Przyczyny męskiej niepłodności

Bezpłodność dotyczy ok. 15 proc. par. O kłopotach z poczęciem dziecka można mówić wtedy, kiedy para uprawia seks bez zabezpieczenia przez rok i kobieta nie zachodzi w ciążę. Mniej więcej w połowie przypadków problemem jest męska niepłodność.

Infografika/PAP
Infografika/PAP

Bardzo często nie towarzyszą jej żadne dające się zauważyć objawy. Jej przyczyną może być m.in. wrodzona choroba, zaburzenia hormonalne, rozszerzone żyły w okolicach jąder lub czynniki blokujące dostawanie się plemników do nasienia.

Jeśli mężczyzna nie może spłodzić potomka, powinien zgłosić się do lekarza. Warto też zwrócić uwagę na następujące objawy:

  • Problemy ze sprawnością seksualną: erekcją lub wytryskiem, niski popęd seksualny lub inne zaburzenia życia seksualnego;
  • Ból, dyskomfort w okolicach jąder, wyczuwalne guzki lub okolica jąder jest obrzmiała;
  • Już wcześniej były kłopoty zdrowotne z jądrami, prostatą lub sprawnością seksualną;
  • Przeszedł operację pachwiny, jader, penisa lub moszny.

Męska niepłodność stanowi złożony problem. Warunkiem płodności męskiej jest spełnienie kilku warunków:

  • Produkcja zdrowych plemników: mogą one powstać jedynie w prawidłowo wykształconych organach, przynajmniej jedno jadro musi funkcjonować bez zarzutu.
  • Plemniki powinny bez problemów dostawać się do nasienia. Produkowane w jądrach plemniki za pomocą specjalnych kanalików są wstrzeliwane do płynnej męskiej wydzieliny. Czasami ten proces bywa zaburzony.
  • W nasieniu powinna znajdować się odpowiednia liczba plemników. Ich jest ich mniej – szanse na zapłodnienie spadają. Powinno być ich ok. 15 milionów w jednym mililitrze ejakulatu lub co najmniej 39 milionów w całości.
  • Plemniki nie mogą być zdeformowane i musza posiadać zdolność do poruszania się. W innym wypadku nie dotrą do jajeczka kobiety i nie będą potrafiły się z nim połączyć. 

13 przyczyn męskiej niepłodności

Mężczyzna może nie być w stanie zapłodnić kobiety w efekcie choroby, przyjmowanych leków, przebytych chorób i zabiegów. Na spadek niepłodności wpływają też otyłość, brak ruchu i palenie tytoniu.

ap

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

  • Adobe Stock

    Dysleksja rozwojowa: jej objawy pojawiają się już w przedszkolu!

    U dziecka z trudnościami w czytaniu i pisaniu, które nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, nieuchronnie pojawiają się niepowodzenia szkolne, które z czasem mogą doprowadzić do rozwoju wtórnych zaburzeń emocjonalnych. Lepiej więc nie lekceważyć pierwszych objawów dysleksji rozwojowej u dzieci. Dobrze też pamiętać, że dysleksja nie uniemożliwia uzyskiwania wielkich nawet osiągnięć. W gronie dyslektyków znajdziemy I. Newtona, J.Ch. Andersena i Agatę Christie.

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku