Cztery podpowiedzi, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne

Promieniowanie ultrafioletowe zawarte w promieniowaniu słonecznym może niszczyć oczy. Dlatego okulary przeciwsłoneczne to najprostszy i dobry sposób ochrony oczu. Pod warunkiem jednak, że będą spełniały określone wymagania. Sprawdź kilka podpowiedzi, jak je dobrać.

Fot. PAP
Fot. PAP
  • Po pierwsze, powinny mieć filtr promieniowania ultrafioletowego. Uwaga! O wartości nie mniej niż UV 400!

Zwykle producenci umieszczają na okularach nalepkę informującą o tej ochronie, ale większą gwarancję daje wytłoczenie tej informacji na wewnętrznej stronie ramki.

  • Po drugie, filtr UV może nie wystarczyć, lepszą ochronę dadzą okulary nie tylko z nim, ale i z powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem polaryzacyjnym.

Okulary z soczewkami polaryzacyjnymi blokują część fali światła, redukują irytujące refleksy, zapobiegając tym samym mrużeniu oczu.

Grafika PAP/M. Samczuk

Jaskra – cichy złodziej wzroku

To podstępna choroba, a stawka za jej zlekceważenie wysoka – utrata wzroku. Można ją wcześnie wykryć i uniknąć tragicznego scenariusza. 11 marca zaczyna się akcja, dzięki której przez tydzień bezpłatnie można zbadać wzrok w 64 gabinetach w 38 polskich miastach.

- Soczewka polaryzacyjna przepuszcza światło wybiórczo eliminując refleksy i odblaski. Dzięki temu zwiększa kontrast widzenia i podkreśla kolory, ale nie przekłamuje ich. Taki filtr świetnie sprawdza się, gdy jedziemy samochodem i oślepiają nas światła samochodów z naprzeciwka lub gdy łowimy ryby i wpatrujemy się w nasłonecznioną taflę wody albo spławik – wyjaśnia dr n med. Radosław Różycki z Centrum Medycznego MML w Warszawie.

Powłoka antyrefleksyjna zaś zapobiega odbijaniu się światła od okularów, a tym samym od oka. Ponieważ przepuszcza 100 proc. światła, nie zmienia kontrastu i kolorów oglądanego obrazu. Najlepiej działa połączenie powłoki antyrefleksyjnej z filtrem polaryzacyjnym. Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie sportowcom i kierowcom.

  • Po trzecie, jeśli nosisz okulary korekcyjne, rozważ soczewki fotochromowe.

Szkła wówczas w intensywnym świetle ciemnieją, zaś przy zachmurzeniu rozjaśniają się. Można je więc używać przez cały dzień, niezależnie od pogody.

- Im droższy fotochrom, tym szybciej się rozjaśnia, co jest bardzo wygodne, ale chodzi też o to, aby rozjaśniał się jak najbardziej, by nie ograniczał widoczności. W pomieszczeniach nie powinien być w ogóle widoczny – mówi dr n med. Radosław Różycki.

  • Po czwarte, lepiej je kupować u wiarygodnego sprzedawcy.

Dlatego najlepiej wybrać się po okulary do optyka, bo wtedy mamy pewność, że będą dobrej jakości. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Kleszcze – wszystko co musisz o nich wiedzieć

W maju zaczyna się szczytowy okres aktywności kleszczy. Warto więc zweryfikować swoją wiedzę o tych groźnych pasożytach i roznoszonych przez nie chorobach.

- Ale nie dajmy się zwariować – gdybym co jakiś czas wybierał się na takie zakupy z moją pięcioosobową rodziną musiałbym tam zostawić sporą sumę. Dlatego dopuszczam kupowanie okularów nierenomowanych firm. Nie polecam jednak zakupów na ulicznych straganach. Ostatnio sprawdzałem okulary na dużych stacjach benzynowych i uważam, że można im zaufać – twierdzi okulista.

Kolor w okularach przeciwsłonecznych ma znaczenie

W okularach liczy się także barwa soczewki. Wybór zależy oczywiście od osobistych preferencji, ale warto wiedzieć, jakie znaczenie ma kolor szkieł. 

  • brązowe: najlepiej zatrzymują światło niebieskie i podnoszą kontrast koloru trawy w stosunku do nieba, nieco wyjaskrawiając kolory
  • zielonoszare: nie zmieniają kolorów otaczających przedmiotów, są one widziane w naturalny sposób, mogą być jednak trochę przygaszone
  • pomarańczowe: poprawiają kontrast widzenia w pochmurny dzień i o zmroku, najlepiej sprawdzają się w sytuacji gorszego widzenia, np. na stoku narciarskim gdy jest mgła nieco poprawiają nam warunki  widzenia.

Liczy się też stopień zabarwienia szkieł. Wystarczającą ochronę zapewniają te zabarwione w 70-75 proc., ale przy silnym nasłonecznieniu lepiej sprawdzają się zabarwienia 90 procentowe.

Niezależnie od okularów przy intensywnym słońcu warto zadbać też o nakrycie głowy - kapelusz lub czapka z daszkiem zapewni nam dodatkową ochronę.

Kilka praktycznych porad jak dbać o oczy latem:

  • Zaopatrz się w odpowiednie okulary.
  • Na dłuższy pobyt na słońcu zabieraj ze sobą nakrycie głowy: czapkę z daszkiem lub kapelusz.
  • Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, nie pływaj w nich. 
  • Nie czytaj w słabym świetle.
  • Ustaw odpowiednio monitor komputera i co godzinę rób sobie 5 minut przerwy od pracy (ale nie po to, aby przeglądać komórkę) - odpoczywa wtedy mięsień akomodacyjny oka.
  • Śpij w całkowitej ciemności.
  • Dbaj o urozmaiconą dietę, jeśli trzeba, nawilżaj oczy.
  • Regularnie odwiedzaj okulistę.

Monika Wysocka, Zdrowie.pap.pl

Źródło: Materiały z konferencji „Wakacje z rodziną – jak zdrowo przeżyć urlop” zorganizowanej 14.06.2019 przez Centrum Medyczne MML.

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy