Materiał promocyjny

„DOZkonała LEKCJA ZDROWIA”

Ruszyła kampania edukacyjno-społeczna pt. „DOZkonała LEKCJA ZDROWIA” zorganizowana przez DOZ.pl, która ma na celu zwiększenie świadomości Polaków na temat odpowiedzialnego stosowania leków i suplementów.

DOZ.pl
DOZ.pl

Celem kampanii jest popularyzowanie wiedzy o tym, jak ważne jest korzystanie z fachowej pomocy na każdym etapie terapii oraz jakie korzyści płyną z odpowiedzialnego, świadomego stosowania leków. To współdziałanie lekarza, farmaceuty i pacjenta może realnie poprawić jakość życia i skuteczność leczenia każdego z nas.

W ramach „DOZkonałej LEKCJI ZDROWIA”, portal DOZ.pl uruchomił nieodpłatne konsultacje z farmaceutami na dedykowanej infolinii pod numerem 800 110 110 - od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7:00 - 22:00.

Jak podkreśliła Marta Markiewicz-Melon, prezes Fundacji Rzecznicy Zdrowia, ta inicjatywa ma szansę, aby całkowicie odmienić oblicze polskiej farmacji oraz scenę ochrony zdrowia w naszym kraju. „W erze informacji, które bombardują nas każdego dnia - często niezweryfikowanych i pełnych fake newsów medycznych - farmaceuci stają się najbardziej dostępnymi i wiarygodnymi osobami w systemie. To oni powinni pełnić rolę solidnej bazy wiedzy dla całego społeczeństwa”- zaznaczyła Marta Markiewicz.

Dlaczego adherencja jest tak ważna?

Adherencja, jako przestrzeganie zaleceń lekarza i farmaceuty to warunek skuteczności terapii. Niestety, rzeczywistość często wygląda inaczej. Wielu pacjentów nieświadomie naraża się na ryzyko, niewłaściwie przyjmując leki, łącząc je bez konsultacji z fachowcem czy zapominając o dawkach i porach podania.

Statystyki mówią same za siebie - aż 30% pacjentów nie stosuje się do zaleceń, co skutkuje brakiem oczekiwanych efektów i poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Jak podkreśla mgr farm. Bożena Szymańska - ekspert w kampanii DOZkonała LEKCJA ZDROWIA: „Ta kampania opiera się na rzetelnych badaniach. Wiemy, że nieprzestrzeganie zaleceń, obniża skuteczność terapii. Co więcej, niewłaściwe stosowanie leków może prowadzić do powikłań, a nawet zagrozić życiu pacjenta. Dodatkowo, generuje ogromne koszty dla systemu ochrony zdrowia w postaci leczenia powikłań, dodatkowych hospitalizacji”.

Czym wyróżnia się „DOZkonała Lekcja Zdrowia”?

W ramach kampanii, DOZ.pl uruchomił specjalną infolinię, na której farmaceuci będą dyżurować, służąc fachową pomocą i wyjaśniając wszelkie wątpliwości pacjentów - nawet te najprostsze.

Równocześnie na stronie DOZ.pl dostępne będą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z przyjmowaniem leków, dawkowaniem i bezpieczeństwem.

Ponadto, przygotowano nowoczesne materiały edukacyjne, które krok po kroku wyjaśniają, jak prawidłowo odczytywać ulotki, na co zwracać uwagę, i dlaczego tak istotne jest przestrzeganie schematów dawkowania. W celu zwiększenia przystępności i skuteczności przekazu kampanii, do współtworzenia projektu zaangażował się znany i ceniony rysownik Henryk Sawka. Jego humorystyczne ilustracje trafnie obrazują najważniejsze problemy związane z właściwym stosowaniem leków, jednocześnie przyciągając uwagę odbiorców.

Edukacja i zaufanie - fundament skutecznej terapii

„Mam możliwość spojrzenia na tę kwestię z dwóch stron” - mówi prof. Maciej Rabijewski. „Od 30 lat prowadzę praktykę lekarską, a moja żona to farmaceutka. Lekarz w przychodni przepisuje lek, i nie ma czasu porozmawiać z pacjentem, nie ma czasu wyjaśnić czy przyjmować leki rano czy wieczorem, z czym wolno łączyć, a z czym nie. Nie ma czasu” - zaznacza prof. Rabijewski.

„Dlatego tak ważna jest rola farmaceuty. To farmaceuta w aptece tłumaczy pacjentowi, na co choruje, dlaczego dostał takie a nie inne leki i jak je stosować. Rola farmaceuty i lekarza jest komplementarna - oboje stanowią zespół dbający o zdrowie pacjenta” - dodaje.

Dlaczego nie można lekceważyć adherencji?

Zignorowanie zasad przyjmowania leków to nie tylko ryzyko nieskutecznej terapii, ale i poważnych powikłań - czasami wymuszających hospitalizację. Szacuje się, że brak przestrzegania zaleceń może obniżyć skuteczność leczenia nawet o 50%.

„Współpraca lekarza i farmaceuty to nie tylko schemat, lecz konieczność. To od naszej wspólnej pracy zależy, czy pacjent wróci do zdrowia” - podkreśla prof. Maciej Rabijewski, lekarz z 30-letnim doświadczeniem, prywatnie mąż farmaceutki prowadzącej aptekę.

Prof. Rabijewski dodaje: „Od lat prowadzę praktykę lekarską, a moja żona, farmaceutka, pracuje w aptece. Często lekarz nie ma czasu, by szczegółowo wyjaśnić pacjentowi, kiedy i jak przyjmować leki. Właśnie dlatego tak istotną rolę odgrywa farmaceuta - to on informuje pacjenta, na co choruje, dlaczego dostał takie a nie inne leki i jak je prawidłowo stosować”.

Interakcje leków i suplementów

Dr farm. Adrian Bryła podkreśla, że przeciętny pacjent przyjmuje około 4 leków i 3,5 suplementu diety. To mieszanka, która może prowadzić do niepożądanych interakcji - działań polekowych, które w najlepszym wypadku nie przyniosą oczekiwanych efektów, a w gorszym mogą poważnie zagrozić zdrowiu.

„Samoleczenie i niewłaściwe przyjmowanie leków to najczęstsze przyczyny powikłań i hospitalizacji” - przestrzega dr farm. Adrian Bryła - a znaczenie ma wszystko: pora dnia, przyjmowania leku, systematyczność, a nawet czym popijamy lek.

„Podsumowując, kluczem do sukcesu jest edukacja pacjenta, zaufanie do fachowej wiedzy i pełne zrozumienie schematów leczenia. Wszystko to w dużej mierze zależy od współpracy pacjenta, lekarza i farmaceuty - zamiast jedynie walczyć z objawami, należy działać kompleksowo, znając i stosując się do zaleceń, bo od tego zależy nasze szybkie powrócenie do zdrowia i jakość życia” - mówi mgr farm. Bożena Szymańska.

DOZkonałej LEKCJI ZDROWIA: https://www.doz.pl/lp/lekcja-zdrowia

Źródła

Media dla Zdrowia

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Rodzina w podróży

    Materiał promocyjny

    O szczepionkowym wirusie polio, który w ściekach nabiera zjadliwości, bagatelizowanych meningokokach i o zapomnianej wściekliźnie. Ale przede wszystkim o tym, jak bezpiecznie wyjechać na egzotyczne wakacje rozmawiamy z dr Joanną Stryczyńską-Kazubską, lekarzem pediatrą ze Steps Clinic Poznań.

  • iStock

    Tak klimat uderza w nasze zdrowie

    Materiał promocyjny

    Zmiana klimatu oznacza realne zagrożenia dla zdrowia Polek i Polaków. Rosnąca liczba i długość fal upałów, ekstremalne zjawiska pogodowe i coraz częstsze przypadki chorób wektorowych to tylko wierzchołek góry lodowej. Ale dobra wiadomość jest taka, że wiemy, jak się na to przygotować.

  • fot. kadr z filmu

    Szczepienia ochronne kluczowe dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju

    Materiał promocyjny

    Sytuacja epidemiologiczna w kraju zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to biologiczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne.

  • AdobeStock

    Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

    Wakacje to okres, w którym znacząco rośnie liczba problemów urologicznych: odwodnienie, nadmierne pocenie się i zmiany nawyków higienicznych tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii w układzie moczowym. I choć fizjologicznie kobiety częściej narażone są na zakażenia, latem problem ten często dotyczy także mężczyzn.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Mięśnie dna miednicy – nieodkryta część ciała

    Mięśnie dna miednicy wymagają ćwiczeń. Świadomość tego miejsca w ciele okazuje się nieoceniona, gdy mierzymy się z chorobami ginekologicznymi. Kiedy i jak ćwiczyć dno miednicy – wyjaśnia mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

  • Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

  • AdobeStock

    Szkodliwy pocałunek? Czasem lepiej go unikać.

    Podczas pocałunku partnerzy wymieniają się mniej więcej 80 milionami bakterii – policzyli to holenderscy naukowcy z muzeum mikroorganizmów Micropia w Amsterdamie i Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO). Taki kontakt z innym, zdrowym mikrobiomem buduje naszą odporność. Niestety, czasami „w pakiecie” dostajemy chorobotwórcze drobnoustroje.

  • Klimatyzacja w aucie? Tak, ale rozsądnie.

  • Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca

Serwisy ogólnodostępne PAP