Tag:
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Radioterapia konieczna, a skutki uboczne można skutecznie łagodzić

    Ok. 90 proc. chorych onkologicznie przejdzie napromienianie. W żadnym razie nie należy bać się radioterapii - ratuje życie, choć nie da się ukryć, że miewa skutki uboczne. Ale mogą być lżejsze, gdy pacjent wie, co go czeka, oraz to, że na napromienioną skórę nie stosuje się przeżytków jak np. rywanol czy spirytus salicylowy. Ważna jest też odpowiednia dieta! 

    6 minut czytania
  • Fot. PAP/S. Leszczyński

    Czy możliwe jest życie bez bólu po radioterapii

    Pacjenci zmagający się z chorobami nowotworowymi powinni mieć zapewnione maksymalne poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa w całym procesie leczenia, którego elementem jest często radioterapia. Ich potrzeby i postulaty stanowiły temat debaty eksperckiej zorganizowanej w ramach kampanii społecznej „Bez Bólu”.

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Radioterapia onkologiczna – specjalizacja przyszłości!

    To fascynująca, dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, która jest jednym z filarów leczenia onkologicznego. Wybierając tę specjalizację można pomagać pacjentom korzystając z ultranowoczesnego sprzętu i jednocześnie brać udział w przełomowych projektach naukowych – podkreślają zgodnie  dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, który karierę naukową i praktykę zawodową rozpoczął ponad 20 lat temu i  dr n. med. Mateusz Spałek związany z Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie, który od 3 lat jest specjalistą radioterapii onkologicznej.  

    8 minut czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Jak możesz pomóc sobie w trakcie radioterapii?

    Radioterapia jest skuteczną, bezpieczną i precyzyjną metodą leczenia chorych z nowotworami. Istota jej działania polega na precyzyjnym dostarczeniu dawki promieniowania w okolice nowotworu tak, aby jednocześnie ochronić zdrowe narządy. Nowoczesna radioterapia zapewnia bezpieczeństwo chorego, jednak jak każda metoda leczenia ma pewne skutki uboczne. Występują one tylko u części chorych.

    dr n. med. Łukasz Kuncman
    4 minuty czytania
  • Fot. PAP/ M.Kmieciński

    Radioterapia: często stosowana, coraz bezpieczniejsza

    Radioterapia jak każda metoda lecznicza może mieć skutki uboczne - to kwestia indywidualna u każdego pacjenta. Jednak krajowy konsultant w dziedzinie radioterapii onkologicznej prof. Krzysztof Składowski podkreśla, że obecnie jest ona coraz bezpieczniejsza. Kluczowe jest, by pacjent wszystkimi wątpliwościami dzielił się ze swoim lekarzem.

    prof. Krzysztof Składowski, specjalista radioterapii onkologicznej i Monika Grzegorowska
    6 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/halfpoint

    Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

    Cukrzyca, którą zdiagnozowano u ponad 3 mln Polaków to choroba, która nieprawidłowo leczona daje wiele wielonarządowych powikłań. Dlatego nowoczesne terapie, choć kosztowne, trzeba traktować jako inwestycję z wysoką stopą zwrotu. I choć w diabetologii mamy ogromny postęp, to brakuje kilku ważnych rozwiązań, by za pięć lat leczyć ją na światowym poziomie. Dyskutowali o nich uczestnicy VI Forum Liderów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Odczulanie przywraca zdrowie

  • Spektrum autyzmu: diagnozy na wyrost czy faktyczny wzrost przypadków?