Prawie każde dziecko w Polsce ma próchnicę?

To FAKT! W Polsce próchnica diagnozowana jest u ponad połowy dzieci w wieku 3 lat, tylko 20 proc. pięciolatków nie ma tej choroby, młodzież wkracza w dorosłość z próchnicą obejmującą średnio 8 zębów.

Fot. PAP
Fot. PAP

Próchnica to najpowszechniejsza choroba przewlekła dzieci i młodzieży. W większości przypadków można jej uniknąć lub zahamować jej rozwój. W tym celu zacząć dbać o zęby trzeba już wtedy, gdy zaczną się pojawiać, a zatem u niemowląt.

Sposoby na próchnicę u dzieci

  • Profilaktyka zaczyna się jeszcze wtedy, kiedy kobieta jest w ciąży. To prawidłowa dieta, regularne kontrole u dentysty i – w razie konieczności – leczenie stomatologiczne jeszcze w okresie ciąży.
  • Kiedy u niemowlęcia pojawią się zęby, trzeba je myć – najlepiej nasączonym czystą wodą gazikiem nałożonym na palec. Koniecznie należy to robić po karmieniu przed snem dziecka, niezależnie od tego, czy niemowlę dostaje pokarm kobiecy czy mleko zastępcze. W mleku są cukry, a te stanowią pożywkę dla próchnicowych bakterii.
  • Starsze dzieci powinny dwa razy dziennie myć zęby szczoteczką i pastą z fluorem.
  • Trzeba ograniczyć cukier w diecie pod każdą postacią. Szczególnie niebezpieczne dla zębów są słodycze typu ciągutki, lizaki i landrynki.
  • W diecie dziecka należy zadbać o odpowiednią ilość białka i wapnia. 
  • Bezcukrowa guma do żucia to dobry pomysł dla dziecka – wspomaga produkcję śliny, która pomaga w zapobieganiu próchnicy.
  • Należy regularnie chodzić z dzieckiem do dentysty, leczyć ewentualne ubytki oraz poddawać dziecko regularnemu lakierowaniu zębów (to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia) oraz lakowaniu bruzd zębowych (pokrycie bruzd specjalną substancją w celu eliminacji  możliwości rozwoju bakterii w trudno dostępnych do oczyszczania miejscach, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy). Pierwszą wizytę u dentysty dziecko powinno odbyć przed ukończeniem drugiego roku życia, najlepiej wtedy, kiedy wyrżnęły się pierwsze zęby (a zatem jeszcze w wieku niemowlęcym).

Dlaczego unikanie próchnicy i jej leczenie jest ważne? Próchnica to stan zapalny miazgi zębowej, a każda taka sytuacja w jamie ustnej, niezależnie od tego, czy dotyczy przyzębia, czy miazgi, to otwarte drzwi dla bakterii do naszego organizmu. Bakterie mogą wędrować układem krwionośnym do różnych narządów m.in. mózgu, serca, nerek, powodując stany zapalne w tych narządach. Konsekwencją nieleczonej próchnicy jest ból i utrata zębów.

jw, zdrowie.pap.pl 

Źródło: Materiały Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy