Użądlenie przez trzmiela może wywołać reakcję alergiczną?

To FAKT! Trzmiele należą do grupy owadów, których jad u części osób wywołuje reakcje alergiczne. Mało kto wie, że trzmiele mogą nas użądlić nawet zimą.

W Polsce z powodu użądlenia przez owada umiera każdego roku nawet do kilkunastu osób. Najczęściej powodem tego jest wstrząs anafilaktyczny, a więc nagła i ostra, uogólniona reakcja alergiczna na jad owada. Taki wstrząs występuje częściej u osób dorosłych niż u dzieci, ale jest to zjawisko dość rzadkie (dotyka 0,3-7,5 proc. osób użądlonych). Częściej zdarzają się za to duże reakcje alergiczne o charakterze miejscowym (w okolicy miejsca użądlenia), występują u 2,5 do 26 proc. osób użądlonych.

Owady, których jad wywołuje reakcje alergiczne w naszej strefie klimatycznej pochodzą niemal bez wyjątku z rzędu błonkoskrzydłych. Należą do nich: pszczoły, trzmiele, osy i szerszenie.

Warto dodać, że pszczoły i trzmiele zwykle przeżywają zimę, dlatego mogą nas użądlić nawet w ciepłe zimowe dni, a także późną jesienią. Tymczasem osy i szerszenie spotyka się prawie wyłącznie w lecie i jesienią, bo w ich przypadku zimę przeżywa jedynie królowa.

Vik (zdrowie.pap.pl)

Źródło:

Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2013.

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP/archiwum dra Krzyżaka

    Nurkowanie: kto bezpiecznie może uprawiać ten sport

    To sport całoroczny i choć nie każdy może go uprawiać, dziś już nie trzeba być bezwzględnie zdrową osobą, aby nurkować - przeciwwskazania są coraz mniej liczne - przyznaje dr n. med. Patryk Krzyżak, elektrofizjolog i płetwonurek, który od wielu lat zajmuje się medycyną sportów ekstremalnych i jest też lekarzem kwalifikującym do płetwonurkowania*.

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Badanie: ponad połowa mężczyzn podejrzewa u siebie problem z erekcją

    Do problemów z erekcją przyznaje się ponad połowa Polaków, i to nie tylko starsi panowie – wynika z raportu „Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny”. W razie podejrzenia takich zaburzeń należy udać się do specjalisty, bo erekcja to złożony mechanizm fizjologiczny oparty na współdziałaniu układów: nerwowego, hormonalnego i krążenia.

  • Edukacja diabetologiczna 2D

  • Jak grillować zdrowiej

  • Zachowaj chłodną głowę

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe

    Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

    Piorun to jedno z najpotężniejszych zjawisk przyrodniczych – błyskawica o napięciu sięgającym nawet 10 mln woltów i prądzie liczonym w setkach kiloamperów może osiągnąć temperaturę do kilkudziesięciu tysięcy stopni. Wystarczy ułamek sekundy, by doszło do dramatycznych zaburzeń w organizmie. 

  • Choroba otyłościowa – zaburzona równowaga energetyczna

  • Nurkowanie: kto bezpiecznie może uprawiać ten sport

Serwisy ogólnodostępne PAP