Drogie papierosy odstraszają od palenia?

TO FAKT! Rzucenie nałogu przez palacza staje się bardziej prawdopodobne, gdy cena papierosów rośnie – potwierdzają badania, których wyniki publikuje „Epidemiology”.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki
Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Jak wykazali amerykańscy naukowcy z Drexel University, gdy cena paczki papierosów rośnie o dolara, szanse na rzucenie palenia zwiększają się o 20 proc.

Badania, przeprowadzone na starszej grupie wiekowej palaczy (od 44 do 84 lat) sugerują, że w ich przypadku zakaz wprowadzony w barach i restauracjach nie miał wpływu na rzucanie palenia.

Naukowcy powiązali skorygowane o inflację ceny wyrobów tytoniowych z 632 palaczami w sześciu miastach USA. Dane pochodziły z przeprowadzonego w latach 2001-2012 badania dotyczącego miażdżycy (Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis.)

Ponieważ badania wskazują, że młodzi ludzie mogą być bardziej wrażliwi na ceny niż starsi, naukowcy przewidują, że tendencja ta będzie "podobna lub prawdopodobnie silniejsza w młodszej populacji".

Poprzednie badania wykazały, że 10-procentowa podwyżka cen papierosów daje około 4 proc. spadek palenia.

Apio

Źródło: Mayne et. al., “Longitudinal Associations of Local Cigarette Prices and Smoking Bans with Smoking Behavior in the Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis (MESA)”, Epidemiology 2017

 

 

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock

    Alkohol wcale nie rozgrzewa na chłodzie

    Dzisiejszej nocy wiele osób sięgnie nie tylko po przysłowiową lampkę szampana. I choć siarczystych mrozów raczej nie należy się spodziewać, to silnego chłodu już tak. A połączenie alkoholu i zimna bywa zdradliwe.

  • Adobe

    Postanowienie noworoczne: z przyjemnością o siebie zadbam

    Będę się więcej ruszać, lepiej odżywiać, mniej denerwować, porzucę nałogi – to najczęstsze postanowienia noworoczne Polaków. Co zrobić, żeby tym razem udało się nam wytrwać w postanowieniu? Trzeba zadbać, by ich realizacja dawała nam satysfakcję, sprawiała przyjemność.

  • PAP

    Nikotyna zabiera wolność

    Zdrowie publiczne to nie tylko zapobieganie chorobom zakaźnym, to również inne zagrożenia związane np. z nałogami. Młodzieży nie przekonana fakt, że palenie to krótsze życie, ryzyko chorób, ale argument, że nikotyna zabiera im wolność – zaznacza dr hab. n.med. Łukasz Balwicki, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

  • Adobe Stock

    Jak mówić o uzależnieniach?

    Słowa mogą ranić, ale też wspierać. Dlatego ważne jest, jakich zwrotów używamy, szczególnie gdy dotykamy wrażliwych obszarów. Uzależnienia do takich należą. Język ma tutaj znaczenie – przekonuje dr hab. n. med. i n. o zdr. Justyna Klingemann z Zakładu Socjologii, Zdrowia i Badań nad Uzależnieniami Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Pompy insulinowe również dla pacjentów po 26. roku życia

    Refundacją pomp insulinowych powinni być objęci pacjenci z cukrzycą typu 1 również po ukończeniu 26 lat. Zbiegamy o takie rozwiązanie w Ministerstwie Zdrowia. Dlaczego? Bo nowoczesne technologie pozwalają na lepszą kontrolę glikemii i minimalizują ryzyko powikłań – zaznacza prof. Małgorzata Myśliwiec, specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Alkohol wcale nie rozgrzewa na chłodzie

  • Krioterapia – zimno ratujące życie 

  • Geofagia, czyli jedzenie ziemi

  • Pacjent z wrodzoną wadą serca musi mieć zdrowe zęby

  • AdobeStock

    Chatbot-psychoterapeuta? Lepiej zachować ostrożność

    Eksperci analizują coraz intensywniej rozwijane programy, które dzięki sztucznej inteligencji (AI) mają pomagać osobom doświadczających kryzysu psychicznego, a nawet – jak sugeruje niekiedy marketing – potencjalnie zastąpić terapeutę. Wniosek? Przy ich stosowaniu trzeba bardzo uważać.

  • Postanowienie noworoczne: z przyjemnością o siebie zadbam

  • Nadmiar herbat ziołowych nie sprzyja zdrowiu