młodszym. Co zrobić, by tego nie zmarnować? Wystarczy pomysł, niekoniecznie dopięty na ostatni guzik, bo od tego są eksperci, by wspólnie go dopracować w „Generatorze Innowacyjności”. Co to za inicjatywa i jakie znaczenie ma magia międzypokoleniowa opowiada Lucyna Kicińska, pedgagożka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

    7 minut czytania
  • Fot.PTOF

    Amerykańskie standardy w polskich DPS-ach - nowa jakość opieki nad seniorami

    Materiał promocyjny

    Rozszerzenie kompetencji farmaceutów i włączenie ich do zespołów terapeutycznych, ściślejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu - takie reformy systemu opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach z USA, z powodzeniem wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce.

    5 minut czytania
  • Fot. Fundacja „Z sercem do Pacjenta”

    „Zejdź z fotela, przyjdź do nas” - Centralny Kub Pacjenta już we wrześniu

    Materiał promocyjny

    35 stanowisk z badaniami, 28 punktów eksperckich, 18 stanowisk edukacyjnych, warsztaty, rozmowy z lekarzami - Fundacja "Z sercem do Pacjenta" przedstawiła program tegorocznego Centralnego Klubu Pacjenta.

    2 minuty czytania
  • Fot.P.Werewka/PAP

    Choroba otępienna. W takich miejscach mózg aktywizuje się

    W Polsce choroby otępienne dotykają 600 tys. osób, ale to nie koniec, bo statystyki są nieubłagane. Chorych będzie przybywać, bo społeczeństwo starzeje się. By zapewnić im wsparcie powstają domy – dziennego pobytu i opieki medycznej. Podopieczni otrzymują w nich specjalistyczną pomoc. Budują relacje, ćwiczą umysł i ciało – mają szansę spowolnić chorobę. Choć to jeszcze kropla w morzu, trzeba trzymać kciuki, by takich miejsc na mapie przybywało.

    7 minut czytania
  • Fot. PAP/ P. Werewka

    Cała prawda o przemocy wobec starszych

    Pacjentka przyjęta na oddział geriatryczny do lekarki dyżurnej: „Nie lubię, jak te moje córki się do mnie tak uśmiechają”. Na pytanie, dlaczego, odpowiada: „Bo codzienność jest zupełnie inna”. Aby dojść do prawdy, lekarze powinni korzystać z Formularza Oceny Ryzyka Przemocy wobec osób starszych (FORP) przygotowanego przez ekspertów Fundacji Projekt Starsi. Dla wszystkich pracowników systemu opieki zdrowotnej Fundacja uruchomiła także specjalną platformę edukacyjną.

    7 minut czytania
  • Fot. PAP. P. Werewka

    Eksperci: Polska się starzeje – nie czekajmy z reformami

    Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Zajmujemy drugie miejsce po Mołdawii, jeśli chodzi o przyrost osób powyżej 65 r.ż. Eksperci przestrzegają: polscy seniorzy są schorowani i samotni; wielu cierpi na depresję. Zdaniem specjalistów resorty zdrowia i opieki społecznej muszą się porozumieć, aby mógł powstać nowy system opieki senioralnej. Inaczej nie udźwigniemy problemu – przestrzegają.

    7 minut czytania
  • grafika: Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”

    Większość seniorów chciałoby apteki dyżurującej w ich okolicy

    Materiał promocyjny

    Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek. Ten problem dotyka, szczególnie osoby starsze oraz mieszkańców mniejszych miejscowości. 90 proc. respondentów w wieku powyżej 56 lat chciałoby, by dyżurująca apteka była w ich najbliższej okolicy. Z kolei 80 proc. badanych przy wyborze apteki kieruje się kryterium odległości - wynika z najnowszego ogólnopolskiego badania Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Senior blady, zmęczony, posiniaczony – to może być nowotwór

    Zmęczenie, bladość, łatwe powstawanie siniaków i krwawienia często są mylone z naturalnymi procesami starzenia, a mogą wskazywać na zespoły mielodysplastyczne (MDS), które stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza starszych osób. 

    4 minuty czytania
  • Fot: PAP/S. Leszczyński

    Karpacz’23: „Srebrna gospodarka” jest coraz bardziej prężna

    „Srebrna gospodarka”, czyli sektor gospodarki skierowany na zaspokojenie potrzeb ludzi starszych, ale korzystający również z ich doświadczenia oraz siły nabywczej, nabiera coraz większego znaczenia. W Polsce 28 proc. społeczeństwa to seniorzy w wieku 60+. Tylko w tym roku 450 tys. osób ukończy 60 lat, podczas gdy tych, które przekroczą barierę wieku 20 lat, będzie o 100 tys. mniej.

    3 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą

    Halitoza to dolegliwość, o której wzmiankowano już w Księdze Hioba, a i w dzisiejszych czasach nie należy wcale do rzadkości. Wynika głównie z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, ale może też być objawem choroby – w niekontrolowanym przebiegu cukrzycy typu 1 może pojawiać się aceton, przypominający zapach kwaśnych jabłek.

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Kotlet sojowy kontra schabowy

  • Nieśmiałość można zwalczyć

  • Gdy śliskie chodniki, bądź jak... pingwin

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji