Wsparcie zdrowia i aktywności zawodowej starzejących się pracowników

Analiza sytuacji demograficznej w Polsce wykazała, że w ostatnich 20 latach wzrasta udział osób powyżej 50. roku życia w całej populacji. Na koniec 2021 r. było 14277,9 tys. osób w wieku 50 lat i więcej. Stanowiły one 37,7 proc. ogólnej liczby ludności i w porównaniu do sytuacji sprzed 20 lat udział ten zwiększył się o 9,2 punktów procentowych. Liczba aktywnych zawodowo osób powyżej 50. roku życia wyniosła 4811 tys., natomiast biernych zawodowo w tym wieku było 8723 tys. osób. 

Fot. AdobeStock/Monkey Business
Fot. AdobeStock/Monkey Business

Jednocześnie warto zauważyć, że według danych z 2021 roku współczynnik aktywności zawodowej wśród osób powyżej 50. roku życia wyniósł 35,6 proc. Wskaźnik ten systematycznie na przestrzeni ostatnich 20 lat rośnie. Powyższe dane wskazują, że procentowy udział osób starszych aktywnych zawodowo będzie się stale powiększał. Już teraz obserwuje się, że w niektórych branżach osoby starsze stanowią dość wysoki odsetek wszystkich pracujących. Tak jest na przykład w branżach takich jak edukacja czy opieka zdrowotna i pomoc społeczna, w których udział pracujących powyżej 50. roku życia sięga 40 proc.

Powszechnie wiadomo, że wraz z wiekiem pogarsza się stan zdrowia, obniża wydajność i sprawność fizyczna, pogorszeniu ulega też sprawność niektórych narządów zmysłu, takich jak wzrok czy słuch. Te wszystkie naturalne zmiany związane z procesem starzenia się niewątpliwe wpływają na zdolność wykonywania pracy. Dlatego niezmiernie ważne jest by wszystkimi możliwymi środkami utrzymać jak najlepszy stan zdrowia starszych pracowników i jak najwcześniej identyfikować zagrożenia utratą zdolności do kontynuowania pracy na dotychczasowym stanowisku. 

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Radon: kiedy może szkodzić, a kiedy pomagać?

Radon jest gazem i był obecny na Ziemi zawsze. To pierwiastek promieniotwórczy, występujący w skorupie ziemskiej. W stężonych dawkach może być niebezpieczny dla zdrowia - jest uznawany za bardzo istotny czynnik ryzyka rozwoju raka płuca, oczywiście w sytuacji nadmiernej i długotrwałej ekspozycji. Ale bywa, że jest wykorzystywany w lecznictwie.

Jednym z zadań realizowanego przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. J. Nofera w Łodzi (IMP) projektu Praca na Zdrowie (w ramach środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021 – 2025, finansowanego przez Ministra Zdrowia) było podjęcie działań wspierających pracowników w utrzymaniu aktywności zawodowej oraz przygotowanie lekarzy sprawujących opiekę profilaktyczną nad pracownikami i pracodawców do udzielenia wsparcia pracownikowi, zarządzania wiekiem w organizacji, wdrożenia działań profilaktycznych. W ramach tego zadania opracowano broszury tematyczne, obejmujące swoją treścią problematykę możliwości świadczenia pracy zawodowej przez osoby starsze.

Przedstawiono zasady dobrych praktyk w opiece profilaktycznej nad starzejącymi się pracownikami, omówiono wybrane przepisy prawa, które w swojej treści odnoszą się do wieku pracownika. Ponadto przedstawiono problemy zdrowotne dotyczące zdrowia psychicznego, chorób nowotworowych, zaburzeń metabolicznych, układu krążenia, oddechowego, ruchu i nerwowego, a także zaburzeń narządów zmysłów.

W ramach podnoszenia kompetencji lekarzy i pielęgniarek służby medycyny pracy wskazano parametry zdrowotne, które wraz z upływem lat ulegają pogorszeniu. Przedstawiono problematykę chorób związanych nie tylko z wykonywaną pracą, ale także tych cywilizacyjnych, których częstość występowania, czy progresja zwiększa się wraz z wiekiem. Zwrócono także uwagę na zasady orzecznictwa, w tym kryteria zdrowotne, których spełnienie jest niezbędne do wykonywania danego rodzaju pracy.
Więcej informacji na temat projektu, realizowanych działań, a także materiały do pobrania, można znaleźć na stronie: www.pracanazdrowie.pl

Źródło materiału partnerskiego: Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. J. Nofera w Łodzi

LOGO

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku