Patronat Serwisu Zdrowie

Zaburzenia głosu to powszechna dolegliwość. Jak o niego dbać?

Głos jest kluczowym elementem komunikacji międzyludzkiej. Dla niektórych to narzędzie pracy, o które trzeba szczególnie dbać. Wszyscy bez wyjątku powinni przestrzegać kilku uniwersalnych zasad, bo zaburzenia głosu są problemem powszechnym. Co konkretnie możemy zrobić, wyjaśniała dr Dorota Kapustka, specjalistka foniatrii i audiologii z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu podczas wystąpienia poświęconemu higienie głosu.

Adobe Stock
Adobe Stock

Ekspertka zaznaczyła, że głos jest istotnym narzędziem w budowaniu relacji społecznych, ale także wyrażania emocji i osobowości. 

„Można powiedzieć, że głos jest naszą wizytówką” – podsumowała. Lekarka przytoczyła statystyki: 29 proc. osób doświadczyło zaburzeń głosu, a 7 proc. ma z nim permanentny problem. Dodatkowo – jak zaznaczyła – spośród około 16 mln osób zatrudnionych w Polsce, co piąta jest „narażona na ponadprzeciętny wysiłek głosowy”. To nie tylko aktorzy, piosenkarze czy nauczyciele.

Uniwersalne zasady dbania o głos

Przede wszystkim dbanie o głos polega na mniej wysiłkowym używaniu go. Co to oznacza? Mówienie zbyt głośno, krzyk nadwyręża struny głosowe, ale też mówienie szeptem powoduje napięcia w krtani.

„Warto znaleźć swój naturalny poziom głosu, nie mówić zbyt głośno, ale też unikać zbytniego wyciszania siebie i pozwolić swojemu głosowi dźwięcznie wybrzmieć” – wyjaśnia lekarka.

Nie powinno się też mówić zbyt wysoko lub nisko. 

„Warto jest znaleźć swoją naturalną wysokość głosu, która jest charakterystyczna dla budowy naszej krtani, ale też dla naszego wieku i z wiekiem również ulega zmianie” – dodaje.

Nie bez znaczenia jest również sama długość wypowiedzi. Warto używać krótszych fraz i stosować częściej przerwy na oddech.

Adobe Stock

Głos: złe nawyki przy jego emisji prowadzą do kłopotów

Stres, siedzący tryb życia, przekrzykiwanie hałasu, mówienie zbyt wysokim głosem mogą mieć wpływ na to, jak mówimy. A jeśli emisja głosu jest zaburzona, w skrajnych przypadkach może nawet dojść do powstania w aparacie mowy guzków, polipów czy zmian naczyniowych.

„Oddech jest pewnego rodzaju paliwem dla naszego głosu i dlatego wydajny, stabilny strumień wydychanego powietrza jest bardzo ważny dla prawidłowej pracy naszej krtani” – zaznacza foniatrka. Warto nie mówić na jednym oddechu do końca frazy, bo wtedy dochodzi do napięcia w mięśniach wydechowych i krtani. Nie zaszkodzi mówić nieco wolniej i rozgrzewać głos przed dłuższym wystąpieniem. Dla osób, dla których jest profesjonalnym narzędziem pracy pomocna może być nauka emisji głosu. 

Jeśli rozmawiamy gdzieś, gdzie jest głośno, dochodzi do efektu Lombarda, czyli – jak tłumaczy lekarka – nieświadomie podnosimy głos. Dlatego w czasie wystąpień publicznych warto korzystać z mikrofonu. Ponadto w czasie infekcji nie nadużywajmy głosu, bo dochodzi do obrzęku błony śluzowej, co prowadzi do zaburzenia kontroli głosu – gorzej słyszymy to, co mówimy.

„Dlatego bardzo często w czasie infekcji pojawia się o wiele bardziej wysiłkowy typ mówienia. Poza tym błona śluzowa krtani w czasie infekcji jest o wiele bardziej narażona na urazy” – konkluduje lekarka.

Głos potrzebuje też wytchnienia. Gdy jest zmęczony, matowieje i dopada chrypka, to czas na regenerację. Warto też nawilżać gardło i krtań np. zażywając nawilżające tabletki do ssania czy aerozole. 

„Wibracja fałdów głosowych jest o wiele łatwiejsza, gdy tkanki krtani są dobrze nawodnione. Zatem warto pamiętać o odpowiedniej podaży płynów, minimum jest to 2 litry dziennie, ale też unikać czynników, które wpływają na wysuszenie naszej śluzówki, takie jak na przykład spożywanie mocnej kawy, herbaty, która wbrew pozorom nie nawadnia nas, ale ma działanie odwadniające, ale także unikanie suchych, zapalonych pomieszczeń, czy – w sezonie grzewczym – stosowanie nawilżaczy powietrza” – wylicza specjalistka.

Fot. AdobeStock

Czerwone gardło - co oznacza?

Zaczerwienione gardło zwykle jest objawem infekcji, która może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Podjęcie szybkich i zdecydowanych działań potrafi jednak skutecznie stłumić przeziębienie w zarodku. Jak radzić sobie w przypadku pojawienia się zaczerwienienia na gardle i które metody będą skuteczne?

Aktywność fizyczna wpływa na poprawę wydolności oddechowej, odporności i mięśni. Odpowiednia ilość snu, odstawienie używek, unikanie infekcji, zdrowa dieta, a także ograniczenie stresu również oddziałują pozytywnie na głos.

„W czasie stresu dochodzi do nadmiernego napięcia mięśni krtani, ale też do znacznego wysuszenia błon śluzowych (…). Z uwagi na bliskość układu pokarmowego i narządu głosu, wszelkie błędy dietetyczne będą działały niekorzystnie na nasz głos” – dodaje foniatrka.

Lekarka radzi, by skonsultować ze specjalistą pewne dolegliwości – chrypkę, która utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, uczucie męczliwości głosu czy nienaturalną zmianę barwy głosu.

„Ta wczesna kontrola jest szczególnie ważna w kontekście wykrywania nowotworów. Natomiast także w przypadku łagodnych zmian czy czynnościowych zaburzeń szybka interwencja, szybko wdrożona terapia zwiększa szanse na dobry efekt” – podsumowuje.

________________________________________________________________________________

7. Kongres „Zdrowie Polaków” to jedno z największych w Polsce interdyscyplinarnych spotkań, odnoszących się do najważniejszych problemów ochrony zdrowia, osiągnięć medycyny i nauki polskiej. Odbywa się w dniach 24-26 listopada. Patronem medialnym jest m.in. Serwis Zdrowie. Program kongresu dostępny jest tutaj.
 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ WIĘCEJ

  • AdobeStock

    Kremy z SPF-em to nie jedyna ochrona przed czerniakiem

    Zdaniem dermatologów skuteczna ochrona skóry nie powinna ograniczać się wyłącznie do okazjonalnego stosowania kremu z filtrem - świadoma fotoprotekcja wymaga łączenia kilku różnych metod ochrony przed promieniowaniem UV.

  • AdobeStock

    Po powrocie z urlopu spuść wodę z kranu

    Po dłuższej nieobecności, gdy woda w domowej instalacji stała bez ruchu, może dojść do jej wtórnego skażenia. Dlatego zanim skorzystamy z prysznica czy, tym bardziej – z wody do picia, trzeba ją spuścić. To ważne, bo stojąca woda może sprzyjać rozwojowi Legionelli i innych bakterii, a nawet zakażeniu ołowiem.

  • PAP/Jacek Turczyk

    Badanie: siedzimy nie tylko w pracy, stąd często bóle szyjne i lędźwiowe kręgosłupa

    Prowadzimy siedzący tryb życia, co nie poprawia naszej kondycji. Najczęściej skarżymy się na dolegliwości kręgosłupa, w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Jeśli podejmujemy aktywność fizyczną, to zazwyczaj jest to spacer, rower i bieganie – wynika z raportu „Polacy wobec planowych operacji ortopedycznych” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.

  • Adobe Stock

    Cyklosporoza, czyli „wybuchowa biegunka"

    Gwałtowna wodnista biegunka, bóle brzucha, osłabienie i utrata masy ciała – tak może objawiać się cyklosporoza, choroba pasożytnicza wywoływana przez Cyclospora cayetanensis. Jeszcze niedawno kojarzono ją głównie z podróżami do tropików. Dziś wiadomo, że zakażenia mogą pojawiać się również w krajach rozwiniętych, a źródłem problemu bywają świeże warzywa, owoce i zioła.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Kremy z SPF-em to nie jedyna ochrona przed czerniakiem

    Zdaniem dermatologów skuteczna ochrona skóry nie powinna ograniczać się wyłącznie do okazjonalnego stosowania kremu z filtrem - świadoma fotoprotekcja wymaga łączenia kilku różnych metod ochrony przed promieniowaniem UV.

  • Po powrocie z urlopu spuść wodę z kranu

  • Eplety - przyszłość transplantologii

  • Badanie: siedzimy nie tylko w pracy, stąd często bóle szyjne i lędźwiowe kręgosłupa

  • Cyklosporoza, czyli „wybuchowa biegunka"

  • Sprasowane kostki haszyszu z przemytu skonfiskowanego w gdańskim porcie 2023 r. PAP/Adam Warżawa

    Raport: w Europie pojawiają się nowe narkotyki o większej sile działania

    W Europie dostępność większości powszechnie używanych narkotyków jest wysoka. Pojawiają się jednak nowe substancje o dużej sile działania, które mogą powodować poważniejsze szkody zdrowotne. Wiedza na ich temat u osób je zażywających, jak i naukowców jest ograniczona. Szczególnie ryzykowne jest to w przypadku politoksykomanii – wynika z raportu Agencji Unii Europejskiej ds. Narkotyków (EUDA).

  • Uwaga – długie siedzenie sprzyja nowotworom

  • (Neuro)radiologia płodowa – zaawansowana metoda diagnostyczna

Serwisy ogólnodostępne PAP