prof. Ewa Romejko-Wolniewicz

Archiwum prywatne

Prof. dr hab. n. medycznych, ginekolog-położnik, endokrynolog, perinatolog. Pracuje w warszawskim Szpitalu Karowa od 38 lat. Specjalizuje się w profilaktyce chorób nowotworowych narządu rodnego, w szczególności raka szyjki macicy, pochwy i sromu. Leczy stany przedrakowe, w tym dysplazję szyjki macicy i zmiany na sromie. Wspiera pacjentki zmagające się z problemami takimi jak mięśniaki macicy, endometrioza czy polipy szyjki macicy. Zajmuje się problemami endokrynologicznymi, w tym menopauzą czy niepłodnością. Prowadzi pacjentki w ciąży wysokiego ryzyka np. z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą ciężarnych i innymi chorobami współistniejącymi. Uczestniczyła w badaniu klinicznym szczepionki przeciw wirusowi HPV „Future II" zakończonym implementacją szczepionki oraz w grancie „Brest-Pol” mającym na celu uaktywnienie osób niewidomych i słabo widzących. Ukończyła studia na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie WUM), gdzie obroniła również doktorat i uzyskała habilitację, a także zdobyła specjalizację z położnictwa i ginekologii, endokrynologii oraz perinatologii. Podyplomowo ukończyła również kierunek „Zarządzanie w służbie zdrowia”. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Patologii Szyjki Macicy i Kolposkopii.

Materiały Ekspertki

  • PAP/P. Werewka

    Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy

    Wiele się mówi o szczepieniu przeciwko HPV w kontekście zapobiegania rakowi szyjki macicy. Trzeba też jednak pamiętać o prostym i tanim badaniu, dzięki któremu można by wcześniej zdiagnozować zagrożenie chorobą u wielu kobiet. Taka profilaktyka sprawdziła się na duńskich wyspach. Dlaczego w Polsce to nie działa? – zastanawia się prof. dr hab. n. med. Ewa Romejko-Wolniewicz, ginekolog-położnik, endokrynolog, perinatolog z warszawskiego Szpitala Karowa.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

    Co najmniej 475 300 dzieci i 2 121 placówek oświatowych z Polski oraz 9 polonijnych weźmie udział w Niebieskich Igrzyskach, by integrować i szerzyć wiedzę o spektrum autyzmu. Jest jeszcze czas, by dołączyć.

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor

  • Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej

  • Adobe Stock

    Szybki test diagnozujący endometriozę

    Endometrioza, która dotyka nawet 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym, to wyzwanie diagnostyczne. Od pierwszych objawów do jej rozpoznania upływa średnio nawet 6 lat. Niedawno pojawiała się szansa na przyspieszenie diagnozy – szybki test EndoRNA. W pięciu ośrodkach w Polsce ruszyło badanie Agencji Badań Medycznych weryfikujące tę metodę. Gdyby wypadło pomyślnie, jest szansa na to, że test trafi do gabinetów nawet z końcem 2026 roku.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać