Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
13.01.2020 , 15:45 Aktualizacja: 14.01.2020, 14:26

Cytologia czy test molekularny w kierunku obecności HPV?

Cytologia pozwala wykryć zmiany przedrakowe w szyjce macicy. Być może testy molekularne, które mają na celu wykrycie obecności onkogennych typów wirusa HPV, okażą się dokładniejsze. Pilotaż, który ma to sprawdzić, prowadzi do końca 2021 roku Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie. Dowiedz się, jak się zgłosić i dlaczego, z zapisu konferencji współorganizowanej przez Serwis Zdrowie.

Cytologia, czyli pobranie wymazu z szyjki macicy, pozostaje standardem profilaktyki nowotworów tego narządu u kobiet. Nie jest to jednak metoda dająca całkowitą gwarancję. Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie rozpoczął pilotaż, który ma porównać skuteczność dwóch metod wykrywania stanów przedrakowych: standardową cytologię oraz testy molekularne. M. in. temu tematowi poświęcona była organizowana przez Instytut i Serwis Zdrowie konferencja prasowa w grudniu ub. roku. Pełny jej zapis znajduje się poniżej:

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 1506

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.