Prawie każde dziecko w Polsce ma próchnicę?

To FAKT! W Polsce próchnica diagnozowana jest u ponad połowy dzieci w wieku 3 lat, tylko 20 proc. pięciolatków nie ma tej choroby, młodzież wkracza w dorosłość z próchnicą obejmującą średnio 8 zębów.

Fot. PAP
Fot. PAP

Próchnica to najpowszechniejsza choroba przewlekła dzieci i młodzieży. W większości przypadków można jej uniknąć lub zahamować jej rozwój. W tym celu zacząć dbać o zęby trzeba już wtedy, gdy zaczną się pojawiać, a zatem u niemowląt.

Sposoby na próchnicę u dzieci

  • Profilaktyka zaczyna się jeszcze wtedy, kiedy kobieta jest w ciąży. To prawidłowa dieta, regularne kontrole u dentysty i – w razie konieczności – leczenie stomatologiczne jeszcze w okresie ciąży.
  • Kiedy u niemowlęcia pojawią się zęby, trzeba je myć – najlepiej nasączonym czystą wodą gazikiem nałożonym na palec. Koniecznie należy to robić po karmieniu przed snem dziecka, niezależnie od tego, czy niemowlę dostaje pokarm kobiecy czy mleko zastępcze. W mleku są cukry, a te stanowią pożywkę dla próchnicowych bakterii.
  • Starsze dzieci powinny dwa razy dziennie myć zęby szczoteczką i pastą z fluorem.
  • Trzeba ograniczyć cukier w diecie pod każdą postacią. Szczególnie niebezpieczne dla zębów są słodycze typu ciągutki, lizaki i landrynki.
  • W diecie dziecka należy zadbać o odpowiednią ilość białka i wapnia. 
  • Bezcukrowa guma do żucia to dobry pomysł dla dziecka – wspomaga produkcję śliny, która pomaga w zapobieganiu próchnicy.
  • Należy regularnie chodzić z dzieckiem do dentysty, leczyć ewentualne ubytki oraz poddawać dziecko regularnemu lakierowaniu zębów (to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia) oraz lakowaniu bruzd zębowych (pokrycie bruzd specjalną substancją w celu eliminacji  możliwości rozwoju bakterii w trudno dostępnych do oczyszczania miejscach, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy). Pierwszą wizytę u dentysty dziecko powinno odbyć przed ukończeniem drugiego roku życia, najlepiej wtedy, kiedy wyrżnęły się pierwsze zęby (a zatem jeszcze w wieku niemowlęcym).

Dlaczego unikanie próchnicy i jej leczenie jest ważne? Próchnica to stan zapalny miazgi zębowej, a każda taka sytuacja w jamie ustnej, niezależnie od tego, czy dotyczy przyzębia, czy miazgi, to otwarte drzwi dla bakterii do naszego organizmu. Bakterie mogą wędrować układem krwionośnym do różnych narządów m.in. mózgu, serca, nerek, powodując stany zapalne w tych narządach. Konsekwencją nieleczonej próchnicy jest ból i utrata zębów.

jw, zdrowie.pap.pl 

Źródło: Materiały Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B