Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
20.05.2024 , 11:49 Aktualizacja: 20.05.2024, 12:42
Materiał promocyjny

Bezpłatne badania spirometryczne

Angelini Pharma rozpoczęła kampanię informacyjną na temat POChP. Celem jest zwiększenie świadomości zagrożenia chorobą wśród specjalistów i pacjentów, a także wdrożenie systemowych działań profilaktycznych. W ramach akcji w pięciu polskich miejscowościach zostaną przeprowadzone bezpłatne badania spirometryczne dla mieszkańców.

zdj. Angelini Pharma zdj. Angelini Pharma

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, to schorzenie, na które cierpi ponad 2 mln dorosłych Polaków. Co roku aż 15 tys. osób w naszym kraju umiera z powodu tej choroby płuc. Przewiduje się, że liczba chorych na POChP będzie stale rosła, gdyż schorzenie to w początkowej fazie, nawet przez kilka lat, nie daje jednoznacznych objawów, dlatego jest późno diagnozowane. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w ciągu najbliższych ośmiu lat POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów na świecie.

Spirometria – proste badanie ratujące życie

Podstawowym badaniem określającym stan płuc jest spirometria, czyli pomiar ich pojemności. Spirometria (badanie spirometryczne) jest najważniejszym z badań czynnościowych układu oddechowego, czyli badań, które pozwalają na obiektywną ocenę czynności płuc. 
Podczas spirometrii ocenia się objętość powietrza wydychanego przez płuca i wdychanego do nich. Badanie polega na oddychaniu przez ustnik aparatu. Wykonuje się zwykle tzw. spirometrię podstawową, a często również spirometrię po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela (czasami określaną jako spirometria z oceną odwracalności obturacji). 

W związku z tym, że POChP to rosnący problem, a nawet 75 proc. chorych nie ma postawionej prawidłowej diagnozy, Angelini Pharma finansuje badania przesiewowe w mobilnych przychodniach. 
W połowie maja w pięciu miastach pojawią się aż dwa spirobusy, w których każdy będzie mógł wykonać bezpłatne badanie spirometryczne i zasięgnąć porady eksperta. 

Angelini Pharma zaprasza wszystkich mieszkańców, którzy chcą skorzystać z bezpłatnego badania profilaktycznego w kierunku POChP:

17.05.2024 (godz. 11.00-18.00) - Nowy Sącz, płyta Rynku
18.05.2024 (godz. 10.30-17.30) - Rabka-Zdrój, Centrum Kultury, Sportu i Promocji, Amfiteatr
19.05.2024 (godz. 10.30-17.30) - Nowa Ruda, parking za Miejskim Ośrodkiem Kultury
24.05.2024 (godz. 11.00-18.00) - Toruń, Galeria Copernicus, wejście od strony sklepu H&M, Media Markt
25.05.2024 (godz. 10.30-17.30) - Olsztyn, Rynek, przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny

Cichy zabójca

Nazwa POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) pojawiła się ponad 50 lat temu jako określenie zespołu klinicznego charakteryzującego się przewlekłym kaszlem i dusznością podczas wysiłku. Dym tytoniowy, zanieczyszczenie powietrza oraz zawodowe narażenie na szkodliwe pyły to główne przyczyny tej choroby, która stanowi coraz większy, ogólnoświatowy problem zdrowotny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2030 roku POChP uplasuje się na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów na świecie. W Polsce najczęstszą przyczyną przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest palenie papierosów.

Ogromnym problem w diagnostyce POChP jest to, że podobne objawy mogą dawać także inne schorzenia, np. astma czy choroby układu krążenia. To właśnie sprawia, że POChP jest późno rozpoznawana, często w takim stadium, gdy nie można już pomóc pacjentowi. W Polsce mamy 2 mln osób chorujących na POChP, ale dane te nie odzwierciedlają rzeczywistej liczby chorych. 

Od ubiegłego roku Angelini Pharma Polska prowadzi kampanię informacyjną, która ma zwiększać wiedzę o tej podstępnej chorobie. Zorganizowano konferencje, dzięki którym specjaliści mogli uzyskać najnowsze informacje na temat POChP. Jednocześnie została przeprowadzona akcja promocji ogólnopolskiej petycji kierowanej do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wdrożenia systemowych działań profilaktycznych, które mają na celu znieść ograniczenia w dostępności np. spirometrii. Dotychczas petycję do Ministerstwa Zdrowia w kwestii wprowadzenia programu wsparcia pacjentów rzucających palenie oraz powszechnych badań diagnozujących POChP podpisało ponad 1000 osób.

Projekt ten można wesprzeć, podpisując petycję na stronie: www.przywracamyoddech.pl/petycja

Nikotyna i smog – główne przyczyny POChP

Przewiduje się, że liczba chorych na POChP będzie stale rosła. Występowanie tej jednostki chorobowej utrzymuje się na poziomie 10% i wzrasta wraz z wiekiem. W grupie osób po 65. roku życia wskaźnik ten wynosi 14,2%, a po 70. roku życia – nawet 50%. Ma na to wpływ ciągła ekspozycja na czynnik ryzyka, którym jest smog. Ryzyko zachorowania istotnie zwiększa też palenie tytoniu. 
Szacuje się, że palenie odpowiada za aż 80-90% przypadków POChP. Rzucenie nałogu poprawia rokowanie w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ryzyko śmiertelności z powodu POChP jest 13-krotnie wyższe u palaczy niż u osób niepalących. Mimo to aż 75% chorych na POChP nie przestaje palić papierosów.
Drugą przyczyną zachorowań na POChP jest smog. Polska znajduje się w czołówce krajów o najgorszej jakości powietrza. Z tego powodu umiera w naszym kraju nawet 30 tys. osób rocznie. 
W Polsce już dziś mamy 2 mln zdiagnozowanych chorych – możemy tylko szacować, jak wielu pacjentów z umiarkowanymi objawami, a zwłaszcza nałogowych palaczy, powinno zostać objętych specjalistyczną opieką. Już wkrótce w gabinetach lekarskich pojawią się kolejne osoby, które dotkliwie odczują pogorszenie jakości powietrza. Dlatego tak istotna jest kampania edukacyjna skierowana do lekarzy specjalistów i pacjentów. 

Źródło informacji: Angelini Pharma
 

Copyright

Za materiały sponsorowane opublikowane w Serwisie Zdrowie odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem Serwis Zdrowie PAP lub PAP MediaRoom są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.
Id materiału: 3896

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.