Przyczyny męskiej niepłodności

Bezpłodność dotyczy ok. 15 proc. par. O kłopotach z poczęciem dziecka można mówić wtedy, kiedy para uprawia seks bez zabezpieczenia przez rok i kobieta nie zachodzi w ciążę. Mniej więcej w połowie przypadków problemem jest męska niepłodność.

Infografika/PAP
Infografika/PAP

Bardzo często nie towarzyszą jej żadne dające się zauważyć objawy. Jej przyczyną może być m.in. wrodzona choroba, zaburzenia hormonalne, rozszerzone żyły w okolicach jąder lub czynniki blokujące dostawanie się plemników do nasienia.

Jeśli mężczyzna nie może spłodzić potomka, powinien zgłosić się do lekarza. Warto też zwrócić uwagę na następujące objawy:

  • Problemy ze sprawnością seksualną: erekcją lub wytryskiem, niski popęd seksualny lub inne zaburzenia życia seksualnego;
  • Ból, dyskomfort w okolicach jąder, wyczuwalne guzki lub okolica jąder jest obrzmiała;
  • Już wcześniej były kłopoty zdrowotne z jądrami, prostatą lub sprawnością seksualną;
  • Przeszedł operację pachwiny, jader, penisa lub moszny.

Męska niepłodność stanowi złożony problem. Warunkiem płodności męskiej jest spełnienie kilku warunków:

  • Produkcja zdrowych plemników: mogą one powstać jedynie w prawidłowo wykształconych organach, przynajmniej jedno jadro musi funkcjonować bez zarzutu.
  • Plemniki powinny bez problemów dostawać się do nasienia. Produkowane w jądrach plemniki za pomocą specjalnych kanalików są wstrzeliwane do płynnej męskiej wydzieliny. Czasami ten proces bywa zaburzony.
  • W nasieniu powinna znajdować się odpowiednia liczba plemników. Ich jest ich mniej – szanse na zapłodnienie spadają. Powinno być ich ok. 15 milionów w jednym mililitrze ejakulatu lub co najmniej 39 milionów w całości.
  • Plemniki nie mogą być zdeformowane i musza posiadać zdolność do poruszania się. W innym wypadku nie dotrą do jajeczka kobiety i nie będą potrafiły się z nim połączyć. 

13 przyczyn męskiej niepłodności

Mężczyzna może nie być w stanie zapłodnić kobiety w efekcie choroby, przyjmowanych leków, przebytych chorób i zabiegów. Na spadek niepłodności wpływają też otyłość, brak ruchu i palenie tytoniu.

ap

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • Kongres Zdrowie Polaków

    6. edycja Kongresu „Zdrowie Polaków” już w najbliższy poniedziałek

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Tegoroczna edycja Kongresu „Zdrowie Polaków odbędzie się pod hasłem „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”. Serwis Zdrowie jest patronem medialnym wydarzenia. Wśród zaproszonych gości przedstawiciele świata medycyny, nauki, polityki.

  • Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

  • Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy