Jakie korzyści przyniesie Europejski Plan Walki z Rakiem

Różnice we wskaźniku przeżyć po leczeniu raka piersi między poszczególnymi krajami UE wynoszą 20 proc., a wskaźnik 5-letnich przeżyć w raku jelita grubego waha się od 49 proc. do 68 proc. Wyrównanie szans w przypadku choroby nowotworowej, rozwój badań naukowych w onkologii i poprawa wskaźników zdrowotnych w tej dziedzinie to jedne z licznych celów, jakie postawiła Komisja Europejska w wartym miliardy euro wieloletnim Europejskim Planie Walki z Rakiem. O Planie będą już 20 października mówić zaproszeni eksperci w kolejnym spotkaniu z cyklu „Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską”.

Grafika: PAP
Grafika: PAP

Serwis Zdrowie połączy się z Luksemburgiem, gdzie na pytania odpowiadać będzie genetyk dr Jarosław Waligóra z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności KE, kierujący zespołem ds. zdrowia w wieloletnich ramach finansowych oraz z Gdańskiem, skąd o wyzwaniach związanych z Planem mówić będzie wybitny onkolog prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zapraszamy w środę 20 października b.r. o godz. 11.00. Przewidywany czas trwania to ok. 45 minut.

Zachęcamy do rejestracji pod linkiem:
https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN__k5Oo9r_RU2B4UqnmdSZMg 

Tylko zarejestrowani dziennikarze będą mogli podczas spotkania zadawać pytania za pomocą modułu Q&A. Pytania można też przesyłać już teraz na adres: zdrowie@pap.pl.

Spotkanie będzie transmitowane na stronach:

jw, zdrowie.pap.pl 

UWAGA! Jeśli ktoś nie miał okazji oglądać zapowiadanego powyżej spotkania na żywo może zobaczyć pełen zapis wideo tej rozmowy TUTAJ

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Zaburzenia snu sprzyjają samobójstwom

  • Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością

  • Suplementy białkowe nie dla nastolatków

  • Nie tylko szczepienia przeciw HPV ważne w prewencji raka szyjki macicy

  • Adobe Stock

    Rehabilitacja domowa – co dalej?

    Rehabilitacją domową zajmuje się ponad 2700 podmiotów. Od przyszłego roku, w wyniku zmiany przepisów, będzie ich już tylko 408. Oznacza to monopolizację tych świadczeń i drastyczne ich ograniczenie, szczególnie dla pacjentów z głęboką niepełnosprawnością, antagonizowanie środowiska. Pracę może stracić ok. 20 tys. fizjoterapeutów – ostrzega Monika Dębińska, członkini zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia Pracodawców Rehabilitacji. Jednocześnie wskazuje rozwiązanie, by wyjść z tego impasu.

  • Fałszywie dodatnie wyniki zniechęcają do kolejnych badań

  • Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!