Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
23.08.2023 , 16:14 Aktualizacja: 23.08.2023, 16:19
Informacja prasowa

Szczepionka przeciw grypie firmy Viatris już dostępna na sezon 2023-2024

Viatris, globalna firma zajmująca się opieką zdrowotną, ogłasza, że rozpoczęła dystrybucję dawek czterowalentnej szczepionki przeciw grypie w Polsce, w ramach przygotowań do sezonu 2023-24. Tym samym szczepionka jest już dostępna w hurtowniach farmaceutycznych i aptekach. Umożliwi to środowisku medycznemu efektywne rozpoczęcie realizacji szczepienia profilaktycznego i zabezpieczenie pacjenta już dziś na sezon grypowy 2023-2024.

Infografika PAP Infografika PAP

Co istotne, z dniem 1 lipca 2023 nastąpiła ważna zmiana w zakresie refundacji szczepionki przeciwko grypie. Firma Viatris wierzy, że taka zmiana wpłynie na poprawę poziomu wyszczepialności wśród polskich pacjentów.

W nadchodzącym sezonie grypowym z refundacji 50 proc. będzie mógł skorzystać każdy pacjent w wieku powyżej 6. miesiąca życia, a więc zarówno dorośli jak i dzieci. Dla kobiet w ciąży i pacjentów 75+ szczepionka będzie bezpłatna.

Wraz ze zbliżającym się końcem lata sezon grypowy czeka tuż za rogiem

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne szczepienie [1]. Szczepienia rekomendowane są każdej osobie od 6. miesiąca życia, w tym przede wszystkim osobom szczególnie narażonym na ciężki przebieg oraz rozwój powikłań, takim jak kobiety w ciąży, dzieci poniżej 59. miesiąca życia, osobom w wieku podeszłym czy pacjentom z wybranymi chorobami przewlekłymi oraz pracownikom służby zdrowia. Szczepienie przeciwko grypie chroni osoby w Twoim otoczeniu, ponieważ w rzeczywistości również rodzina i znajomi osób z grup ryzyka ciężkiego przebiegu i rozwoju powikłań mogą narażać swoich bliskich. 

Szczepienia są ważnym elementem strategii zapobiegania grypie: najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę sezonową i rozwoju jej potencjalnie ciężkich powikłań jest coroczne przyjmowanie szczepienia przeciwko grypie.

Zdaniem eksperta najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom są szczepienia: „Szczepienia przeciwko wirusowi grypy to 90 lat historii i mają ugruntowaną pozycję w profilaktyce. (..) Szczepienia to rutynowe postępowanie medyczne, które polega na immunizacji w celach profilaktycznych. Zawsze profilaktyka jest tańsza niż leczenie skutków choroby” - wskazał prof. Adam Antczak w rozmowie z redakcją Cowzdrowiu.pl [7].

„Zaszczepienie już co piątego dziecka zmniejszy ryzyko wystąpienia grypy wśród reszty populacji o blisko 50 proc.. Jako przykład wskazuje się Wielką Brytanię, gdzie szczepienia dzieci na grypę prowadzone są w szkołach, co wpłynęło na odsetek zaszczepionych dzieci, który wynosi ok. 70 proc.” - podkreśla prof. Teresa Jackowska. Prof. Jackowska dodaje, że dzięki takim działaniom można ograniczyć występowanie grypy w całym społeczeństwie [8]. 

W ostatnim sezonie grypa powróciła po prawie dwóch latach niskiego poziomu zakażeń. Sezon grypowy w Europie rozpoczął się w minionym sezonie wcześniej niż w czterech poprzednich: zapadalność na grypę w pierwszych 21 tygodniach znacznie przewyższyła tę zgłaszaną w tym samym okresie w poprzednich latach, a liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy rosła od jesieni ubiegłego roku [4], [5], [6]. Epidemia grypy trwała dłużej niż zwykle, do końca lutego 2023 r., z 5,2-krotnym wzrostem liczby wykryć w porównaniu z tym samym okresem sezonu 2021-2022.

Biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzedniego sezonu, jeszcze ważniejsze jest zidentyfikowanie i wdrożenie środków zapobiegawczych w celu ograniczenia potencjalnie poważnych w skutkach epidemii grypy w kolejnych sezonach. Pierwszym krokiem w celu ochrony ludzi przed grypą jest terminowe dostarczanie dawek szczepionki przeciw grypie, a nawet przewidywanie terminów przed rozpoczęciem sezonu grypowego.

Wczesne zaopatrzenie oznacza gotowość do stawienia czoła nadchodzącemu sezonowi grypowemu, kiedy tylko się rozpocznie. Viatris, którego misją jest zapewnienie ludziom na całym świecie najwyższej jakości opieki na wszystkich etapach życia, dąży do zaspokojenia potrzeb rynku, ściśle współpracując z instytucjami w celu zapewnienia dostępu do swojej szczepionki przeciw grypie, demonstrując zdecydowane zaangażowanie w ochronę osób w wieku od 6. miesiąca życia.

Literatura:

1.    CDC. Healthy Habits to Help Protect Against Flu [Zdrowe nawyki chroniące przed grypą]. Dostępne pod adresem: https://www.cdc.gov/flu/prevent/actions-prevent-flu.htm (dostęp: czerwiec 2023 r.)

2.    WHO. Influenza (Seasonal) [Grypa (sezonowa)]. Dostępne pod adresem: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/influenza-(seasonal) (dostęp: czerwiec 2023 r.)

3.    CDC. 5 Reasons It Is Important for Adults to Get Vaccinated [5 ważnych powodów, aby dorośli szczepili się]. Dostępne pod adresem: https://www.cdc.gov/vaccines/adults/reasons-to-vaccinate.html (dostęp: czerwiec 2023 r.)

4.    ECDC. Influenza virus characterization [ECDC. Charakterystyka wirusa grypy]. Dostępne pod adresem: https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Influenza-characterisation-February-2023.pdf (dostęp 23 czerwca)

5.    WHO. Joint statement - Influenza season epidemic kicks off early in Europe as concerns over RSV rise and COVID-19 is still a threat [Wspólne oświadczenie - Sezon epidemii grypy rozpoczyna się wcześnie w Europie, podczas gdy rosną obawy dotyczące RSV, a COVID-19 nadal stanowi zagrożenie]. Dostępne pod adresem: https://www.who.int/europe/news/item/01-12-2022-joint-statement---influenza-season-epidemic-kicks-off-early-in-europe-as-concerns-over-rsv-rise-and-covid-19-is-still-a-threat (dostęp 23 czerwca)

6.    Flu News Europe. Season overview [Przegląd sezonu grypowego w Europie]. Dostępny pod adresem: https://flunewseurope.org/SeasonOverview (dostęp 23 czerwca)

7.    Wypowiedź z dnia 2022-11-24 dla redakcji „Co w zdrowiu” , https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prof-a-antczak-bac-nalezy-sie-chorob-a-nie-szczepien; dostęp z dnia 11.08.2023

8.    Wypowiedź z dnia 2021/12/22 dla redakcji Świat Lekarza: https://swiatlekarza.pl/szczepienie-przeciw-grypie-zmniejsza-ryzyko-powiklan-u-dzieci/; dostęp z dnia 11.08.23

Informacje o Viatris

Viatris Inc. (NASDAQ: VTRS) to globalna firma zajmująca się obszarem zdrowia, która dokłada wszelkich starań, by zapewnić ludziom na całym świecie najwyższą jakość opieki na wszystkich etapach życia. Zapewnia dostęp do leków, dba o zrównoważone działania, opracowuje innowacyjne rozwiązania i wykorzystuje swoją zbiorową wiedzę, aby dostarczyć jak największej liczbie osób własne produkty i usługi za pośrednictwem jedynej w swoim rodzaju Global Healthcare Gateway®. Powstała w listopadzie 2020 r. firma Viatris łączy wiedzę naukową, produkcyjną i dystrybucyjną ze sprawdzonymi możliwościami regulacyjnymi, medycznymi i handlowymi, aby dostarczać wysokiej jakości leki pacjentom w ponad 165 krajach. W portfolio Viatris znajduje się ponad 1400 zatwierdzonych cząsteczek aktywnych z szerokiego zakresu obszarów terapeutycznych, obejmujących zarówno choroby niezakaźne, jak i choroby zakaźne, w tym marki rozpoznawalne na całym świecie, złożone leki generyczne i oryginalne, portfolio leków biopodobnych oraz tych dostępnych bez recepty. Zatrudniając około 38000 pracowników na całym świecie, Viatris ma siedzibę główną w USA, a centra globalne znajdują się w Pittsburghu w Szanghaju i Hyderabadzie w Indiach. Dowiedz się więcej na investor.viatris.com i odwiedź nas na Twitterze, LinkedIn, Instagramie oraz YouTube.

KONTAKT:

Biuro Prasowe Viatris/Mylan:

e-mail: grypa.biuroprasowe@expertpr.pl

Magdalena Owoc

tel. 607 404 138

Źródło informacji prasowej: Viatris
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3326

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.