Tag:
  • Grafika: PAP

    E-recepta przekracza granice państwowe. A na tym nie koniec

    Obecnie dziewięć krajów UE może między sobą wymieniać e-recepty, a Polska stanie się 10. już w przeciągu około trzech miesięcy. Kwestiom tego, jakie jeszcze zmiany czekają nas w e-dokumentacji na poziomie unijnym, poświęcone będzie trzecie spotkanie prasowe z cyklu „Środy o zdrowiu z Komisją Europejską”. A czeka nas w dziedzinie cyfryzacji na poziomie Unii Europejskiej naprawdę wiele!

    1 minuta czytania
  • Grafika: PAP

    Jakie korzyści przyniesie Europejski Plan Walki z Rakiem

    Różnice we wskaźniku przeżyć po leczeniu raka piersi między poszczególnymi krajami UE wynoszą 20 proc., a wskaźnik 5-letnich przeżyć w raku jelita grubego waha się od 49 proc. do 68 proc. Wyrównanie szans w przypadku choroby nowotworowej, rozwój badań naukowych w onkologii i poprawa wskaźników zdrowotnych w tej dziedzinie to jedne z licznych celów, jakie postawiła Komisja Europejska w wartym miliardy euro wieloletnim Europejskim Planie Walki z Rakiem. O Planie będą już 20 października mówić zaproszeni eksperci w kolejnym spotkaniu z cyklu „Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską”.

    1 minuta czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Cukrzyca typu 1 – przyczyny i objawy

    Są różne typy cukrzycy. Często jednak wrzuca się je wszystkie do jednego worka, a to ogromny błąd. Czym jest cukrzyca typu 1, która dotyka ok. 10 proc. pacjentów z cukrzycą? Co wiadomo o przyczynach i jakie są jej objawy? – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • Adobe Stock

    Operacja bariatryczna to coś więcej niż zmiana budowy przewodu pokarmowego

    W operacji bariatrycznej chodzi naprawdę o coś więcej niż zmniejszenie rozmiaru ciała, do którego pacjent przez lata potrafi się przyzwyczaić. Otyłość to choroba, którą bezwzględnie należy leczyć wszystkimi dostępnymi metodami, bo szerzy spustoszenie w organizmie. To nie jest wybór chorego – zaznacza prof. Wojciech Lisik chirurg bariatra, transplantolog. Wyjaśnia, na czym polega zabieg i jakiej recepty osobie z otyłością absolutnie wystawić nie można.

  • CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy