Jak pielęgnować skórę trądzikową? Ważne etapy pielęgnacji, których nie możesz pominąć
Skóra trądzikowa wymaga szczególnej troski. Trądzik jest częstą przewlekłą chorobą skóry i każdy pacjent powinien uzyskać od lekarza informacje, w jaki sposób powinien pielęgnować swoją skórę, bo nieprawidłowa pielęgnacja może nasilić objawy. Właściwa rutyna jest podstawą walki z trądzikiem. Poznaj najważniejsze ogólne etapy pielęgnacji, które pomogą ci skutecznie zadbać o skórę skłonną do trądziku.
Oczyszczanie cery trądzikowej to początek skutecznej pielęgnacji: można pozbyć się nadmiaru sebum i zapobiec powstawaniu zaskórników. Warto jednak pamiętać, że skóra z trądzikiem wymaga specjalnego traktowania i delikatności. Rano i wieczorem zadbaj o dokładne mycie twarzy. Jeśli możesz, to oczyść twarz również w ciągu dnia.
Rano stawiaj na delikatne preparaty do cery trądzikowej. Unikaj produktów o silnym działaniu odtłuszczającym, bo mogą przesuszać skórę i nasilić trądzik. Zwróć uwagę na zawartość alkoholu w kosmetykach, aby uniknąć podrażnień i przesuszenia skóry. Możesz wybierać spośród: żeli, pianek, emulsji lub płynów micelarnych - takie kosmetyki nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale także normalizują wydzielanie łoju.
Jeśli chodzi o wieczorne oczyszczanie, to warto sięgnąć po metodę dwuetapowego mycia. Rozpocznij od zastosowania olejku lub płynu micelarnego, aby usunąć substancje rozpuszczalne w tłuszczach, a następnie umyj twarz delikatnym żelem myjącym. Takie postępowanie pozwoli dokładnie zmyć makijaż i inne zanieczyszczenia.
Dowiedz się, jak rozpoznać rodzaj trądziku? Różowaty, hormonalny, młodzieńczy, pospolity? (https://tolpa.pl/blog/tradzik-rozowaty-hormonalny-mlodzienczy-pospolity-rodzaje-tradziku)
Pielęgnacja skóry trądzikowej to też złuszczanie
Regularne złuszczanie jest niezwykle ważne, bo pomaga zapobiegać powstawaniu czopów rogowych w ujściach gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Czopy blokują wydzielanie sebum i stwarzają idealne warunki do powstawania zaskórników i zapalnych wykwitów. Dlatego wybór odpowiedniego peelingu jest tak ważny, przy czym trzeba, oczywiście, brać pod uwagę rodzaj trądziku i reaktywność skóry. Złuszczanie należy wykonywać co najmniej raz w tygodniu lub zgodnie z zaleceniami dermatologa.
Jeśli twoja cera jest delikatna, warto skorzystać z łagodnych peelingów enzymatycznych. Takie preparaty odblokowują ujścia gruczołów łojowych, oczyszczają skórę z resztek zanieczyszczeń oraz delikatnie usuwają martwy naskórek, bez ryzyka podrażnień czy zaognienia zmian skórnych. Pamiętaj jednak, że peelingi enzymatyczne nie powinny być stosowane na otwartych ranach czy wyraźnie zaognionych stanach zapalnych.
Przy zmianach zapalnych lub ropnych należy unikać też peelingów mechanicznych. Takie kosmetyki mogłyby powiększyć te zmiany i wywołać dodatkowe podrażnienia. Jednak, jeśli nie masz zmian ropnych, a twoim głównym problemem są zaskórniki, możesz sięgnąć po peeling mechaniczny. Ta metoda złuszczania skóry również pomaga oczyścić pory i usunąć martwy naskórek, ale wymagana jest ostrożność, aby nie powodować dodatkowych podrażnień.
Czas na tonizowanie
Nie warto pomijać tego etapu. Tonizowanie jest ważne przed nałożeniem kremu, bo przywraca skórze naturalne pH i zmniejsza nadmierną produkcję sebum. Tonik lub hydrolat świetnie się tu sprawdzą. Wystrzegaj się jedynie produktów tonizujących zawierających alkohol, bo mogą przesuszać skórę i nasilać produkcję sebum.
Jeśli masz wrażliwą skórę trądzikową, to doskonałym wyborem będzie hydrolat z oczaru wirginijskiego. Jest to produkt naturalny, działa antybakteryjnie, normalizuje pracę gruczołów łojowych, łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie zmian skórnych.
Dla skóry grubszej i mniej reaktywnej warto wybrać tonik zawierający alfa-hydroksykwasy (AHA), takie jak kwas glikolowy. Ten składnik pomaga złuszczać martwy naskórek, oczyszczać pory i wygładzać skórę, poprawiając jej teksturę.
Nawilżanie, czyli odpowiedni krem do cery trądzikowej
Pielęgnacja cery trądzikowej to również nawilżanie. Wiele osób o tym zapomina, myląc tłustą warstwę na skórze z nawodnieniem. A to spory błąd! Odpowiednio nawilżona skóra przestaje nadmiernie produkować sebum, co przyczynia się do łagodzenia objawów trądziku.
Wybieraj produkty lekkie, matujące i pozbawione komedogennych składników, takich jak: woski, wazelina, parafina czy lanolina. Kremy do cery trądzikowej nie powinny zawierać: emulgatorów, substancji drażniących ani zapachowych.
Rano warto sięgać po kremy na dzień, które mają właściwości matujące i lekką konsystencję. Mają wyciszyć nadprodukcję sebum, jednocześnie dostarczyć skórze odpowiednich składników odżywczych. Właściwości matujące pomogą zminimalizować efekt nadmiernego błyszczenia się skóry.
Pielęgnacji wieczornej też trzeba poświęcić więcej uwagi. Warto wtedy sięgnąć po kremy o gęstszej konsystencji, które dłużej pozostaną na skórze. To one zapewniają intensywne nawilżenie w trakcie nocnego wypoczynku. Jest to niezwykle ważne, bo pozwala przywrócić naturalną barierę hydrolipidową, która może zostać naruszona podczas wcześniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Szukasz lekkiego kremu na noc? Wypróbuj krem korygujący niedoskonałości tołpa .® dermo face sebio+ (https://tolpa.pl/sebio-korygujacy-niedoskonalosci-cica-krem-40-ml-tse130)
Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej
Promieniowanie UV może nasilać problemy skórne przy trądziku pospolitym i różowatym. Światło słoneczne powoduje wzmożone tworzenie się wolnych rodników, które podtrzymują reakcje zapalne skóry. Ponadto ekspozycja na promieniowanie UV może uwidaczniać i pogłębiać przebarwienia po zmianach zapalnych. Dlatego właściwa fotoprotekcja powinna stanowić fundament pielęgnacji cery trądzikowej.
Warto postawić na preparaty o lekkiej konsystencji, które nie obciążają skóry i nie pozostawiają tłustego filmu. Dla cery trądzikowej nienadmiernie wrażliwej dobre będą matujące preparaty zawierające filtry chemiczne.
Jeśli nie stosujesz filtrów chemicznych, możesz wypróbować też produkty kosmetyczne z filtrami mineralnymi, np. z tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu. Te substancje działają jak fizyczne bariery, odbijają promieniowanie UV od powierzchni skóry.
Jaki makijaż dla cery trądzikowej?
Dobrze dobrany makijaż nie tylko pomaga ukryć zmiany na skórze, ale też pozytywnie wpływa na stan cery. Jak zrobić taki make-up? Przede wszystkim unikaj ciężkich, mocno kryjących fluidów i pudrów, bo mogą obciążać skórę i pogarszać problem trądziku. Zamiast tego sięgnij po produkty nie tylko upiększające, ale także wspomagające regenerację skóry, czyli kosmetyki mineralne. Mają one w składzie tylko czyste pigmenty i naturalne drobinki minerałów np. tlenek żelaza, cynku czy tytanu, krzem oraz mikę. Takie podkłady, korektory i pudry nie zatykają ujść gruczołów łojowych i pozwalają skórze oddychać. Kosmetyki mineralne są lekkie i nie powodują efektu maski. Niektóre minerały mają właściwości przeciwzapalne, co może przyspieszać gojenie stanów zapalnych i złagodzić objawy trądziku. Pamiętaj zawsze o starannym zmyciu makijażu wieczorem albo nawet tuż po przyjściu do domu.
Przeczytaj, skąd biorą się wągry na nosie i jak się ich pozbyć? (https://tolpa.pl/blog/wagry-na-nosie-jak-powstaja-jak-sie-ich-pozbyc-i-jak-zapobiegac)
Jak dbać o cerę trądzikową - czego unikać, a co robić?
Prawidłowa pielęgnacja to podstawa, ale nie tylko ona wpływa na stan skóry. Warto pamiętać o kilku dodatkowych zasadach utrzymania cery w dobrym stanie.
• Nie wyciskaj ani nie rozdrapuj zmian na skórze. To tylko pogorszy jej stan. Jeśli już wycisnąłeś wykwit, to od razu zdezynfekuj to miejsce.
• Do osuszania twarzy używaj tylko jednorazowych ręczników lub chusteczek. W ten sposób ograniczysz ryzyko przeniesienia bakterii z używanego już ręcznika na twarz.
• Zmieniaj często poszewkę na poduszkę. Twarz będzie miała kontakt z czystym materiałem podczas długich godzin snu.
• Staraj się nie dotykać twarzy w ciągu dnia, to może prowadzić do pogorszenia stanu cery.
• Ogranicz spożycie cukru, soli oraz wysoko przetworzonych produktów.
Pamiętaj, że indywidualnych wskazówek co do pielęgnacji powinien udzielić lekarz.
Więcej na https://tolpa.pl/
Źródło:
Torf Corporation