Prawie każde dziecko w Polsce ma próchnicę?

To FAKT! W Polsce próchnica diagnozowana jest u ponad połowy dzieci w wieku 3 lat, tylko 20 proc. pięciolatków nie ma tej choroby, młodzież wkracza w dorosłość z próchnicą obejmującą średnio 8 zębów.

Fot. PAP
Fot. PAP

Próchnica to najpowszechniejsza choroba przewlekła dzieci i młodzieży. W większości przypadków można jej uniknąć lub zahamować jej rozwój. W tym celu zacząć dbać o zęby trzeba już wtedy, gdy zaczną się pojawiać, a zatem u niemowląt.

Sposoby na próchnicę u dzieci

  • Profilaktyka zaczyna się jeszcze wtedy, kiedy kobieta jest w ciąży. To prawidłowa dieta, regularne kontrole u dentysty i – w razie konieczności – leczenie stomatologiczne jeszcze w okresie ciąży.
  • Kiedy u niemowlęcia pojawią się zęby, trzeba je myć – najlepiej nasączonym czystą wodą gazikiem nałożonym na palec. Koniecznie należy to robić po karmieniu przed snem dziecka, niezależnie od tego, czy niemowlę dostaje pokarm kobiecy czy mleko zastępcze. W mleku są cukry, a te stanowią pożywkę dla próchnicowych bakterii.
  • Starsze dzieci powinny dwa razy dziennie myć zęby szczoteczką i pastą z fluorem.
  • Trzeba ograniczyć cukier w diecie pod każdą postacią. Szczególnie niebezpieczne dla zębów są słodycze typu ciągutki, lizaki i landrynki.
  • W diecie dziecka należy zadbać o odpowiednią ilość białka i wapnia. 
  • Bezcukrowa guma do żucia to dobry pomysł dla dziecka – wspomaga produkcję śliny, która pomaga w zapobieganiu próchnicy.
  • Należy regularnie chodzić z dzieckiem do dentysty, leczyć ewentualne ubytki oraz poddawać dziecko regularnemu lakierowaniu zębów (to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia) oraz lakowaniu bruzd zębowych (pokrycie bruzd specjalną substancją w celu eliminacji  możliwości rozwoju bakterii w trudno dostępnych do oczyszczania miejscach, co zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy). Pierwszą wizytę u dentysty dziecko powinno odbyć przed ukończeniem drugiego roku życia, najlepiej wtedy, kiedy wyrżnęły się pierwsze zęby (a zatem jeszcze w wieku niemowlęcym).

Dlaczego unikanie próchnicy i jej leczenie jest ważne? Próchnica to stan zapalny miazgi zębowej, a każda taka sytuacja w jamie ustnej, niezależnie od tego, czy dotyczy przyzębia, czy miazgi, to otwarte drzwi dla bakterii do naszego organizmu. Bakterie mogą wędrować układem krwionośnym do różnych narządów m.in. mózgu, serca, nerek, powodując stany zapalne w tych narządach. Konsekwencją nieleczonej próchnicy jest ból i utrata zębów.

jw, zdrowie.pap.pl 

Źródło: Materiały Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

  • Piotr, AdobeStock

    Trudna droga do zabezpieczenia macierzyństwa

    Obowiązująca w Polsce Ustawa o leczeniu niepłodności z 2015 roku dopuszcza możliwość pobrania i zamrożenia komórek jajowych tylko przy odpowiednich wskazaniach medycznych. Nie ma w Polsce żadnej legalnej możliwości mrożenia oocytów, jeśli kobieta jest zdrowa, ale chce zabezpieczyć swoją płodność. O drodze do tego opowiedziała Serwisowi Zdrowie Magdalena Fidor.

  • Fot. PAP/ Książka z wierszami Juliana Tuwima wyd. przez Wydawnictwo Wilga, 2004

    Warto czytać dzieciom, nawet niemowlętom

    Kiedyś była to intuicja, ale aktualnie dysponujemy badaniami, pokazującymi korzystny wpływ głośnego czytania książek dzieciom i wpływ bogactwa słownego na rozwój ich mózgu – mówi prof.  Teresa Jackowska, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Małym dzieciom warto czytać codziennie. Korzyści jest mnóstwo, oprócz oczywistej przyjemności ze spędzania z dzieckiem czasu.

NAJNOWSZE

  • zdj. AdobeStock

    Śmiertelnie niebezpieczne trutki

    W ostatnich tygodniach miało miejsce kilka tragicznych w skutkach zatruć preparatami do zwalczania gryzoni. „To szokujące sytuacje, do których nie powinno dojść, zasady stosowania tych preparatów są jasne, wystarczy uważnie przeczytać etykietę” – uważa Paweł Kaczmarczyk, specjalista branży pestcontrol.

  • Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

  • Czy czerwone światło będzie leczyć oczy?

  • Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi w ciąży: co warto wiedzieć?

  • Fałszywie dodatnie wyniki zniechęcają do kolejnych badań

  • PAP/Klaudia Torchała

    W górach lęk może przerodzić się w panikę. To śmiertelnie niebezpieczne!

    W górach, szczególnie tych wysokich, nawet mały błąd czy drobna niedyspozycja mogą kosztować zdrowie lub życie. Dlatego nie należy lekceważyć żadnego sygnału ostrzegawczego płynącego z ciała. To może być niewielki lęk czy ból. Co zrobić jednak, gdy już dojdzie do kryzysu, np. dopadnie nas lub kogoś z naszego otoczenia panika? Przede wszystkim: nie czekać z wezwaniem pomocy – radzą eksperci medycyny i ratownictwa.

  • Wapowanie - „sport” nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy