prof. Wojciech Lisik

Archiwum prywatne

Prof. dr hab. n. medycznych, specjalista: transplantologii klinicznej, chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. Nauczyciel akademicki. Pracuje w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Inicjator programu chirurgicznego leczenia otyłości w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz LUX MED Szpital św. Elżbiety. Twórca pierwszego w Polsce programu chirurgii metabolicznej w grupie chorych leczonych dializami, a także chorych przygotowywanych do zabiegu przeszczepienia serca, wątroby i nerki oraz leczenia bariatrycznego po transplantacji. Dzięki jego aktywności w Klinice Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostały wykonane, po pierwszy raz w Polsce operacje bariatryczne u chorych: przed przeszczepieniem nerki – jako pomost do transplantacji, po przeszczepieniu nerki, operacja przeszczepienia wątroby u pacjenta po zabiegu chirurgii metabolicznej, oraz operacja bariatryczna w trakcie przeszczepienia wątroby. Kierownik autorskiego programu przeszczepiania trzustki i trzustki z nerką, aktywny również w obszarze przeszczepiania wątroby i nerek. Lider zespołu, który jako pierwszy w Polsce dokonał jednoczasowego przeszczepienia wątroby i trzustki. Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Materiały Eksperta

  • Adobe Stock

    Otyłość – przez żołądek do…mózgu

    Otyłość to choroba, która spycha na margines życia społecznego. Osobom, które jej doświadczyły, nawet po dużym ubytku masy ciała uzyskanym dzięki leczeniu operacyjnemu trudno odnaleźć się we własnym ciele. Dlaczego? – wyjaśnia prof. Wojciech Lisik, chirurg bariatra, transplantolog.

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Halfpoint

    Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

    Jednym ze sposobów pomocy osobom z poważną otyłością są operacje bariatryczne, które polegają na zmniejszeniu objętości żołądka lub zmianie przebiegu przewodu pokarmowego. Stosowane metody są coraz lepsze, a naukowcy coraz dokładniej analizują długotrwałe skutki takich zabiegów. W większości efekty są pozytywne – wynika z badań.

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Ludzkie ciało z termostatem

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Dieta planetarna wydłuża życie

  • AdobeStock

    Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

    Mamy coraz więcej dowodów na to, że produktywność pracowników jest bezpośrednio związana ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami. Tymczasem pracodawcy, choć podejmują pewne działania, by promować aktywność fizyczną u swoich pracowników, nie robią tego ze zbyt dużym zaangażowaniem.

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

  • Klimatyzacja w czasie upału. Mieć czy nie mieć?

Serwisy ogólnodostępne PAP