Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
21.12.2016 , 15:46 Aktualizacja: 03.10.2017, 13:30

Przyczyny męskiej niepłodności

Bezpłodność dotyczy ok. 15 proc. par. O kłopotach z poczęciem dziecka można mówić wtedy, kiedy para uprawia seks bez zabezpieczenia przez rok i kobieta nie zachodzi w ciążę. Mniej więcej w połowie przypadków problemem jest męska niepłodność.

Infografika/PAP Infografika/PAP

Bardzo często nie towarzyszą jej żadne dające się zauważyć objawy. Jej przyczyną może być m.in. wrodzona choroba, zaburzenia hormonalne, rozszerzone żyły w okolicach jąder lub czynniki blokujące dostawanie się plemników do nasienia.

Jeśli mężczyzna nie może spłodzić potomka, powinien zgłosić się do lekarza. Warto też zwrócić uwagę na następujące objawy:

  • Problemy ze sprawnością seksualną: erekcją lub wytryskiem, niski popęd seksualny lub inne zaburzenia życia seksualnego;
  • Ból, dyskomfort w okolicach jąder, wyczuwalne guzki lub okolica jąder jest obrzmiała;
  • Już wcześniej były kłopoty zdrowotne z jądrami, prostatą lub sprawnością seksualną;
  • Przeszedł operację pachwiny, jader, penisa lub moszny.

Męska niepłodność stanowi złożony problem. Warunkiem płodności męskiej jest spełnienie kilku warunków:

  • Produkcja zdrowych plemników: mogą one powstać jedynie w prawidłowo wykształconych organach, przynajmniej jedno jadro musi funkcjonować bez zarzutu.
  • Plemniki powinny bez problemów dostawać się do nasienia. Produkowane w jądrach plemniki za pomocą specjalnych kanalików są wstrzeliwane do płynnej męskiej wydzieliny. Czasami ten proces bywa zaburzony.
  • W nasieniu powinna znajdować się odpowiednia liczba plemników. Ich jest ich mniej – szanse na zapłodnienie spadają. Powinno być ich ok. 15 milionów w jednym mililitrze ejakulatu lub co najmniej 39 milionów w całości.
  • Plemniki nie mogą być zdeformowane i musza posiadać zdolność do poruszania się. W innym wypadku nie dotrą do jajeczka kobiety i nie będą potrafiły się z nim połączyć. 

13 przyczyn męskiej niepłodności

Mężczyzna może nie być w stanie zapłodnić kobiety w efekcie choroby, przyjmowanych leków, przebytych chorób i zabiegów. Na spadek niepłodności wpływają też otyłość, brak ruchu i palenie tytoniu.

ap

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 66

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.