Alergia na mleko może doprowadzić do astmy?
To FAKT! Eksperci ostrzegają, że alergia na białko mleka krowiego to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Nieleczona może bowiem utorować drogę do wielu innych chorób, w tym m.in. do astmy oskrzelowej.
Jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych jest białko mleka krowiego, na które uczulonych jest około 3 proc. noworodków i niemowląt. Eksperci ostrzegają, że jeśli alergia na mleko u małych dzieci nie jest odpowiednio wcześnie i właściwie leczona, to w późniejszym wieku może utorować drogę wielu innym chorobom alergicznym, takim jak:
- atopowe zapalenie skóry,
- astma oskrzelowa,
- alergiczny nieżyt nosa.
Dotyczy to szczególnie tzw. alergii IgE-zależnej, polegającej na wytwarzaniu przez układ odpornościowy przeciwciał IgE specyficznych dla białek mleka krowiego (m.in. kazeiny).
Kluczową sprawą jest zatem jak najwcześniejsze wykrycie objawów alergii na białko mleka. Należą do nich m.in.:
- egzema i wysypki skórne,
- biegunka,
- wymioty,
- zaparcia,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- a także dolegliwości oddechowe (sapanie, kaszel, kichanie, świszczący oddech, katar i obrzęk nosa).
„Zdarza się, że dzieci dotknięte tego typu alergią cały dzień się drapią, źle śpią i stają się nerwowe” – podpowiada prof. Piotr Albrecht, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ale uwaga! Niektóre uczulone na mleko maluchy nie wykazują żadnych poważniejszych dolegliwości, a jedynie odmawiają przyjmowania pokarmów. Rozpoznanie alergii na mleko u dziecka może więc być naprawdę trudne.
W razie wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Vik, zdrowie.pap.pl
Źródło:
Debata ekspercka pt. „Alergia na mleko - przejściowy problem okresu niemowlęcego czy zapowiedź kolejnych chorób”, zorganizowana przez redakcję Polityki Zdrowotnej w lipcu 2019 r. w Warszawie.