prof. Wojciech Lisik

Archiwum prywatne

Prof. dr hab. n. medycznych, specjalista: transplantologii klinicznej, chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. Nauczyciel akademicki. Pracuje w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Inicjator programu chirurgicznego leczenia otyłości w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz LUX MED Szpital św. Elżbiety. Twórca pierwszego w Polsce programu chirurgii metabolicznej w grupie chorych leczonych dializami, a także chorych przygotowywanych do zabiegu przeszczepienia serca, wątroby i nerki oraz leczenia bariatrycznego po transplantacji. Dzięki jego aktywności w Klinice Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zostały wykonane, po pierwszy raz w Polsce operacje bariatryczne u chorych: przed przeszczepieniem nerki – jako pomost do transplantacji, po przeszczepieniu nerki, operacja przeszczepienia wątroby u pacjenta po zabiegu chirurgii metabolicznej, oraz operacja bariatryczna w trakcie przeszczepienia wątroby. Kierownik autorskiego programu przeszczepiania trzustki i trzustki z nerką, aktywny również w obszarze przeszczepiania wątroby i nerek. Lider zespołu, który jako pierwszy w Polsce dokonał jednoczasowego przeszczepienia wątroby i trzustki. Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Materiały Eksperta

  • Adobe Stock

    Otyłość – przez żołądek do…mózgu

    Otyłość to choroba, która spycha na margines życia społecznego. Osobom, które jej doświadczyły, nawet po dużym ubytku masy ciała uzyskanym dzięki leczeniu operacyjnemu trudno odnaleźć się we własnym ciele. Dlaczego? – wyjaśnia prof. Wojciech Lisik, chirurg bariatra, transplantolog.

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

    Co najmniej 475 300 dzieci i 2 121 placówek oświatowych z Polski oraz 9 polonijnych weźmie udział w Niebieskich Igrzyskach, by integrować i szerzyć wiedzę o spektrum autyzmu. Jest jeszcze czas, by dołączyć.

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor

  • Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej

  • Adobe Stock

    Szybki test diagnozujący endometriozę

    Endometrioza, która dotyka nawet 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym, to wyzwanie diagnostyczne. Od pierwszych objawów do jej rozpoznania upływa średnio nawet 6 lat. Niedawno pojawiała się szansa na przyspieszenie diagnozy – szybki test EndoRNA. W pięciu ośrodkach w Polsce ruszyło badanie Agencji Badań Medycznych weryfikujące tę metodę. Gdyby wypadło pomyślnie, jest szansa na to, że test trafi do gabinetów nawet z końcem 2026 roku.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać