dr Ilona Kotlewska

zdj. Archiwum prywatne

Neurobiolog i neuropsycholog. Jest doktorem nauk biologicznych. Pracę doktorską wykonywała w Pracowni Psychofizjologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Aktualnie pracuje jako post-doc na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Członkini Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka Fulbright Junior Research Award 2017-2018, stypendium ETIUDA-4 przyznawanego przez Narodowe Centrum Nauki oraz stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Fascynuje się pracą ludzkiego mózgu, w szczególności procesem powstawania samoświadomości i uwagi na otaczające nas bodźce. Specjalizuje się w metodach obrazowania pracy mózgu. Odbyła staże naukowe na Uniwersytecie Barcelońskim w Hiszpanii i w Neurobiologicznym Instytucie Leibniza w Niemczech, gdzie prowadziła badania nad percepcją dźwięku i własnego imienia. W trakcie rocznego stypendium na Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych zajmowała się mechanizmami rozpoznawania twarzy bliskich osób. Obecnie jest zaangażowana w badania uwagi w ludzkim mózgu na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz prowadzi grant badawczy dotyczący neurobiologicznych podstaw własności. Swoją pasją do popularyzacji nauki dzieli się na wykładach, w ramach których tłumaczy m.in., dlaczego lubimy narzekać i odpowiada na pytanie: “Czy wszyscy jesteśmy neuroegoistami?”.

Materiały Ekspertki

  • zdj. AdobeStock

    Taniec jest dobry dla mózgu

    Taniec jest fantastycznym ćwiczeniem nie tylko dla naszego ciała, ale i dla mózgu. Rytmiczne ruchy i skoordynowane wykonywanie choreografii wymagają koncentracji, planowania i pamięci, co stymuluje różne obszary mózgu – opowiada neurobiolożka i neuropsycholożka dr Ilona Kotlewska.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Cukrzyca szkodzi na krążenie

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP