Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
07.03.2024 , 19:25 Aktualizacja: 11.03.2024, 06:47

Minister zdrowia: profilaktyka to mój priorytet

Klaudia Torchała

Profilaktyka to mój priorytet. Dlatego też chciałabym do medycyny pracy włączyć badania antygenu gruczołu krokowego PSA, badania mammograficzne czy cytologię. Byłyby one finansowane z NFZ, ale nie decydowały o dopuszczeniu pracownika do pracy – zaznaczyła w rozmowie z dziennikarzami minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Szefowa resortu zdrowia zaznaczyła, że od razu po objęciu swojego stanowiska podjęła rozmowy z NFZ, by wyjaśnić jaka jest przyczyna tak małego zainteresowania profilaktyką wśród Polaków - mamy niski odsetek zaszczepionych osób przeciw wirusowi HPV, wykonanych badań cytologicznych, mammograficznych. Dlatego minister podjęła decyzję, że „do medycyny pracy włączone będą pewne badania profilaktyczne, które nie będą oczywiście decydować o dopuszczeniu pracownika do pracy”.

„Myślę tutaj o mammografii, cytologii, o PSA, być może o teście FIT (test na krew utajoną w kale - red.)” – uściśliła.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wraz z NFZ pracuje nad wyceną.

Kongresu Wyzwań Zdrowotnych to spotkanie specjalistów różnych dziedzin medycznych, przedstawicieli uczelni medycznych, gospodarki, finansów, ubezpieczeń, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej. Odbywało się 7-8 marca br. w Katowicach. W tym czasie zaplanowano 50 sesji z udziałem około 300 prelegentów.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3738

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.