prof. Przemysława Jarosz-Chobot

Archiwum prywatne

prof. dr hab. n. med.; specjalistka pediatrii, diabetologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Kierowniczka Katedry Pediatrii i Kliniki Diabetologii Dziecięcej i Medycyny Stylu Życia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz kierowniczka oddziału Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii oraz Poradni Diabetologii Dziecięcej GCZD w Katowicach, jednostek z międzynarodowymi certyfikatami SWEET i INNODIA IVZW. Była konsultantka wojewódzka w dziedzinie diabetologii, a obecnie konsultantka wojewódzka w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej dla woj. śląskiego. Zasiadająca w zarządach polskich towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego PTD i światowych - International Study Group of Diabetes in Children and Adolescents (ISPAD) oraz w Komitecie Rozwoju Człowieka, zespole zadaniowym ds. oceny epidemiologii cukrzycy w Polsce i jakości statystyki publicznej PAN, zespołach MNiSW do: Spraw Nagród Ministra dla Nauczycieli Akademickich. Członkini zespołu ekspertów i współautorka krajowych oraz światowych wytycznych dotyczących opieki diabetologicznej (ISPAD, PTD). Ekspert, główny badacz w wielu prestiżowych krajowych i międzynarodowych zespołach naukowych (m.in. EUCADET - EUropean Children and Adolescent Diabetes and Endocrine Trials network, Epidemiology of Type1 Diabets Mellitus in Europe EURODIAB, Hvidøere International Study Group, SWEET -International Network for Pediatric Diabetes Centers. INNODIA, - Translational approaches to disease modifying therapy of type 1 diabets, INNODIA HARVEST-HARVESTing THE FRUITS OF INNODIA), PreTreg- Terapia komórkowa przedobjawowej cukrzycy typu 1 (stadium 1) w oparciu o namnożone sztuczne limfocyty regulatorowe, LamainDiab- lisdeksamfetamina vs metylfenidat dla pacjentów pediatrycznych z zespołem ADHD i cukrzycą typu 1, oraz EDENT1FI, Europejskie działanie w zakresie Diagnozy Wczesnej Przedklinicznej Fazy Cukrzycy Typu 1 w celu zatrzymania rozwoju choroby. Wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne. Obecnie jej działalność koncentruje się na innowacyjnych metodach leczenia i zapobiegania cukrzycy typu 1 u dzieci i młodzieży.

Materiały Ekspertki

  • Adobe Stock/Johnstocker

    Cukrzyca – wiele elementów układanki

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Cukrzycę potrafimy już nowocześnie leczyć i diagnozować na wczesnym etapie, ale wciąż niewiele robimy, by jej zapobiegać. Do elementów tworzących obraz cukrzycy odnosi się prof. Przemysława Jarosz-Chobot, kierująca Kliniką Diabetologii Dziecięcej i Medycyny Stylu Życia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Cukrzyca szkodzi na krążenie

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP